16 důvodů proč nakupovat u nás:

 

 • Široký sortiment (přes 33 značek, přes 2990 produktů na výběr a pořád se rozšiřujeme)
 • Běžné slevy/zvýhodnění 2-15% dle druhu zboží jsou již promítnuty v ceně
 • Slevové kupóny, které se odečítají v průběhu objednávky - měníme v příslušenství navíc
 • Česká distribuce - záruka servisu, zboží obsahuje tištěný návod v českém jazyce.
 • E-mailové a tel. poradenství ZDARMA
 • Rychlá komunikace, otevřený a individuální přístup k zákazníkům
 • Pro objednání zboží není potřeba se registrovat
 • Osobní odběr v Praze( dle domluvy )
 • Osobní doručení po Praze ( dle domluvy )
 • Při nákupu nad 7.261,- s DPH doprava v síti Zásilkovny.cz a Uloženky.cz ZDARMA
 • U některých produktů doprava zdarma již od 2.490,-
 • Platba dobírkou, převodem na účet, se splatností.
 • Recenze a zkušenosti zákazníků
 • Jsem plátcem DPH
 • 5 způsobů dopravy ( doprava již od 60,- )

 

 

FOTO MÁLEK - Petr Málek - idatabaze.czFotoaparáty a příslušenství - idatabaze.cz

 

 

Doporučuji:

 

 

 

 

 

 

 

 1. Úvod
 2. Poradna
 3. Čištění optiky a elekroniky

Čistota pro brilantní obraz

04.05.2011 12:56

Když už si doma tak mudrujete nad fotografiemi, že nejsou moc brilantní a v detailech ostré, jak byste si představovali, pak je možná správný čas na kontrolu čistoty čoček vašich objektivů, a také, a možná především, na čistotu filtrů, které pro snímání používáte.

Čistota půl zdraví, říká se, ovšem nesprávné čištění objektivů a filtrů jim mnoho zdraví nepřinese, spíše naopak. Z obav o poškození povrchů skel a antireflexních vrstev je ale chybou je nečistit vůbec. Takže řešení? Čistit (prospívá to fotografiím), ale správnými prostředky (prospívá to čočkám a filtrům). Nabízím vám vyzkoušené, bezpečné a jednoduché postupy.

V první řadě byste se měli naučit rozlišovat nečistoty na digitálním čipu a na objektivu. Setkávám se často se zoufalou snahou vyčistit čip ( jemuž to opravdu neprospívá) od skvrnky či prachu, a přitom problém není způsoben nečistotou na něm, ale právě prachem na objektivu nebo filtru. Pokud se tedy na fotografiích objevuje stále stejný flíček, a je přitom velmi neostrý a někdy je vidět více, jindy méně, pak rozhodně nepřistupujte k čištění čipu. Příčina bude buď na přední nebo zadní čočce objektivu, případně na filtru. A čím delší ohnisko objektivu, tím méně ostrá je nečistota, a u teleobjektivů si můžete být jisti, že se jedná o nečistotu na jeho zadním členu. Prach na čipu je naproti tomu na fotografii poměrně ostrý, a jeho zobrazení se významně nemění. Pokud vám na čip ovšem neskápne kuropěj potu při jeho prohlížení. Ta se o zaschnutí projeví jeko poměrně velký a neostrý kroužek.

O čištění čipu jsem už toho slyšel hodně, a musím konstatovat, že ke kontaktnímu čištění jsem zatím neměl důvod. Za celá léta používání D-SLR jsem ani jednou čip nečistil jinak, než několikanásobným opakováním samočistícího režimu asi 2x-3x (Pentax K20D), nebo u staršího modelu ofouknutím. Všeho všudy za šest let jsem takto čip čistil maximálně třikrát. Je ovšem pravdou, že měním objektivy velmi pečlivě, s nakloněným bajonetem fotoaparátu směrem k zemi, a čas od času zrcadlovou šachtu vyfoukám balónkem, kterému jsem ustřihnul "vousy". Ve štětinkách balónku se totiž skvěle zachycuje prach, který pak stačený vzduch nažene do zrcadlové šachty, takže nastane efekt zcela nežádoucí.

Nejdříve ofouknout

Základem správného postupu čištění objektivů a filtrů je odfouknutí těch největších a nejhrubších nečistot, které by mohly poškrábat povrch skel nebo antireflexní vrstvy. Vhodný je tentokrát štěteček s balónkem, vzdorovité nečistoty je možné odstranit tahem štětečku, nikdy jej ale nepoužívejte směrem "proti srsti", aby ostré konce štětin nenarušovaly antireflexní vrstvy.

Někdy můžete mít problém s viditelností nečistot, a to zvláště u filtrů. Ideální je proto pozorování povrchu v bočním ostřejším světle, přitom by se na povrchu čočky neměla odrážet např. světlá plocha stropu místnosti. Totéž platí pro filtry, u kterých navíc doporučuji volit tmavé pozadí za filtrem. V obou případech zkoušejte různý náklon, a budete překvapeni, jak se objevují další a další nečistoty, možná se i budete moci začít stydět. To když na povrchu objektivu nebo filtru objevíte daktyloskopický otisk svého palce.

Mikrovlákno neklouže!

Po mém mnohaletém působení na vás, naše čtenáře, snad již nikdo z vás nečistí objektivy nebo filtry pomocí tzv. papírků na optiku. Ty sice sklu neuškodí, ale pro čištění skel s antireflexními vrstvami, nebo dokonce pro čištění plastových přechodových filtrů Cokin a LEE se opravdu nehodí a následky se dostaví velice brzy. Stejně tak důrazně nedoporučuji výrobci příslušenství často doporučovanými čistícími tužkami typu Lens Pen apod. Leda, že byste si chtěli čočky na objektivu přebrousit...

O moc lepší není situace ani v oblasti tzv. mikrovláknových hadříků. Na všech fotoveletrzích, které jsem navštívil, jsou právě čistící hadříky novinářům hojně rozdávány jako vzorky na vyzkoušení. Jenže již dávno jsem vyroslt z víry, že čím krásnější a barevnější obal, tím úžasnější obsah. Je tomu přesně naopak, a je to celkem logické. Při stejné ceně produktu drahý obal již nedává velký prostor pro volbu kvalitního materiálu, a zápach formaldehydu linoucí se z krabičky svědčí o tom, že někde v Pekingu v garáži sedí Číňan, a z nějakého kusu hadru nůžkama vyrábí hadříky s hrdým názvem Microfiber.

Vyzkoušel jsem vše, co se mi dostalo pod ruku, a moje zkušenost je taková, že skutečné mikrovlákno vhodné pro čištění objektivů a filtrů je jen jedno. Kdysi neslo jméno značky Rodenstock, nyní Linos.

Se změnou značky se naštěstí nezměnila kvalita materiálu a stále je to ono pravé mikrovlákno, jehož vlastnostem se nic jiného zatím nepřiblížilo. Jestli tomu nevěříte, pak je to vaše volba, ale až začne povrch vašich přechodových filtrů matovatět, a antireflexní vrtvy nebudou mít v lesku stejnoměrnou barvu, pak prosím neříkejte, že jsem vás nevaroval.

Skutečně mikrovlákno má velmi unikátní vlastnosti, které nemají běžné textilní materiály, a to ani bavlněné. Charakteristická je především vysoká přilnavost ke všemu, co není konzistentní lesklý povrch, a také obrovská absorbční schopnost materiálu, a to jak vůči vodě, tak mastnotě. Rozdíl je patrný okamžitě. Když z obalu vyjmete mikrovlákno Linos, trochu jej protřepete, aby se vlákna oživila z tlaku. Na povrch kápněte libovolnou kapalinu, buď čistící, o které bude řeč za chvíli, nebo kapku obyčejné vody. Ani na okamžik se kapka po dopadu na mikrovlákno neudrží na povrchu, ale ihned se vsákne a rozpije. U falešných "mikrovláken" zůstane na okamžik (někdy i na hodně okamžiků) kapka na povrchu, a až později se (možná) začne vsakovat. Bavlna sice kapku také vsákne ihned, ale její nevýhodou je pouštění vláken i již zachycených nečistot, protože chybí schopnost mikrovláken nečistoty "obalit". Právé mikrovlákno velmi špatně klouže na nečistém povrchu skla, což jej rovněž velmi výrazně odlišuje od čínských hadříků. Důvodem je vysoká přilnavost k volným částečkám čehokoliv, a to včetně mastnoty. Když delší dobu nečištěný filtr budete s mírným přitlačením běžného hadříku či falešného mikrovlákna čistit, bude po povrchu filtru lehce klouzat, budete cítit jeho přilnavost ke sklu a spíše vám bude klouzat po prstu. Teprve poté, co čočku nebo filtr vyleeštíte a povrch bude sutečně čistý a odmaštěný, začne po něm mikrovlákno zcela hladce klouzat.

Třetí pokus můžete udělat velmi snadno. Na filtr udělejte poctivý otisk palce, nejlépe poté, co jste rukou jedli klobásu. Vezměte hadřík, který jste v dobré víře koupili jako "mikrovlákno", a zkuste otisk vyčistit. V první fázi mastnotu velmi rychle rozetřete po celém filtru, a pokud se vám podaří alespoň to nejhorší do hadříku pobrat, na filtru zůstane mastný povlak, po kterém bude hadřík krásně klouzat, ale čistit jej nebude. Leštěním povrchu ztratíte hodně času, ale povrch bude stále nepatrně zašedlý, byť rovnoměrně. Tento jemný mastný film pak způsobí nepatrnou difúzi světla, která velmi účinně sníží rozlišení detailů na výsledné fotografii. Mikrovlákno Linos naproti tomu na vytvořené mastnotě nebude klouzat, a okamžitě ji začne absorbovat. Po vsáknutí toho nejhoršího sačí povrch filtru jen krátce vyleštit, a mastnota je odstraněna.

A protože je materiál tvořen skutečnými mikrovlákny, drobné částečky prachu, třeba i tvrdého z písku, se do něho doslova "vnoří" a jsou vlákny okamžitě obaleny, takže již nepřichází do styku s povrchem skla a antireflexních vrstev (podmínkou je samozřejmě odfouknutí skutečně hrubých, velkých nečistot). Obyčejný hadřík tuto charakteristickou vlastnost mikrovláknité textilie nemá, a částečky prachu zůstávají na jeho poměrně tvrdém a neprostupném povrchu. Při dalším čištění tyto nečistoty mohou poškodit antireflexní vrstvy a povrch přechodových filtrů, v kombinaci s čistící kapalinou pak vzniká dokonce "skvělá" brusná pasta.

Vlhké čištění

Podobně jako při zkoušení různých "mikrovláken" mi prošla rukama celá řada čisticích kapalin, a trvalo řadu let, než jsem našel dvě, které mi naprosto vyhovují a mohu vám je proto s čistým svědomým doporučit. Velkým problémem některých kapalin je totiž téměř nepoznatelný film, který na povrchu čoček nebo filtrů zanechávají, a ten je pak zdrojem jemného rozptylu světla.

Čistící kapalina musí být schopna odstranit zaschlé nečistoty, a to jak vápenité, tak mastné, nesmí po rozleštění zanechávat závoj a samozřejmě musí být zcela bezpečná vůči antireflexním vrstvám. V případě kapaliny pro destičkové Resin filtry (přechodové filtry Cokin a LEE) pak nesmí narušovat povrchovou vrstvu a rozpouštět použitá barviva. Nenašel jsem kapalinu univerzální, zato díky mnoha pokusům jsem dospěl k jednoznačné volbě dvou čistících kapalin, které se plně osvědčily i při dlouhodobém používání.

Na skleněné filtry (včetně polarizačních), čočky objektivů a hledáčků fotoaparátů je zcela bezkonkurenční Cleaning Solution americké značky Kinetronics, jež po sobě nezanechává po rozleštění žádné stopy, rozpouští vše, co mi kdy na filtru nebo čočce ulpělo, včetně mastnoty. Výhodou této kapaliny je její certifikace pro použití na skla opatřená UV a Antireflexními vrstvami, současně má velmi dobré antistatické účinky, takže ošetřené povrchy tolik nepřitahují nové nečistoty. Zkoušení různých typicky českých metod (ušetřím Hoffmanskými kapkami pár desítek korun na čištění objektivu v ceně několika desítek tisíc) nedoporučuji, ale pokud tento vzdor považujete za součást svého životního stylu, pak riziko berete jen a jen na sebe, stojí-li vám za to.

I tato skvělá kapalina je ale nevhodná pro destičkové filtry, protože částečně rozpouští použitá barviva. Pro tento typ filtrů proto používám originální kapalinu Antistatic Filter Cleaner anglické značky LEE. Kapalina je bezpečná jak pro povrch filtrů LEE, tak filtrů Cokin, rozpouštění barviva je zcela zanedbatelné a po vyčištění jsou tyto filtry doslova jako nové.

V kombinaci s mikrovláknem Linos je zajištěno, že filtry nepoškrábete, a ani na nich následně nenajdete mraky prachu jako u běžných čínských "hadříků".

Jak čistit?

Čištění objektivů i filtrů by mělo být v případě silnějšího znečištění vždy třífázové.

Jak jsem již popsal, v první řadě povrch ofoukněte balónkem, případně jemně „omeťte“ štětečkem, znovu připomínám, že ne „proti srsti“. Následuje tzv. vlhké čištění pomocí mikrovlákna a čistící kapaliny. Sám nechápu, proč to tak je, ale vyzkoušejte si to klidně sami. Kapka na sklo a následné její rozmazávání mikrovláknem nefunguje. Vznikají fleky. A kapaliny je zkrátka moc. Zásadně proto postupujte obráceně. Namotejte si mikrovlákno na prst, a pak na něj kápněte jednu (!) kapku čistící kapaliny. Teprve takto navlhčeným mikrovláknem můžete začít čistit povrch čočky nebo filtru. V první fázi ovšem toto není nutné, věnujte se nejprve nejvíce znečištěným místům.

Po tomto základním vlhkém čištění si na prst namotejte suchou část mikrovlákna, a povrch skla pečlivě vyleštěte. Že je dílo dokončeno poznáte podle toho, že mikrovlákno po skleněném povrchu hladce bez drhnutí klouže, a v šikmém bočním světle neuvidíte na povrchu skla žádné šmouhy. Pokud čistíte destičkové filtry, bude postup zcela shodný, pouze místo kapaliny Kinetronics použijete kapalinu LEE. Doporučuji také mít mikrovlákna alespoň dvě – jedno na skleněné, druhé na Resin filtry, optimální jsou ovšem tři, kdy jedno mikrovlákno vyhradíte pouze na leštění již vlhkým mikrovláknem očištěných povrchů.

Velkou pozornost věnujte čištění polarizačních filtrů. Ty jsou totiž vyrobeny z folie vlepené mezi dvě skla, a v principu se tak podobají plochému kondenzátoru s nepatrným nábojem. Ten přitahuje ty nejjemnější částečky nečistot, které nejsou patrné okem, ale poměrně brzy na filtru vytvoří jemný mléčný povlak, jenž opět působí jako difuzér a ztrácí se tak v obraze ta nejjemnější kresba. Polarizační filtry proto doporučuji čistit poměrně často, minimálně však jednou za měsíc, a to bez ohledu na to, zda jste filtr používali či nikoliv. Zvláště cigaretový dým je polarizačním filtrem přitahován jako magnetem, a mléčnou vrstvičku na něm vytvoří během chvilky! Při vlhkém čištění polarizačních filtrů se vyvarujte zatečení čistící kapaliny do příruby a následně k okrajům slepených skel (i zde je proto důležité vlhčit hadřík, nikoliv kápnout kapalinu na filtr). Po každém čištění doporučuji mikrovlákna prudkým pohybem vyklepat, aby se z nich uvolnily případné větší částečky prachu a nečistot. Po určité době mikrovlákno „nasbírá“ tolik nečistot a mastnoty, že začne při čištění zanechávat na skle šmouhy. V takovém případě je nejvyšší čas mikrovlákno vyměnit za nové. Pokud jste nuceni hodně šetřit, můžete jej i vyprat, aniž by se změnily jeho vlastnosti, nikdy ale nesmíte pro jeho praní používat aviváž!

Nepodceňujte znečištění objektivů a filtrů, a než začnete být smutní, že vaše „sklo“ nekreslí, vyčistěte jej, stejně, tak i používané filtry. Mé zkušenosti z našich workshopů jasně hovoří o tom, že chybně nebo nedostatečně vyčištěné objektivy a filtry jsou v drtivé většině případů příčinou snížené ostrosti a brilance výsledných fotografií.

 

Prověřeno a používáno ve  Foto Málek a redakci ČSF

 

Text: Jan Karbusický a Petr Málek

Článek použit z časopisu Photo life č. 73/2009

Odkaz: zde

 

Čištění fototechniky - Čištění amarounem - Cyber Clean - zázračná, účinná, dezinfekční hmota

06.03.2011 19:17

Nečistoty, ať již organické, nebo anorganické, prach, všudepřítomné chloupky z textilií i domácích mazlíčků, nějaký ten drobek, to vše se pomalu střádá nejen na domácí elektronice, ale i na fotoaparátech a objektivech. Ofouknutí ani štětec již nepomáhá, hadříkem se nedostanete všude a ještě přidá další chloupky, přesto byste svou techniku měli mít prachuprostou - vždyť prach je nepřítelem nejen digitálních čipů.

Když se někdy podíváte třeba na ovladač televize nebo fotoaparát lupou, prozkoumáte škvírky a s strukturovaný povrch ostřících kroužků objektivů, možná se trochu vyděsíte. A že někdy neblýská blesk? Viděli jste, co vše se na kontaktech přichytí? Při jarní profylaxi techniky jsme řešili podobné problémy, a tak jsme pátrali, hledali, zkoušeli, testovali, špinili a čistili, až jsme našli něco báječného. Žlutý amaroun, jež hrdě nese název Cyber Clean.

Hmota je to vskutku podivná, ale současně zázračná. Divně se chvěje jako rosol, ale přitom je tvárná a konzistentní. Máte pocit, že je mokrá, ale je pouze jemně vlhká díky speciální, kupodivu příjemně parfemované dezinfekci. Dá se promnout v ruce, stočit, rozplácnout, natáhnout, a pak opět vrátit do kulatého kelímku. Její vlastnosti jsou ale pozoruhodné i z praktického důvodu.

Hmota umí sbírat i poměrně zarputilé nečistoty. Prakticky ze všech povrchů, nevadí jí perforace, maličkaté škvírky, záhyby, mezery mezi klávesami klávesnice, struktura povrchu objektivů, složitý tvar konektorů... Stačí položit na čištěný povrch, přimáčknout a chvilku nechat hmotu, aby si "vlezla" do všech zákoutí a mezírek. Vyčistí perfektně i místa, která se vám zdají nečistitelná a nedostupná pro jiné metody.

id422b

id422c

id422d

id422e

id422f

id422g

id422h

id422i

Pak hmotu beze stopy stáhnete, a stane se zázrak. Nečistoty zůstanou přichyceny na žluté hmotě, a to i velmi vzdorovité a zašlé. Membránový povrch nečistoty přijme a vstřebá, stačí trochu promnout v ruce. A "amaroun" je připraven k dalšímu čištění. A znovu a znovu... Dokud po několika měsících nezezelená, což je známka toho, že více nečistot již nepojme.

Když se do nějaké mezírky ne a ne dostat, nechejte na čištěném předmětu hmotu nějakou hodinku ležet, ona si tam "vleze", stejně jako spořádaně vyplní jako kapalina kelímek, do kterého ji zmuchlanou vrátíte. Pomalu pak tahejte, a hmota spořádaně z mezírek opět "vyleze", sebou spolehlivě vezme nečistoty a prach. Inu, švýcarský recept!

Je to tak podivné, na dotek i svou účinností, tak fascinující, že čištění všeho možného baví i muže, možná ještě víc, než ženy, protože muže zkrátka vynálezy fascinují. Navíc je to hmota zcela bezpečná pro veškeré povrchy i pro elektronická zařízení, a také vaše fototechnika bude vypadat, jako když právě sjela z výrobní linky...

Upozornění! V současnosti dodávaný typ Cyber Clean má barvu azurově modrou, která má zcela shodné vlastnosti, její použití je však rozšířeno i na čištění speciálních plastů používaných v interiérech automobilů, a dosahuje tak zvýšeného čistícího účinku!

Vyzkoušeno a ověřeno v redakci ČSF a ve Foto Málek.

Text: Jan Karbusický, Petr Málek

 

©2018 - Foto Málek | Praha-Letňany

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.