16 důvodů proč nakupovat u nás:

 

 • Široký sortiment (přes 33 značek, přes 2990 produktů na výběr a pořád se rozšiřujeme)
 • Běžné slevy/zvýhodnění 2-15% dle druhu zboží jsou již promítnuty v ceně
 • Slevové kupóny, které se odečítají v průběhu objednávky - měníme v příslušenství navíc
 • Česká distribuce - záruka servisu, zboží obsahuje tištěný návod v českém jazyce.
 • E-mailové a tel. poradenství ZDARMA
 • Rychlá komunikace, otevřený a individuální přístup k zákazníkům
 • Pro objednání zboží není potřeba se registrovat
 • Osobní odběr v Praze( dle domluvy )
 • Osobní doručení po Praze ( dle domluvy )
 • Při nákupu nad 7.261,- s DPH doprava v síti Zásilkovny.cz a Uloženky.cz ZDARMA
 • U některých produktů doprava zdarma již od 2.490,-
 • Platba dobírkou, převodem na účet, se splatností.
 • Recenze a zkušenosti zákazníků
 • Jsem plátcem DPH
 • 5 způsobů dopravy ( doprava již od 60,- )

 

 

FOTO MÁLEK - Petr Málek - idatabaze.czFotoaparáty a příslušenství - idatabaze.cz

 

 

Doporučuji:

 

 

 

 

 

 

 

 1. Úvod
 2. Poradna
 3. Čištění čipu - Eyelead SCK-1

Čištění čipu - Eyelead SCK-1

07.03.2011 21:29

Na četná přání čtenářů jsme do dubnového magazínu ČSF 4/2011 připravili rozsáhlý materiál věnovaný čištění fotoaparátů a digitálních čipů. Jak je u nás zvykem, budou to návody a postupy založené na vlastních zkušenostech z naší fotografické praxe. A protože nejpalčivějším problémem je v současnosti čištění digitálních čipů, nabízíme vám již nyní část článku věnovanou této problematice. Vždyť fotosezóna je na spadnutí, a fotoaparáty je na ni potřeba náležitě připravit!

...Řekli jsme si, jak minimalizovat pravděpodobnost znečištění digitálního čipu, a přejdeme proto k jeho čištění, pokud přes veškerou péči k ulpění prachových částic na jeho povrchu dojde. Mnozí uživatelé řeší čištění čipu servisně, ale ne vždy je to možné, zvláště na cestách. Při častém znečištění to navíc stojí mnoho času a nemálo peněz. Není divu, že snad každý digitální fotograf hledá způsob na svépomocné čištění. Žádosti o článek věnovaný této problematice jsou od našich čtenářů velmi časté, ale trvalo to nějaký čas, než jsme nalezli nejen účinné, ale také, nebo snad především, bezpečné řešení. Jaké jsou tedy možnosti?

1. Tlakový vzduch: Velmi účinná metoda odstranění prachu z digitálního čipu, v případě použití balónku zcela bezpečná, zvláště při použití balonku s filtrem sacího vzduchu. Použití stlačeného vzduchu je samozřejmě ještě účinnější, ale ne zcela bezpečné. Při nesprávné manipulaci s tlakovou lahví může dojít k vystříknutí kapalného vzduchu a na čipu se vytvoří jen obtížně čistitelné skvrny. Neosvědčily se ani bombičky s kapalným plynem. Také u nich chybou výroby občas dojde k vystříknutí kapaliny, při aplikaci z příliš malé vzdálenosti může dokonce vzniknout na povrchu čipu námraza, která následně vytvoří nehezké, a opět těžko odstranitelné mapy.2. Čistící tyčinky: Až dosud asi v praxi nejčastěji používaná metoda. Plochý měkký polštářek na tyčce sloužící jako rukojeť se zvlhčí kapkou příslušné tekutiny a nečistoty z čipu se tahem z jedné strany na druhou setřou. Opět se jedná o účinnou, ale bohužel nepříliš bezpečnou metodu. V první řadě jde o kvalitu čistící kapaliny, která se musí naprosto beze zbytku z povrchu čipu odpařit, aniž by zanechala sebemenší film nebo dokonce mapy. Nesmí být agresívní vůči materiálům čipu a jeho okolí. Při práci nesmí být polštářek mokrý, ale jen vlhký.

Pokud ovšem na čipu bude křemičitý prach, jehož posbírání v terénu není nic neobvyklého, může dojít k mikroskopickému poškrábání čipu. Při častém čištění touto metodou povrch čipu postupně matoví a v kresbě se začnou ztrácet nejjemnější podrobnosti. Toto čištění tahem polštářku po čipu byste měli použít maximálně 10-20x za celou dobu životnosti čipu. Použití čistících tyčinek by mělo být (přes jejich rozšířenost) až tou poslední možností, a vždy až po předchozím odstranění pevných nečistot. Tyčinky používejte jen na skvrny vzniklé již zmíněnou kondenzací vlhkosti, případně k odstranění zanesené vazelíny z mechanické části fotoaparátu (i to se stává). Další nevýhodou tyčinek je pravděpodobnost shrnutí pevných nečistot k okraji čipu, odkud jsou díky jeho přírubě jen velmi obtížně odstranitelné.

3. Adhezívní kontaktní čištění: Digitální bozi se nad uživateli digitálních fotoaparátů slitovali, a seslali na zem měkkou, silně adhezivní hmotu, na jejímž povrchu ulpí skutečně kdeco, a dokonce i nečistoty ulpělé zarputile na digitálním čipu. V poslední době se několik takových výrobků objevilo, a tak jsme zkoušeli a testovali, a nakonec jsme vybrali vítěze, nejen díky účinnosti, ale i vzhledem k příznivé ceně a šikovnému cestovnímu balení.

Souprava Eyelead SCK-1 pro čištění digitálních čipů se dodává v plechovém pouzdru, a obsahuje rukojeť s upevněnou kostkou superadhezívní měkké hmoty a také 10 speciálních čistících papírků, na kterých je nanesena vrstva hmoty s ještě větší adhezí, než jakou má ta na rukojeti (čisticí papírky je možné dokoupit také zvlášť). Postup čištění čipu je naprosto jednoduchý a bezpečný.

Fotoaparát po sejmutí objektivu přepněte do funkce manuálního čištění čipu, kdy se sklopí zrcátko a otevře závěrka. V tuto chvíli je digitální snímač zcela odhalen. Z pouzdra vyjměte rukojeť, z adhezívní kostky sejměte ochranný kryt a při mírném tlaku kolébkovým pohybem přitiskněte plochu adhezívní hmoty k čipu. Pokud není nečistot mnoho, můžete rovnou postupným přemisťováním kostky vyčistit celou plochu čipu. Nikdy kostku po povrchu čipu neposunujte, vždy ji zvedněte a na novém místě opět jen mírně přitlačte.

Adhezivní povrch hmoty Eyelead SCK-1 dokonale posbírá veškeré nečistoty z povrchu čipu, protože přilnavost této speciální hmoty je více než 1000x vyšší, než povrch digitálního čipu (5x vyšší oproti podobným systémům na bázi silikonu). Po ukončení čištění nejprve ukončete režim čištění fotoaparátu, aby čip nebyl zbytečně dlouho přístupný prachu ve vzduchu, a pak je potřeba provést následné čištění adhezivní kostky. K tomu slouží přiložené papírky. Sloupněte ochrannou vrstvu papíru, a tak, jak jste čistili čip, stejným způsobem několikrát, vždy na jiném místě papírku, přitiskněte adhezívní kostku na čistící papírek. Jeho několikanásobně vyšší adheze bezpečně zachytí nečistoty ulpělé na kostce. Pro příští čištění kostky vždy použijte zcela nový papírek (stojí méně než 15 korun). Adhezívní kostku uložte zpět do bezpečného pouzdra a můžete se těšit na čisté snímky bez skvrn a nečistot, jejichž odstraňování v editoru je více než protivné, a softwarové automatické odstraňování je jen takový malý podvůdek, který vás často připraví o kresbu nějakého detailu...

 

Je vidět, že jsme s článkem o čištění digitálních čipů "ťali do živého" a námi publikovaná metoda vás zaujala. Již pár hodin po uveřejnění článku jste nám začali posílat dotazy, a to téměř jednohlasné: "Čistil jsem čip stěrkou, mám teď u okraje smetí a nevím, jak se ho zbavit, v článku to není napsané..." Jak je patrné z fotografií, tento problém ani Adhesive Sensor Cleaner neřeší, a protože vás nechceme trápit čekáním na dubnové vydání ČSF, přidáváme tedy ještě další část článku. Je to konec konců jednodušší, než odpovídat na vaše dotazy jednotlivě...

...Okraje adhezívní hmoty Eyelead SCK-1 jsou mírně zaoblené, a i když je kostka velmi měkká, nedoporučuji zvýšeným tlakem se snažit dosáhnout přilnutí i v okrajových oblastech čipu; zvláště u samočistících a ultrasonických systémů by mohlo při vyšším tlaku dojít k poškození čipu. Nečistot v okrajích čipu obvykle nebývá mnoho, protože v místě jeho uchycení je výrazně nižší elektrostatický náboj a nečistoty proto tak snadno nepřilnou, ale pokud jste byli nuceni použit stírací tyčinky, např. Green Clean nebo Eyelead, nějaké to smítko jste k okrajům čipu určitě zanesli.

Naštěstí existuje ještě jedno účinné a současně opravdu levné řešení: SpeckGrabber od značky Kinetronics. Úzké tyčinky jsou na konci osazeny adhezívním hrotem na bázi silikonu (sice je jeho účinnost oproti SCK-1 o něco nižší, ale v okrajových oblastech dostatečná). Hrot je opravdu velmi ostrý, ale pochopitelně i měkký - žádné nebezpečí pro čip od něj proto nehrozí. Ostrá hrana hrotu ve tvaru kosého hranolu naprosto dokonale dosáhne i na ten nejposlednější pixel digitálního snímače a nečistoty polapí. Čištění hrotu je pak stejné, jako u adhezívní kostky, použít můžete stejné viskózní papírky jako pro Eyelead SCK-1, ale i čistící kapalinu Kinetronics Lens Cleaning spolu s antistatickou utěrkou Kinetronics Panther nebo LINOS.

Stejně jako SCK-1 můžete i SpeckGrabber použít i pro čištění jiných citlivých povrchů, jako jsou čočky objektivů nebo hledáčků, zrcátka u zrcadlovek, filtry, filmy atd., protože nezanechává žádné stopy ani skvrny (samozřejmě při dodržení absolutní čistoty povrchu adhezivní hmoty, viz upozornění níže).

A ještě jedno velmi důležité upozornění, které platí jak pro SCK-1, tak pro SpeckGrabber a případně i jiné silikonové systémy: Nikdy, ale opravdu nikdy na účinnou plochu adhezívní hmoty nebo silikonu nesahejte holýma rukama, a to ani náhodným dotykem. Oba typy adhezívních hmot okamžitě na povrch převezmou část mastnoty, která je přirozenou součástí povrchové vrstvy pokožky. Mastnota je pak následně přenesena na čištěné povrchy, a zbavit se jí můžete již jen vlhkou cestou pomocí stěrky! Odstranění mastnoty z adhezívní hmoty je velmi obtížné i s pomocí kapaliny, a již nikdy nebude její povrch zcela dokonalý...

 

Zdroj: Československá fotografie

Autor: Honza Karbusický

 

Testováno a používáno ve Foto Málek a redakci ČSF.

 

Objednat můžete zde:


Více zde: http://www.fotografie-malek.com/news/cisteni-cipu-eyelead-sck-1/

 

©2018 - Foto Málek | Praha-Letňany

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.