16 důvodů proč nakupovat u nás:

 

 • Široký sortiment (přes 33 značek, přes 2990 produktů na výběr a pořád se rozšiřujeme)
 • Běžné slevy/zvýhodnění 2-15% dle druhu zboží jsou již promítnuty v ceně
 • Slevové kupóny, které se odečítají v průběhu objednávky - měníme v příslušenství navíc
 • Česká distribuce - záruka servisu, zboží obsahuje tištěný návod v českém jazyce.
 • E-mailové a tel. poradenství ZDARMA
 • Rychlá komunikace, otevřený a individuální přístup k zákazníkům
 • Pro objednání zboží není potřeba se registrovat
 • Osobní odběr v Praze( dle domluvy )
 • Osobní doručení po Praze ( dle domluvy )
 • Při nákupu nad 7.261,- s DPH doprava v síti Zásilkovny.cz a Uloženky.cz ZDARMA
 • U některých produktů doprava zdarma již od 2.490,-
 • Platba dobírkou, převodem na účet, se splatností.
 • Recenze a zkušenosti zákazníků
 • Jsem plátcem DPH
 • 5 způsobů dopravy ( doprava již od 60,- )

 

 

FOTO MÁLEK - Petr Málek - idatabaze.czFotoaparáty a příslušenství - idatabaze.cz

 

 

Doporučuji:

 

 

 

 

 

 

 

 1. Úvod
 2. Novinky
Nová řada fotopastí Bunaty WIDE

Pro rok 2017/2018  výrobce fotoapastí Bunaty připravil hned několik novinek. První která se v těchto dnech dostává na sklady prodejen je řada Bunaty WIDE. Tato řada má trochu přeskládané a začerněné LED diody přísvitu a jinak tvarovanou přdední masku. Tuto novinku poznáte i díky nově vytlačenému logu hlavy divočáka na předním krytu fotopasti. Největší změnou je úhel záběru a to 80°. Ostatní funkce zůstaly stejné. Řada Bunaty WIDE bude opět ve verzi bez GSM a s GSM.

Druhou novinkou budou fotopasti se 4G LTE, dálkové vypínání a zapínání fotopasti,  pořídí snímek pomocí sms atp. Bližší informace cca říjen/listopad 2017.

 

    

Yukon Photon RT

Známý výrobce noční a denní optiky Yukon Advanced Optics, přišel s nástupcem snad nejoblíbenějšího digitálního zaměřovače na světě Yukon Photon XT a to s modelem, který ponese obdobný název Yukon Photon RT. V ČR a SK se bude prodávat ve dvou variantách. 4,5x42 a 6x50. Tyto modely budou mít odstraněné snad všechny malé mínusy co měla řada XT. Místo baterií (možnost tu stále bude) bude nový Photon RT poháněn nabíjecím "blokem" Pulsar DNV. Design a ergonomie obou řad XT a RT je velmi podobná. Tubus o průměru 30mm zůstane nezměněn. Řada Photon RT bude osazena novým vylepšeným čipem s rozlišením 768x576px oproti 656х492px v řadě XT. Optika bude mít i dvojnásobný zoom a zabudovaný neviditelný přísvit o vlnové délce 940nm. Dále modely Yukon Photon RT budou mít možnost pořízení videí pomocí vestavěného nahrávání na SD karty. Pomocí aplikace Stream Vision pro zařízení se systémem Android a iOS bude možné nahrávání i živé vysílání na YouTube.

 

     

 

 

 

 

 

 

Nové termovize Pulsar Quantum Lite

Termovizní pozorovací přístroje Pulsar Quantum Lite umožňují pozorování a detekci tepelného rozložení objektů a okolí a to za jakýchkoliv podmínek: den nebo noc, déšť nebo sněžení, mlha nebo kouř a dokonce umožňují nahlédnout přes křoví nebo lesní porost.
Termokamera převádí lidským okem neviditelné tepelné záření do viditelného spektra a proto její zobrazení nezáleží na okolním osvětlení (den/noc).

V této řadě máme nyní 2 modely.

Termovize PULSAR Quantum Lite XQ23V

Termovize PULSAR Quantum Lite XQ30V

 

Nová termovize DALI S240

Termovizní monokulár DALI S240 s nechlazeným jádrem vyniká jak vynikající obnovovací frekvencí až 60Hz , tak šířkou čočky 25mm, což jsou dva zásadní parametry pro kvalitu obrazu.

 Přístroj je svými rozměry praktický, vhodný akorát do ruky. Jeho jednoduché a pohodlné používání potěší nejednoho uživatele. Přístroj je po naběhnutí ihned připraven k použití, není třeba cokoliv doostřovat, ani složitě a zdlouhavě nastavovat.

Dali S240 se hodí pro všechny kategorie použití, jak lovectví a myslivost, tak i ochranu osob a majetku. 

K dispozici je verze s rozlišením 384x288 px, 60 Hz frekvencí obnovy a s čočkou o průměru 25mm. DALI tímto průměrem čočky vévodí ve své třídě monokulárních termovizí. Tento nadstandardní průměr čočky zaručuje nejširší možné zorné pole.

Termovize DALI S240

Nové termovize Pulsar Helion a Trail v prodeji od června

Termovize Pulsar Trail patří společně s termovizemi Pulsar Helion k nejnovější a nejmodernější pozorovací optice značky Pulsar. S termovizní optikou Pulsar Trail, která funguje na principu termokamery lze stopovat zvěř nejen v noci, ale i přes den za zhoršených povětrnostních podmínek.  

Sněhová vánice, déšť, mlha a další neduhy počasí výrazně omezují použití klasické přibližovací optiky. Naproti tomu nejnovější termovize Pulsar Trail poskytují vždy přesný přehled o výskytu zvěře. S termovizí Pulsar Trail objevíte i zvěř, kterou by lidské oko snadno přehlédlo, například ukrytou v křoví a v lesním porostu.

Termovize / Pulsar Trail (zaměřovače)

Termovize / Pulsar Helion

Full Frame Pentax K-1

Společnost Ricoh dnes představila dlouho očekávaný full-frame fotoaparát Pentax K-1. Ten má 36.4MPix CMOS snímač s 5osou stabilizací obrazu a bez AA filtru, utěsnění vůči vlhkosti a prachu, naklápěcí 8cm LCD displej, natáčí Full HD video v rozlišení až 4K, má GPS jednotku a mnoho dalších funkcí. Máme pro vás i ukázkové fotky v plném rozlišení.

 

pentax-k1.jpg

 

Pentax K-1: hlavní vlastnosti

 • Full frame CMOS snímač s rozlišením 36.4MPix, včetně 5osé stabilizace obrazu.
 • Na snímači není AA filtr, jehož funkci Pentax K-1 imituje chvěním snímače (díky stabilizaci na snímači).
 • Optický hledáček se 100% pokrytím a zvětšením 0.7x.
 • Autofokus (fázová detekce) má 33 bodů (z toho 25 je křížových).
 • Tělo z hořčíkových slitin je utěsněné vůči vlhkosti, dešti a prachu.
 • Snímání do JPEGu i RAWu (14bitový RAW DNG nebo PEF).
 • Vestavěná GPS jednotka, wi-fi připojení, USB2 a HDMI konektory.
 • Natáčí Full HD video (1920x1080, 60i / 30p), má konektor na externí mikrofon.
 • Sekvenční snímání rychlostí 4.4 snímků za sekundu (režim full-frame), resp. 6.5 snímků za sekundu (režim APS-C).
 • Rozsah závěrky 1/8000 - 30 sekund (+ režim Bulb).
 • Hmotnost těla 1kg.
 • Více naleznete v podrobné specifikaci pro Pentax K-1.

Ukázkové fotky z fotoaparátu Pentax K-1 naleznete na této stránce společnosti Ricoh.

pentax-k1b.jpg

Pentax K-1: cena a dostupnost

Nový Pentax K-1 by se měl začít prodávat od dubna 2016. Doporučená cena je stanovena na 54 950Kč (ačkoliv se můžete dočíst, že mimo Evropu je to 1 799USD...). Rozdíl mezi oběma výše uvedenými částkami je v přepočtu cca 10 000kč - a to není rozhodně málo. Doposud jsme byli tak nějak zvyklí, že to, co se v zámoří prodávalo v dolarech, stálo zde totéž v eurech. Ale teď už je cena v eurech dokonce ještě vyšší... Vrátíme se zpátky do časů, kdy se foto technika nakupovala ve státech...?

pentax-k1c.jpg

pentax-k1d.jpg

pentax-k1e.jpg

pentax-k1f.jpg

pentax-k1h.jpg

pentax-k1i.jpg

Pentax KP - novinka koncem února na trhu
Moderní digitální noční vidění pro myslivce

Přístroje NiteSite – revoluce na poli digitálního nočního vidění

Přístroje NiteSite – revoluce na poli digitálního nočního vidění

Nové patentované systémy digitálního nočního vidění Viper, Wolf a Eagle od anglické společnosti NiteSite Ltd. z Yorku, které se nedávno dostaly na náš trh, se v zemi původu využívají při lovu, v bezpečnostních složkách a k pozorování v prostředí s nulovou viditelností. Výrobce využil k jejich konstrukci infračervené záření, takže ve srovnání firmami vyrábějícími přístroje založené na zesilování zbytkového světla (noktovize) se mu podařilo dospět k levnějším, snadno ovladatelným přístrojům, pracujícím s vysokou spolehlivostí.
Zařízení umožňuje ostré a jasné noční vidění bez ohledu na okolní světlo a viditelnost. Ve smyslu novely zákona o zbraních účinné od 1. 7. 2014 navíc nejde o zakázaný doplněk ke zbrani. Kouzlo přístrojů od firmy NiteSite spočívá v rychlé a jednoduché přeměně normálního zaměřovacího dalekohledu ve výkonný přístroj pro noční vidění. Společnost NiteSite je průkopníkem na poli digitálního nočního vidění. V současnosti se na trhu prezentuje zbrusu novou řadou produktů. Model Viper je vhodný pro střelbu na vzdálenost do 100 m, s modelem Wolf lze střílet na vzdálenosti do 300 m a nejvýkonnější Eagle je určen ke střelbě na velké vzdálenosti – až do 500 m.

POPIS PŘÍSTROJŮ A JEJICH FUNGOVÁNÍ

Přístroje Viper, Wold i Eagel se skládají ze dvou základních částí. Jádro tvoří modul s vyzařovačem infračerveného záření, který směřuje k pozorovanému objektu, a LCD obrazovka s úhlopříčkou 8,9 cm, na které lovec vidí sledovaný objekt. Tato část systému se upevní plastovou svorkou o průměru 25 mm nebo 30 mm na tubus zaměřovacího dalekohledu (obr.). Jas obrazovky lze regulovat knoflíkem umístěným nad její horní hranou. Součástí příslušenství je i pět průhledných filtrů k nalepení na obrazovku. Pomáhají zabránit jejímu lesku, čímž se zvýší „neviditelnost“ lovce pro okolí.
Druhou, neméně důležitou součástí systému je snímací kamerový modul, který se nasazuje na trubkový gumový nástavec, a ten na okulár zaměřovacího dalekohledu. Barevný kamerový modul 1.0 Lux 600TVL 1/3 s čipem CCD CMOS pracujícím v systému PAL nebo NTSC v poměru 4:3 je propojen jak s obrazovkou, tak s baterií (12 V). K přístroji lze připojit i zařízení pořizující video- a audiozáznam. Kamerový modul má na výstupu otočné zdrsněné kolečko k zaostření (ideálně palcem ruky) pro zřetelné a plné zobrazení kříže zaměřovacího dalekohledu na obrazovce. Přístroj se zapíná tlačítkem na zadní stěně hned vedle zdířek pro připojení baterie, LCD (NS) a AV výstupu.
Nabíjecí polymerová Li-Ion baterie je uložena v pouzdře a připevňuje se buď ke gumovému nástavci na zaměřovacím dalekohledu, nebo pomocí suchého zipu na pažbu zbraně. Baterie se může dobíjet pouze nabíječkou dodávanou výrobcem.
Tělo kamerového modulu i integrovaného LCD s vyzařovačem infračerveného záření je vyrobeno z vysoce odolného tvrzeného plastu.
Princip fungování přístrojů zařízení je založen na tom, že infračervené LED diody vyzařují infračervené světlo, které se odrazí od cíle a vrací se objektivem zaměřovacího dalekohledu do snímací kamery, jenž obraz cíle převede na LCD monitor (v noci je obraz černobílý).
Velkým kladem přístrojů je velmi snadná obsluha a rychlá montáž, kterou každý zvládne během jediné minuty. Výrobce garantuje použití zařízení na zbraních bez omezení ráže.

Vlastnosti a technické parametry přístroje NiteSite Viper
 • použití při střelbě do 100 m;
 • jedna integrovaná infračervená LED dioda;
 • nabíjecí polymerová Li-ion baterie se nasazuje na pažbu nebo na gumový tubus;
 • zařízení nepotřebuje k provozu absolutně žádné okolní světlo;
 • výstup pro video a audio;
 • použitelná na zbrani jakékoliv ráže;
 • hmotnost zařízení na zaměřovacím dalekohledu 572 g;
 • kapacita baterie: až 7,5 hodin;
 • frekvence infračerveného záření 850 nm;
 • úhlopříčka LCD obrazovky: 8,9 cm;
 • použitelné při teplotách od -20 °C do 60 °C;
 • výstup pro video a audio;
 • odolnost vůči vodě.

STŘELBA AŽ DO 500 METRŮ …

Model Viper byl navržen s cílem nabídnout potenciálním uživatelům maximálně cenově dostupný a přitom kvalitní přístroj pro noční vidění. S možností rozpoznání cíle až na 100 m se ideálně hodí k lovu na kratší vzdálenost (např. na vnadištích). Rychlá a jednoduchá šedesátivteřinová montáž na běžný zaměřovací dalekohled umožňuje bezproblémový přechod na noční lov se stejnou zbraní, na kterou je lovec zvyklý, a to bez použití speciálního náčiní či pomůcek.
Další výrobek z modelové řady firmy NiteSite, uváděný na trh pod názvem Wolf, je dokonalým univerzálním pomocníkem každého lovce. Umožňuje vysoce kvalitní noční vidění s možností identifikace cíle až na vzdálenost 300 m. Ve srovnání s modelem Viper má Wolf tři integrované infračervené LED diody a kapacitu nabíjecí baterie až osm hodin. Hmotnost zařízení na zaměřovacím dalekohledu činí 532 g.
Nejvýkonnějším modelem je Eagle. Díky pěti infračerveným LED diodám lze sledovat cíl ve vzdálenosti až 500 m. Hmotnost přístroje je 572 g, kapacita baterie až 27 hodin.

Ruční pozorovací přístroj nočního vidění Spotter Xtreme.

MONOKULÁR SPOTTER XTREME

Kromě uvedených systémů nočního vidění montovaných na zaměřovací dalekohled vyvinula firma NiteSite i ruční pozorovací přístroj Spotter Xtreme. Sledovaný cíl se zobrazuje na LCD monitoru přístroje s úhlopříčkou 8,9 cm. Pozoruhodný přístroj umožňuje pomocí pěti infračervených LED diod sledovat cíle až na vzdálenost 500 m (je vybaven dvacetinásobným zoomem). Baterie vydrží v provozu více než 20 hodin. Hmotnost přístroje činí 1,3 kg. Samozřejmostí je odolnost vůči vodě.

MALÝ TEST ZAŘÍZENÍ PRO NOČNÍ VIDĚNÍ NITESITE

Samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít příležitost vyzkoušet si nové zařízení pro noční vidění v praxi. Za velkou výhodu považuji, že přístroje lze používat nejen v noci, ale i ve dne, což u většiny klasických noktovizorů není možné. Proto jsem si model Wolf, který jsem měl k dispozici, řádně „osahal“ ve dne, kdy jsem si vyzkoušel rychlost montáže a především nastavení snímacího kamerového modulu, aby zobrazení „kříže“ na LCD obrazovce bylo co nejostřejší a umístěné uprostřed. Ke střelbě jsem měl k dispozici uherskobrodskou kulovnici CZ 550 v ráži 7x64, střelivo RWS se střelou Evolution o hmotnosti 10,3 g. Střílel jsem na venkovní střelnici za slunečného počasí na vzdálenost 150 m. Zbraň jsem měl připevněnou na střeleckou hůl – trojnožku RedHead® 3v1, která se vyznačuje velkým rozsahem nastavení teleskopických nožiček (přibližně od 0,5 do 1,5 m). Trojnožku jsem volil s ohledem na hmotnost zbraně a zařízení především k zajištění stability při střelbě, mobility a pohodlnému namíření zbraně na cíl. Přístroje jsou dodávány v přepravních kufřících z odolného plastu.
Na tomto místě je třeba zdůraznit zcela zásadní věc: každý, kdo bude střílet ze zařízením NiteSite, si musí uvědomit, že se nebude dívat do okuláru zaměřovacího dalekohledu, ale na obrazovku nad zaměřovacím dalekohledem! Tudíž nemá zbraň plně opřenou o rameno! Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl, jak držet zbraň ve stabilizované poloze, ale výsledek střelby stál za to. Vystřelil jsem první dvě rány a docílil jsem téměř dvojstřelu v desítce! A pokračovalo to podobně! Musím přiznat, že to pro mě byl až neskutečně nezvyklý zážitek ze střelby. Dívat se na obrazovku, vidět střed terče a pak zmáčknout spoušť … Střílím přes 25 let, ale takovým způsobem to bylo poprvé.
Za velmi důležité považuji též upozornit na vhodný způsob upevnění gumového nástavce se snímací kamerou na okulár: snažte se nástavec nasunout co nejdál za okulár, neboť u silnějších ráží by mohlo vlivem zpětného rázu dojít k posunu nebo vychýlení kamery mimo osu zaměřovacího dalekohledu, takže by bylo nutné znovu nastavit zobrazení na LCD.
Po střelbě jsem přístroj a trojnožku odmontoval ze zbraně, přístroj uložil zpět do transportního kufříku a počkal si na tmu. Noční obloha byla zamračená a bez svitu měsíce. Za pomocí čelové svítilny jsem přístroj skutečně do jedné minuty namontoval zpět na zbraň a „usadil“ ji na trojnožku. Po zapnutí snímací kamery jsem očekával v nočním tichu nějaké pískání či jiný zvuk, ale přístroj pracoval zcela tiše. Oproti střelbě ve dne jsem střílel na kratší vzdálenost (100 m) a současně jsem si odzkoušel otočným knoflíkem nad obrazovkou měnit intenzitu osvětlení obrazovky. První dvě rány a výsledek zásahů v terči byl opět naprosto identický jako ve dne!

MOHU DOPORUČIT …

Na základě zkušeností získaných s modelem Wolf mohu novou modelovou řadu přístrojů nočního vidění Viper, Wolf a Eagle od společnosti NiteSite doporučit. Vede mne k tomu několik důvodů:
rychlá montáž a demontáž přístroje;
 • nulové optické zkreslení cíle – střílíte na to, co vidíte na obrazovce;
 • možnost střelby nejen v noci, ale i ve dne;
 • absolutně tichý chod přístroje;
 • není nutné sundávat zaměřovací dalekohled, měnit nastavení nebo zbraň nastřelovat;
 • použitelnost na zbraních různých ráží;
 • střelba možná i za špatné viditelnosti až na vzdálenost 500 m;
 • vysoká univerzálnost příslušenství, které umožňuje montáž přístroje téměř na každý typ zaměřovacího dalekohledu;
 • odolnost vůči vodě, vlhkosti a rozbití při pádu na zem;
 • použitelnost i za mrazu (do -20 °C);
 • střelbu si lze nahrát na video a později vyhodnotit.
Noční vidění NiteSite na zbrani.Jak reaguje zvěř na infračervené záření? Na tuto otázku se velmi těžko objektivně odpovídá. V zahraničí byly přístroje od firmy NiteSite odzkoušeny na lovu drobné zvěře (divoký králík, divoký krocan, liška), černé zvěře a jiné spárkaté zvěře a lovy dopadly úspěšně. Zvěř se chovala přirozeně, neodskakovala a neodbíhala. Některé kusy spárkaté zvěře sice projevovaly zvýšenou ostražitost, ale nelze říci, zda byl příčinou infračervený paprsek nebo něco jiného.
Většinu čtenářů bude asi nejspíš zajímat cena přístrojů. Ta se liší podle modelu, ale měla by se pohybovat od přibližně 15 000 Kč za model Viper až po 30 000 Kč za nejvýkonnější Eagle. Pozorovací přístroj Spotter Extreme se u nás zatím neprodává, v zahraničí se jeho cena pohybuje kolem 25 000 Kč.
Na úplný závěr chci poděkovat zástupcům společnosti NiteSite, kteří mi laskavě zapůjčili přístroj k vyzkoušení.


Ing. Zdeněk Štěpánek - Svět myslivosti č. 10/2014, str. 38-41
Foto archiv autora a firemní materiály

V čem jsou fotopasti Bunaty lepší....


Věděli jste, že drtivá většina fotopastí dostupných na českém trhu nemá displej na přední straně těla fotopasti,ale zezadu?

Narazíte zde hned na první problém, jak zacílit fotopast na požadované místo, oblast! Bohužel pouze odhadem! Někdy je to snadné, pokud fotíte na krátkou vzdálenost. Pokud fotopast chcete umístit do vyšších míst, už bývá zaměření sledované oblasti velmi obtížné, jen odhadujete, kam fotopast asi míří! Fotopasti Bunaty mají velký LCD displej na přední straně fotopasti a integrované laserové ukazovátko. Jednoduše na displeji vidíte co přesně fotopast bude snímat a se zaměřením Vám pomůže laserové ukazovátko, kterým přesně fotopast zacílíte!

Fotopasti BUNATY jsou jiné v těchto směrech....

1.Skvělé maskování a zpracování s dokonalou izolací proti nepříznivým vlivům


Minimum lesklých ploch na přední straně fotopasti. Neviditelný přísvit opticky maskován do menších částí a tím snižuje možnost odlesků za denního světla. Fotopast Bunaty se jednoduše maskuje. Kvalitní zpracování všech plastových dílů s předním krytem v 3D!

2.Dostatečně velký LCD displej logicky umístěn na přední části fotopasti, po odklopení/otevření předního krytu!

Fotopast umístíte na požadované místo a na displeji přesně vidíte jakou oblast fotopast bude snímat!
Drtivá většina výrobců má u fotopastí displej umístěn na zadní částí fotopasti, proto pokud fotopast instalujete, musíte pouze odhadovat kam fotopast míří a co bude snímat. Žádná z těchto ScoutGuard, UO VISION a Acorn ( mimo starých modelu 6210 , které mají velmi slabí neviditelný blesk) Vám neumožní se podívat na displej a překontrolovat zaměření fotopasti!

3.Umístěné vnitřní Laserové ukazovátko, které Vám opět usnadní zaměření fotopasti na požadovaný cíl.

Chce-li zákazník instalovat fotopast do vyšších míst, bývá velmi obtížné zaměřit správně fotopast,ale u fotopasti BUNATY zapnete jednoduše laserové ukazovátko, máte tak fotopast zaměřenou během okamžiku a vše si ještě jednoduše ověříte na velkém displeji! Jen velmi obtížně budete na trhu hledat fotopast s laserovým ukazovátkem a předním displejem, který bude zobrazovat aktuálně snímanou plochu! Žádná fotopast Acorn,ScoutGuard, Keepguard, UO vision toto neumožňuje!

4.Vypínání a zapínání je u fotopastí BUNATY snadné !

Fotopasti Acorn a Scoutguard mají velmi nešťastně umístěn přepínač OFF,ON ve spodní části fotopasti!

Pokud je fotopast umístěna je velmi obtížné fotopast u těchto značek vypnout bez celkové demontáže, musíte fotopast sundat a vzit do ruky, otočit a malý přepínač přepnout! Navíc tento přepínač je velmi náchylný na ulomení! Fotopast BUNATY má přepínač velký a přehledný umístněn pod předním krytem. Kryt fotopasti odklopíte a jednoduše přepínač přepnete do požadované polohy!

5.Výměna baterií je u fotopasti BUNATY velmi snadná, fotopast nemusíte demontovat, pouze odklopíte přední kryt, stisknete tlačítko a vysunete zásobník s bateriemi. Pak vyměníte za nové a zásobník zpět zasunete, nemusíte fotopast sundávat například ze stromu!


Fotopasti Acorn a ScoutGuard musíte pro výměnu baterií vždy sundat, vzit do ruky a baterie vyměnit!

Pokud dojde k vytečení baterií, dojde většinou u fotopastí Acorn, scoutGuard k nenávratnému poničení fotopasti, Fotopasti BUNATY mají baterie oddělené v zásobníku tak, aby nedošlo k poškození fotopasti!

6.Zjištění stavu baterií U fotopasti BUNATY je narozdíl od jiných fotopastí opět snadné! Odklopíte přední kryt a na velkém displeji vidíte stav baterií. U fotopastí Acorn ( mimo starého modelu 6210 se slabím neviditelným bleskem) díky umístění displeje na zadní straně fotopasti musíte vždy fotopast demontovat pro zjištění stavu baterií !

7.Skvělá kvalita nočních fotografií , která převyšuje i mnohem dražší fotopasti. Porovnání snímků z fotopastí ACORN a ScoutGuard níže!

8.VIDEO ve FULLHD kvalitě se záznamem zvuku!

Jen velmi obtížně budete hledat na trhu fotopast v této cenové hladině se záznamem videa a se zvukem v FULL HD kvalitě! Fotopast BUNATY umí kombinovat jak fotografování, tak záznam videa tzn., při zaznamenání pohybu fotopast dle Vašeho nastavení udělá fotografii, video nebo fotografii s videozáznamem.

9.Kvalitní multizonové pohybové čidlo reagující na teplo s maximálním dosahem !

10.Fotopast Bunaty je vyrobena pro českou a slovenskou republiku což zaručuje kvalitní a rychlý servis! Kompletní české menu a kvalitní český manuál je samozřejmostí včetně telefonické podpory při nastavení fotopasti!

Fotopasti BUNATY mají další funkce jako třeba časovač, kde si můžete nastavit od kdy do kdy má být fotopast aktivní. Funkce časosběr je ideální pro monitorování velkých ploch nebo jakékoli jiné časosběrné snímání , kdy fotopast fotí v pravidelném intervau bez nutnosti zaznamenání pohybu!

 

Pentax CashBack na K-50, K-S2, K-3

 

Zpětný bonus: K-50  700,-

K-S2  1.200,-

K-3    1.100,-

Outdoorová kamera Ricoh WG-M1 zvítězila v d Testu

Nový Pentax K-3II

Pentax představuje svoji novou vlajkovou zrcadlovku Pentax K-3II. Upgrade K-3 má vylepšené/navíc tyto funkce:

Vestavěná jednotka GPS pro sledování snímků na Google Earth.
Elektronický kompas pro zobrazení směru fotoaparátu na LCD monitoru.
Astrotracer pro zjednodušení sledování a fotografování nebeských těles. Odpadá tak dokupování modulu GPS.
Nová generace PENTAX-originální mechanismus pro redukce otřesů (Shake Reduction) v širokém rozsahu kompenzací až 4.5 kroků času závěrky.
Nový systém Pixel Shift Resolution pro tvorbu snímků v super vysokém
rozlišení s věrnou reprodukcí barev s mnoha jemnými detaily, při značném snížení úrovně šumu i při vysoké citlivosti ISO.

Více info Zde:

Nová zrcadlovka Pentax K-S2

Nový objektiv od Pentaxu HD DA 18-50mm F4-5,6 DC WR RE

Nový objektiv od Pentaxu HD D-FA 150-450mm F/4,5-5,6 ED DC AW

Nový objektiv od Pentaxu HD D-FA* 70-200mm F/2,8 ED DC AW

Prodej mikroskopů pro nadšence

Vánoce jsou již sice za námi, ale během roku je stále příležitost přemýšlet nad dárky pro ratolesti. Pokud máte podobně jako my matky v redakci pocit, že vaše děti mají naprosto všechno, a je proto velmi těžké je překvapit něčím zajímavým, tak právě pro vás je dnešní článek. Zaměříme se totiž na hobby mikroskopy. Mikroskop už dávno není tak nedostupný, jako dříve. Menší i větší děti většinou doslova nadchne pozorování věcí v několikanásobném zvětšení.

S mikroskopem se většina z nás seznámila ve škole, ostatně školská zařízení jsou největšími odběrateli mikroskopů. Pozorovali jsme nálevníky v senném nálevu, později pak řezy tkání nebo rostlinných pletiv. Ruku na srdce. Právě praktická cvičení z biologie a přírodopisu, byla jedním z nejoblíbenějších předmětů. Právě teď tedy můžete splnit svým dětem touhu zkoumat věci běžným okem nebo lupou neviditelné.

Nejžádanější hobby model mikroskopů

Již za necelých 2000 Kč můžete pořídit mikroskop Delta Optical BioLight 200, který nabízí až čtyřistanásobné zvětšení. Je tedy dostačující pro běžné použití mladých vědátorů. Velkou výhodou je již zmiňovaná cena. Za tu ale nedostanete žádnou hračku! Mikroskop je robustní a nabízí zcela jasný a ostrý obraz i při největším zvětšení. Tato značka všeobecně se vyznačuje vysokou kvalitou použité optiky i materiálů na tělo mikroskopu. Na své si tedy přijdou nejenom děti-začátečníci, ale klidně také středně pokročilý uživatel. Mikroskop totiž nabízí možnost zaostření i při nejvyšším rozlišení díky makrometrickým a mikrometrickým šroubům. Ty v této cenové relaci nenajdete u žádného z konkurenčních modelů. Právě to a možnost prosvícení průhledných nebo velmi tenkých řezů je důvod, proč jde mezi lidmi o jeden z nejoblíbenějších a tím pádem i nejprodávanějších modelů.

Nás zaujala také sada vzorků pro okamžité pozorování, ale také všechny propriety a nezbytnosti pro přípravu vlastních vzorků.

Akční kamery Lamax - brzy v prodeji

Kamera do auta LAMAX DRIVE C5 DUAL

Jedná se o kvalitní autokameru na vnitřní zpětné zrcátko. Kromě standardních funkcí jako je časová smyčka, zamykání videa, G-Senzor nebo senzor pohybu bychom rádi upozornili na několik výjimečných prvků výbavy. Prvním z nich je veliký 4,3“ displej, který se nachází v pravé části zrcátka a nepřekáží tak, z pohledu řidiče, běžnému užívání. Zároveň je možné jej využít jako klasickou couvací kameru pouhým zařazením zpátečky. V neposlední řadě chceme vyzdvihnout parkovací mód a díky výborné světelnosti kvalitní noční režim.
http://www.lamax-electronics.com/cz/kamery-do-auta/autokamera-LAMAX-drive-c5-dual/index.php

 

Akční kamera LAMAX ACTION X2

Jedná se o základní produkt ze sortimentu akčních kamer s maximálním důrazem na poměr cena/výkon. Za 1690,- zákazník dostane kameru, která natáčí širokoúhlé 120o (interpolované) Full HD video 1080p 25fps a pořizuje 8Mpx fotografie. Velkou výhodou je 1,5´´ LCD displej, který je integrovaný přímo v těle kamery. Zákazník ho dostane bez příplatku, stejně jako velké množství příslušenství.  K dalším důležitým funkcím a vlastnostem patří např.: funkce cyklické natáčení, které v případě nedostatku místa na SD kartě začne přepisovat nejstarší záznamy. Vodotěsné, ochranné pouzdro pro využití v náročných povětrnostních podmínkách, nebo až do 30m hloubky. Funkce detekce pohybu, možnost využití jako černé skříňky automobilu, nebo např. otočení displeje. V kompaktním těle kamery je integrován slot pro micro USB 2.0, HDMI a micro SD. Menu kamery je multijazyčné a je také kompletně v češtině.
http://www.fotomalek.cz/fotomalek/eshop/38-1-Sportovni-kamery/0/5/5924-Sportovni-kamera-LAMAX-ACTION-X2-slevovy-kupon-50

 

Akční kamera LAMAX ACTION X6

Jedná se výkonnou Full HD 1080p 30fps akční kameru. Lze natáčet také v kvalitě HD 720p 60fps a prohlížet si pak záznamy ve zpomalených záběrech. Kvalitní optika s širokým úhlem záběru 170o zajistí skvělé výsledky jak při natáčení videa, tak při pořizování fotografií o rozlišení až 12Mpx. 1,5´´ displej je bez příplatku integrován v těle kamery. S kamerou je dodáváno velké množství příslušenství zdarma, jehož součástí je také vodotěsné, ochranné pouzdro pro využití v náročných povětrnostních podmínkách, nebo až do 30m hloubky. Součástí balení je také 2. náhradní baterie o kapacitě 900MAh. Kameru lze používat také jako černou skříňku automobilu a pořizovat tak záznamy jízdy. Funkce cyklické natáčení se postará o záznam celé jízdy, zapnutá totiž začne v případě nedostatku místa na SD kartě přepisovat nejstarší záznamy. Velkou předností kamery je také integrované WiFi, díky kterému můžeme kameru propojit s chytrým telefonem s OS Android nebo IOS, na kterém je naistalována aplikace iSmart DV. Na telefonu pak vidíme živě záběr objektivu, můžeme kameru ovládat a spravovat obsah SD karty. Mezi další funkce patří např.: otočení displeje o 180o, sekvenční fotografie, samospoušť, nebo časosběrná fotografie. Menu kamery je multijazyčné a je také kompletně v češtině.
http://www.fotomalek.cz/fotomalek/eshop/38-1-Sportovni-kamery/0/5/5923-Sportovni-kamera-LAMAX-ACTION-X6-slevovy-kupon-100

Bezkontaktní teploměr TrueLife CARE Q7 - již brzy v prodeji

TrueLife Care Q7

Jedná se o bezkontaktní teploměr, který využívá technologie infračerveného záření a dosahuje tak během okamžiku velmi přesných výsledků. Teploměr stačí přiblížit k předmětu na vzdálenost 5 – 8 cm a do jedné sekundy získáte výsledek měření. Výsledky lze zobrazovat ve stupních Celsia nebo Fahrenheita. Mezi hlavní přednosti a vlastnosti teploměru patří: přesnost měření až 0,2 oC. 2 režimy měření – měření tělesné teploty (32 - 42,5 °C) a měření teploty povrchů (0 - 100 °C). Výsledek měření zobrazí teploměr do 1 sekundy od stisknutí tlačítka. S výsledky měření je spojena funkce upozornění na zvýšenou teplotu (kterou lze nastavit podle potřeby). Ta upozorní zvukovým signálem v případech, kdy je naměřená teplota vyšší, než hodnota zvýšené teploty. Displej teploměru lze stiskem tlačítka podsvítit a díky tomu přečíst výsledek měření i za tmy. Teploměr automaticky ukládá výsledky posledních 32 měření. Díky funkci automatické vypínání a úspornosti technologie lze provést až 40.000 měření na jednu baterii. Teploměr vyniká také intuitivností nastavení a ergonomií, díky čemuž se velmi snadno ovládá, nastavuje a skvěle padne do ruky.
 • Bezkontaktní teploměr TrueLife CARE Q7
 • Bezkontaktní teploměr TrueLife CARE Q7
 • Bezkontaktní teploměr TrueLife CARE Q7
 • Bezkontaktní teploměr TrueLife CARE Q7

Využívá technologie infračerveného záření a dosahuje tak během okamžiku velmi přesných výsledků. Teploměr stačí přiblížit k předmětu a do jedné sekundy získáme výsledek měření.

Výsledek měření do
1 sekundy

Velkou výhodou bezkontaktního měření je jeho rychlost. Výsledek měření získáte do 1 sekundy od stisknutí tlačítka.

Přesnost
měření 0,2 °C

Teploměr TrueLife Care Q7 využívá technologické novinky zpětného rozboru infračerveného paprsku. Díky tomu je dosahováno výjimečně přesných výsledků.

Podsvětlený LCD displej

Nemusíte rozsvěcet, ani vycházet z místnosti. Výsledek měření si můžete přečíst i za tmy stisknutím tlačítka, které podsvítí displej. A Vaše dítě při tom může spokojeně spát.

Až 40.000 měření na jednu baterii

Automatické vypínání teploměru a úspornost technologie měření zaručuje velmi dlouhou životnost baterie. Na jednu baterii je tak možno provést až 40.000 měření.

Paměť na 32 měření

Záznamy o vývoji teploty provede teploměr za Vás. V paměti teploměru se automaticky ukládají výsledky posledních 32 měření.

Upozornění na
zvýšenou teplotu

Součástí nastavení teploměru je také funkce upozornění na zvýšenou teplotu. V případech, kdy je naměřená teplota vyšší, než hodnota zvýšené teploty, teploměr Vás na tuto skutečnost upozorní zvukovým signálem. Hodnotu zvýšené teploty můžete nastavit dle potřeby.

Upozornění na zvýšenou teplotu

Jednoduchá obsluha a ovládání

Díky ergonomickému tvaru teploměr skvěle padne do ruky. Měření lze provést pouhým stisknutím jednoho tlačítka. Teploměr se automaticky zapne, zobrazí výsledek měření, a při nečinnosti se opět automaticky vypne. Veškeré nastavení je pak možné díky rozložení tlačítek a intuitivnímu menu nastavit snadno jedním prstem..

Snadné ovládání jedním prstem

Parametry
teploměru Care Q7

Jednotka výsledku měření0,1 °C (0,1 °F)
Stupnice měřenístupně Celsia, stupně Fahrenheita
Pracovní podmínky – pro okolní teplotu10 – 40 °C (50 – 104 °F)
Skladovací podmínky – pro okolní teplotu0 – 50 °C (32 – 122 °F)
Pracovní podmínky – relativní vlhkost85 %
Skladovací podmínky – relativní vlhkost90 %
Zdroj napájeníDC9V (a 6F22 baterie)
Rozměry150 × 75 × 40 mm
Hmotnost172 g
Rozsah měření – režim tělesné teploty32,0 – 42,5 °C
Rozsah měření – režim teploty povrchu0 – 100 °C
Max. odchylka měření (36 – 39 °C)± 0,2 °C
Max. odchylka měření – povrch± 1,0 °C
Vzdálenost sondy od objektu měření5 – 8 cm
Rychlost měření0,8 s
Automatické vypnutí7 sekund
Parametry teploměru Care Q7

Certifikace: EN1041, EN6060-1, EN 60601-1-2, IEC:60601:1998, IEC:60601-1-2:2001

Možnosti měření

 • Přesné měření teploty těla

  Přesné měření teploty těla (nerušeně, bezkontaktně)

 • Měření teploty zvířat

  Měření teploty zvířat (psů, koček, plazů…)

 • Měření teploty tekutiny

  Měření teploty tekutiny (například obsahu láhve s mlékem/sunarem)

 • Měření teploty prostředí

  Měření teploty prostředí (teplota v místnosti…)

 • Měření teploty vody Vaší koupele

  Měření teploty vody Vaší koupele

Vhodný i pro
zvířecí miláčky

Díky bezkontaktní technologii se stane teploměr TrueLife Care Q7 opravdu všestranným pomocníkem domácnosti. Můžete se s jeho pomocí totiž starat také o zdraví čtyřnohých mazlíčků. Teploměr stačí namířit na vnitřek ucha (nebo jinou chlupy nezakrytou část těla) a získáte během okamžiku tělesnou teplotu Vašeho domácího mazlíčka.

Nezapoměňte:
Vnitřní teplota zvířat je odlišná od lidské. Například u psů se standardně pohybuje v rozmezí 37,5 – 39,0 °C.

Již brzy v prodeji

 

 

Čelovky a svítilny Armytek

Nově zařazuji do prodeje vysoce výkonné čelovky a svítilny značky Armytek.

 

Např:

Čelovka Armytek Wizard Pro XM-L2 - 1010 lumenů

 

Čelovka Armytek Wizard XM-L2 - 1200 lumenů

 

Využijte zpětný bonus - cashback na vlajkový model PENTAX K-3

Zpětný bonus (cashback) 2000,- Kč získáte při nákupu:

a) K-3 tělo

b) K-3 + DAL 18-55mm AL WR

c) K-3 + DAL 18-55mm AL WR + DA 50-500WR

d) K-3 + DA 18-135mm WR

e) K-3 Prestige EditionDále můžete získat zpětný bonus při nákupu vybraných objektivů

500,- Kč získáte při zakoupení:

a) HD PENTAX-DA 15mm F4 ED AL

b) HD PENTAX-DA 35mm F2.8 Macro Ltd.

c) HD PENTAX-DA 70mm F2.4 Ltd.

d) HD PENTAX-DA 20-40mm F2.8-4 Ltd. DC WR

 

 

Pentax K-S1 v prodeji od druhé poloviny září 2014
Stylová zrcadlovka Ricoh Pentax K-S1

Společnost Ricoh dnes přišla s novou stylovou digitální zrcadlovkou Pentax K-S1. Ta vedle 20MPx APS-C snímače bez AA filtru přináší zejména stylový design s diodami LED a podsvícením mnoha ovládacích prvků.

Napsal: Milan Šurkala
Rubrika: Fotoaparáty / Zrcadlovky
Výrobci: Ricoh, Pentax

Ricoh je známý nejrůznějšími barevnými kombinacemi svých fotoaparátů a nová digitální zrcadlovka Pentax K-S1 dovádí "stylovost" ještě dál. K dispozici bude ve 12 různých barevných kombinacích, navíc však hodně využívá prvků LED. Diody najdete na předním gripu, okolo spouště, tlačítka OK a signalizují aktuální režim nebo provádění určité operace (grip je zelený při focení, červený u videa, slouží jako odpočet samospouště). Zrcadlovka rozhodně není nenápadná.

Ricoh Pentax K-S1 s 18-55mm objektivem

Pentax K-S1 je vybaven 20MPx APS-C CMOS senzorem s rozlišením 20,42 megapixelů (efektivně 20,12 MPx). Jeho rozměry tedy činí 23,5×15,6 mm. Není vybaven AA filtrem, ale díky modulu mechanické stabilizace může lehkým zatřesením tento filtr na vyžádání simulovat. Data je možné ukládat v souborech JPEG nebo 12bitových RAWech (soubory PEF nebo obecný formát DNG). Podporovány jsou Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při snímkovacích frekvencích 30, 25 nebo 24 fps, HD rozlišení 1280×720 pixelů pak nabídne i 60 a 50 fps. Využívá se formát MPEG-4 AVC/H.264. Sekvenční snímání nabídne rychlost 5,4 fps (max. 20 JPEGů nebo 5 RAWů), lze využít i nižší rychlost 3,0 fps (max. 100 JPEGů nebo 8 RAWů). Buffer tedy moc velikosti zrovna nepobral.

Ricoh Pentax K-S1 CMOS senzor

Klasické kolečko fotografických režimů je umístěno netradičně na zadní straně přístroje. Najdete tu automatiku, prioritu clony, času, citlivosti, prioritu clony a času zároveň (manuál s Auto ISO) a plnou automatiku. Citlivosti lze nastavit od ISO 100 do ISO 51200 po 1/3EV krocích. Expoziční časy pak začínají dokonce na pouhé 1/6000 sekundy, končí pak na 30 sekundách, nastavení lze provádět po 1/3 nebo 1/2 EV. Nechybí ani bulb režim. Synchronizační čas blesku činí 1/180 sekundy. Korekce expozice má bohatý rozsah od -5 do +5 EV.

Ricoh Pentax K-S1 horní strana

Směrné číslo interního blesku je 10 při ISO 100. U zrcadlovek tak patří k těm trochu slabším. Jeho sílu lze nastavit na plný záblesk až 1/128 maxima, korekci je možné provést od -2 do +1 EV. K zaostřování se používá systém SAFOX IXi+ s 11 ostřícími body, z čehož je 9 bodů křížových. Citlivost systému je od -1 do +18 EV. Fotoaparát disponuje noční multiexpozicí i HDR režimy.

Ricoh Pentax K-S1 displej LCD

Pentax K-S1 je vybaven pentaprizmatickým hledáčkem se 100% pokrytím a 0,95× zvětšením. Nechybí ani 3,0" displej (LCD) s rozlišením 921.000 bodů (640×480 RGB pixelů). Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC včetně modelů Eye-Fi a verzí s UHS-I rozhraním. Li-Ion akumulátor D-LI109 má dle výrobce vydržet na pořízení 480 snímků bez blesku, resp. 410 snímků s 50% využitím blesku. Rozměry těla činí 120×92,5×69,5 mm, váží 498 gramů. S příslušenstvím se pak jeho hmotnost vyšplhá na 558 gramů.
Fotka uživatele Foto Málek
Fotka uživatele Foto Málek
Fotka uživatele Foto Málek
Fotka uživatele Foto Málek
Nový Pentax Optio WG-4/GPS

VLASTNOSTI Pentax Optio WG-4

Kompletní výbava pro outdoor

? Odolnost vodě, prachu, písku, nárazům, nízké teplotě a tlaku

? Odolná konstrukce pro exponování v náročných podmínkách

? Spolehlivá vodotěsná konstrukce, která dovoluje exponovat v hloubce až 14m

? Výjimečná odolnost vůči pádu, vydrží pád z výšky 2m

? Odolá tlaku až 100kg

? Lze s ním pracovat až do teploty –10°C.

Foto & video ve vysoké kvalitě

? 16 MP Back-illuminated CMOS senzor a Full HD video

? Nejvyšší rozlišení senzoru ve své kategorii 16 MP nabízí snímky s

nejmenšími detaily

? Technologie senzoru back-illuminated CMOS efektivně zachycuje světlo.

To pomáhá zvyšovat citlivost ve spojení s optimální správou šumu

? Shake Reduction pohybem senzoru

? Full HD video-záznam (H.264) pro videoklipy s vysokou kvalitou,

koncovka HDMIUniverzální objektiv se zoomem

? 25mm širokoúhlý, 4x optický zoom

? Ekvivalent 35mm : 25 - 100mm, největší světelnost F.2 (š)

? Širokoúhlý 4x zoom, kterým lze zabrat široký rozsah subjektů a

scén od krajiny až po rychlé sportovní akce.

? Exponování makro snímků již od 1 cm pro získání neobyčejných snímků

květin nebo hmyzu

? 6 LED kolem objektivu slouží pro prosvětlení stínů na makrosnímcích

Rozměry: cca. 125 (š) × 64.5 (v) × 32 (h)mm

Hmotnost: 209g pouze tělo

Pentax K-3

Pentax představuje svoji novou vlajkovou zrcadlovku Pentax K-3. Nový model je osazen 24Mpix CMOS APS-C snímačem, rychlým a přesným autofokusem s 25 křížovými body, sekvenční rychlostí snímání více jak 8 snímků za vteřinu, Full HD video s až 60 snímky za vteřinu. Samozřejmostí je plně vodě, prachu, písku odolné tělo. Šasí je vyrobeno z nerezové oceli a tělo ze slitiny hořčíku. Lze dálkově ovládat přes Wifi s Pentax Flu kartou prostřednictvím Smartphonů, tabletů či počítače....

Video ke K-3: http://www.facebook.com/petr.malek.12

POPIS MODELU


Typ TTL autofokus, digitální zrcadlovka s automatickou expozicí a vestavěným výklopným

bleskem P-TTL
Bajonet objektivu PENTAX KAF2 (AF spojka, informační kontakty, K-bajonet s kontakty napájení)
Kompatibilní objektivy bajonety KAF3, KAF2 (s power zoomem), KAF, KA

SNÍMACÍ OBRAZOVÁ JEDNOTKA

Obrazový senzor Primární barevný filtr, CMOS: 23.5 x 15.6 (mm)
Efektivní pixely cca. 23.35 megapixelů
Celkový počet pixelů cca. 24.71 megapixelů
Odstranění prachu Čištění obrazového senzoru použitím ultrazvukových vibrací "DR II", funkce upozornění
na výskyt prachu na senzoru
Citlivost ISO AUTO/100 až 51200 (EV kroky lze nastavit na 1EV, 1/2EV nebo 1/3EV)
Stabilizace obrazu Redukce pohybem senzoru (SR: Shake Reduction) ; cca. až 3.5 EV
AA Filtr Simulátor Moaré redukce s použitím jednotky SR. Vypnuto/Typ1/Typ2

 

 

Dalekohledy, puškohledy, noční vidění

?????

Test puškohledu Yukon Craft

Test puškohledu Yukon Craft
28.08.2012 13:54 | Binox

Něco o zkušenosti s puškohledy Yukon- Craft 3-12x56 a 1,5-6x42

Přes nesporně širokou a rozmanitou nabídku střelecké a lovecké optiky na trhu, se kterou se v praxi také já setkávám, se občas najde vedle obecně známých značek zajímavý, dosud méně známý výrobce kvalitní optiky, zajímavý vlastnostmi a také cenou svých výrobků.

 

Je tomu asi rok, kdy jsem se setkal při opakovaném nastřelování kulovnice razantní ráže s problémem uvolnění optiky vinou rázů při výstřelech, kterými byla poškozena jinak standardní montáž puškohledu tak, že po asi 250 předchozích ranách (během asi 2 let) se o téměř 200 % zhoršil rozptyl nástřelu na 150 m. Bylo to nakonec 15 cm opsané kružnice při 5 ranách. Z tohoto důvodu byl proto pro jistotu prověřen také puškohled. Tak byla jednoznačně zjištěna příčina - deformace a vůle na montáži. Poté byla zakoupena originální montáž výrobce zbraně a bylo po problému. Rozptyl byl opět do 5 cm/150 m - puškohled obstál bez vady. Byl to puškohled Craft 1,5 - 6 x 42.

V tomto momentě jsem se o použitý puškohled začal více zajímat, zejména s ohledem na skutečně prokázanou odolnost silným rázům při výstřelu razantní municí. Mám totiž vlastní, opakovanou a potvrzenou zkušenost, že silným rážím často nevyhoví i některé výrobky renomovaných značek, neboť se často po určité době uvolní silnými rázy vnitřní mechanizmus puškohledu s přímým vlivem na zhoršení rozptylu.

Můj zájem vzbudil i fakt, že sám vlastním poměrně razantní ráži 300 Win. Mag a i na své zbrani jsem již zaznamenal jisté a shora popsané potíže se stabilitou nástřelu. Neméně zajímavou skutečností je také cena posuzovaného puškohledu, která je ve střední cenové úrovni dodávaných puškohledů na trhu.

Po zjištění dodavatele - firma BINOX zastupující na našem trhu výrobce YUKON - jsem přivítal možnost testu nového puškohledu CRAFT 3 - 12 x 56, se kterým bych chtěl čtenáře časopisu Myslivost seznámit V této souvislosti vyslovuji upřímné poděkování klubu SSK Dukla Plzeň, s jehož pochopením jsem test provedl v potřebných podmínkách.


Test jsem provedl 7. 5. 2012 odpoledne za jasného počasí a bezvětří. Na místě jsme s pomocníkem také pořídili fotodokumentaci. Z důvodu omezení odchylek zbraně, střeliva i střelce byl použit velmi kvalitní materiál a pomůcky.

Z důvodu objektivity a praktické využitelnosti testování byl test po nastřelení zbraně s puškohledem proveden na vzdálenost 200 m opakovaně oběma typy nábojů. Hodnota 200 m je blízká optimální nástřelné vzdálenosti pro ráži 300 Win. Mag. Nakonec kontrolní test na 100 m již bez korekcí puškohledu - proto je střední bod nástřelu (v souladu s deklarovanou křivkou náboje) o asi 60 mm výš.

Jsem však přesvědčen, že pouze a jedině testy na reálné lovecké vzdálenosti odpovídající dané ráži mají praktický význam a vypovídací hodnotu pro střelce a zejména myslivce. Je bohužel faktem, že je dnes problém najít střelnici s potřebnými distancemi. Také nijak nezpochybňuji deklarované balistické křivky, ale pouze v praxi na danou vzdálenost je teprve ta pravá střelecká jistota.Parametry a podmínky testu:

Puškohled YUKON- CRAFT 3 - 12 x 56, nový, optika křemičité sklo, plněn dusíkem. Odolnost rázům při výstřelu je deklarovaná do 7000 J.

Speciální zakázková a mnou již osvědčená stabilní ocelová násuvná montáž.

Po nastřelení test na 200 m a kontrolní test na 100 m.

Zbraň - zakázkově zhotovená kulovnice 300 Win. Mag

Dva druhy špičkového loveckého střeliva renomované evropské firmy, s porovnatelnou balistikou.

Speciální stabilní střelecký stůl.

Nastřelovací tříbodová stabilní opěra zbraně vlastní výroby.

Střílel poměrně zkušený střelec - autor testu - věk 65 let.

Pro porovnání je u nástřelů položena vedle nástřelu dvacetikorunová mince.

test crafttest craftHodnocení výsledku:

První terč na 200 m - 3 rány střelivem 1. typu (zjevně přesnějšího).

Druhý terč na 200 m - 7 ran střelivem 2. typu včetně přibližného vyhodnocení diference poklesu nástřelu. Průměr opsaného průměru nástřelu je do 5 cm.

Terč na 100 m - kontrolní - 5 ran střelivem 2. typu včetně přibližného vyhodnocení posunu nástřelu vzhůru (zbraň nastřelena na 200 m).

test crafttest craftZávěr hodnocení:

Výsledek nepotřebuje komentář, hlavním parametrem testu byl pouze test puškohledu. Z tohoto důvodu byl test realizován v nejlepších dosažitelných podmínkách, aby byly omezeny ostatní vlivy mimo optiku. Po testu je nezbytné konstatovat naprostou spolehlivost a stabilitu puškohledu, snadnou, přesnou a jemnou rektifikaci v horizontální i vertikální ose. Bezchybná je ovladatelnost a přilícitelnost.

Vedle shora popsaného a zdokumentovaného hodnocení je třeba zmínit opravdu velmi dobré dílenské zpracování puškohledu, pevné a stabilní uložení korekčních prvků bez vůlí a velmi dobrou ochranu okuláru i objektivu vzhůru výklopnými praktickými krytkami. Puškohled má tubus o průměru 30 mm a při výběru montáže je třeba pamatovat také na maximální vzdálenost mezi začátky kuželů okuláru a objektivu. Tato míra je max. 133,5 mm.

Jinak se jedná o puškohled s klasickou záměrnou osnovou uprostřed s nitkovým křížem a bodem, který je možno osvětlit v 11 stupních intenzity. Záměrná osnova je stejná jako například osnova ZEISS Victory č. 60. Osnova i záměrný bod zůstávají velikostí beze změny v celém rozsahu variablu.

Drobným a jediným nedostatkem zařízení je, že mezi stupni intenzity osvětlení červeného záměrného bodu není vždy pevný bod vypnutí, ten je v celém rozsahu jen jeden.

Jinak ostrost obrazu ve všech režimech je dokonalá a výkonnost za šera byla prakticky posuzována amatérsky tak, že posuzovaným puškohledem bylo při stmívání pozorována automobilová poznávací značka až do ztráty zřetelnosti.

Jako porovnání byly zároveň a shodně použity další dva puškohledy prestižních značek o stejných parametrech. Všechny puškohledy byly ve venkovním prostředí fixovány a zaměřeny na uvedený cíl. Maximální rozdíl v neprospěch posuzovaného puškohledu byl při popsaném stmívání 6 minut.

Výrobcem puškohledu je firma Yukon Advanced Optics (USA), která vlastní výrobní podnik ve městě Lida v Bělorusku. Uvedený výrobce má dlouhou historii v daném sortimentu a produkuje značný rozsah optických zařízení. Kromě speciální optiky vyrábí v posledních letech i zajímavou optiku civilní, konkrétně - pozorovací, střeleckou, infra a dálkoměrnou.

Závěrem dodávám, že jsem se s dodavatelem domluvil, že po jisté době použití prověřím stabilitu stejného puškohledu znovu a výsledek zveřejním.

Text a snímky Jiří STODOLA

 

Vyšlo v časopise Myslivost č. 8/2012

 

Dalekohledy pro noční vidění PULSAR

Noční vidění PULSAR

 

Challenger GS 1x20 - univerzální přístroj bez zvětšení. Lze použit k pozorování, s náhlavní montáží k pohybu, s Pulsar IR805.
Challenger GS 2,7x50 /3,5x50 - monokulární noční dalekohledy s technologii CF-Super.
Edge GS 2,7x50 - binokulární noční dalekohled s nejlepším obrazem na trhu ve své cenové třídě.
Edge GS 1x20 - lehké a kompaktní noční brýle.
Recon 550, 325 - široká škála digitálních nočních dalekohledů nové generace, včetně přístrojů s vice barevným displejem, s technologií SumLight a přímým záznamem obrazu na SD kartu.

 

Infra svítilny IR805/940 s plynulou regulací výkonu 50 až 150mW, stavitelnou šířkou osvětlovací plochy a možností seřízení směru nasvícení. Univerzální připojení přes Weaver.
Laserová svítilna L808 pro pozorování na velkou vzdálenost, dosah až 500m.

 

 

Dalekohledy Delta Optical Forest II

Dalekohled Delta Optical Forest IIŘada dalekohledu Delta Optical Forest II byla rozšířena o modele s 50mm objektivem. Výhodou je zachovaní kompaktní velikosti dalekohledu při vyraznem nárustu světelnosti.
Dostupné jsou dalekohledy 8,5x50, 10x50 a 12x50

Dalekohled Expert VMR 8x40 - doporučujeme!

Binokulární dalekohled s vysoce světelnou optickou soustavou PORO II řadu. Dalekohled má velkou hloubku ostrostí a široké zorné pole, je plněny dusíkem a vodotěsný (norma IPX7). Jediný dalekohled ve světě s funkcí vnitřních přepínatelných filtrů.Dalekohled Expert VMR
Oranžové - zvyšují kontrast při pozorování za soumraku, ranní nebo večerní mlze.Polarizační - odstraňují odlesky například vodní hladiny, autoskla a pod.
filtrfiltr

 

Pentax vylepšil legendu: unikátní K-5 IIs přišla o low-pass filtr!

Pentax vylepšil legendu: unikátní K-5 IIs přišla o low-pass filtr!

10.09.2012 14:34

S nástupcem svého top modelu K-5 přichází na Photokině 2012 společnost Ricoh Pentax. A pokračování je to vpravdě obdivuhodné, neboť firma nechala to, co fungovalo skvěle a ještě to vylepšila. Zrcadlovky K-5 II a K-5 IIs přicházejí…

Pentax K-5 IIPentax K-5 IIPentax K-5 II

Nejprve to, co Pentax zachoval: varianta K-5 II i K-5 IIs nesou nadále pixelově přijatelný 16,3Mpix (4928×3264) CMOS snímač s bayerovou maskou a rozměry (23,7 × 15,7 mm neboli APS-C). Řídícím procesorem je stále PRIME II, zpracování je do RAWu se 3×14bit barevnou hloubkou a i rozsah ISO je zachován: automaticky 100 až 12800, v rozšířeném režimu 80 až 51200. Pentax tedy zachoval srdce zrcadlovky, které ji řadilo mezi naprostou špičku a dle měření DXO Labs na absolutní špičku co do dynamického rozsahu - tedy rozsahu od tmavých po světlá místa, kde Pentax K-5 se svými 14,1 eV donedávna neměl konkurenci: teprve Nikon D800 dosáhl o fousek výše (14,4 eV), jenže to je full-frame zrcadlovka s cenovkou 68 000 Kč, zatímco Pentax K-5 se hodně dlouho prodával kolem 20 000 Kč.

A teď k onomu vylepšení: již z dřívějška je Pentax znám tím, že používá slabší low-pass filtry. Pro připomenutí: tento filtr slouží víceméně k tomu, aby mírně rozostřil obraz před snímačem, aby tak na snímač dorazil obraz, kde daný pixel jakoby mírně přesahuje na okolní - to kvůli bayerově masce a schopnosti dopočítávat barevné hodnoty bodů z jejich nejbližšího okolí. Algoritmy pro tento tzv. demosaicing jsou dnes již velmi sofistikované (pro bližší studium tématu doporučuji třeba články Radky Tezaur, nikoli Ondřeje Neffa; a pak pochopitelně výživnější popisy, třeba přímo algoritmů jako AMaZE (Aliasing Minimization and Zipper Elimination)). Každopádně lze zjednodušeně říci, že čím více obraz obraz rozmlžíte, tím lépe zamezíte vzniku nežádoucích jevů plynoucích z demosaicingu (např. barevného moiré v opakujících se jemných strukturách - typicky vlákna obleku apod.), ale tím také více uberete jemných detailů. Pentaxův slabší low-pass filtr je samozřejmě přítomen i v modelu K-5 II, ale pak je tu ještě model K-5 IIs, který, stejně jako Pentax 645D nebo Nikon D800E nebo Leica S2, nenese low-pass filtr vůbec a celé dopočítávání nechává na softwaru a následném zpracování. A to je v této cenové třídě absolutní bomba.

Pentax K-5 IIsPentax K-5 IIs

Rozhodně kvitujeme nový AF modul SAFOX X, který slibuje propracovanější ostření (tradiční slabina Pentaxu oproti „velké dvojce“), včetně lepšího sledování pohybujících se objektů či Select-Area Expansion. Tělo má opět perfektní těsnění proti vlhkosti a prachu na celkem 77 místech a pracuje bez potíží až do teplot -10 °C. Závěrka má udávanou životnost 100 000 cyklů. Rychlost snímání dosahuje stále 7 fps, ale pro RAW lze takto nastřílet 30 snímků v řadě (původní K-5 začínala s 15).

Nicméně pojďme dále. Nyní ale již půjde převážně o výčet vlastností, které měla již K-5, protože na nich jednoduše není moc co zlepšovat: Závěrka s nejkratším časem 1/8000, stabilizovaný čip, pentaprismový hledáček s 0,92× zvětšením a 100% pokrytím, 3,0palcový displej s 921k body (640×480), kompenzace expozice o ±5 eV (s kroky 1/3, nebo 1/2), podpora SD, SDHC a SDXC karet.

Co je smutné, ale ne katastrofické, je zachování některých vlastností: video je zde stále pouze jako M-JPEG (když K-01 umí navíc i H.264, proč to není i zde?), a sice v 1080/25p, resp. 720/25/30p (žádných 60 fps) + mono mikrofon - toto je jistě logické vyústění v použití původní elektroniky, tedy procesoru PRIME II.

Tělo používá Lithium-Ion akumulátor D-LI90P, pro nějž Pentax udává výdrž dle CIPA metodiky naprosto parádních 980 snímků. Zrcadlovka má rozměry 131×97×73 mm a hmotnost 760 g (včetně akumulátoru). Nadále podporuje time-lapse režim (až 999 snímků) a také GPS modul O-GPS1 a tedy i funkci ASTROTRACER. Dále zmiňme ještě třeba mirror lock-up, pomalé USB 2.0 rozhraní (u K-5 II je to opět dáno starším procesorem, ale jinak čím to, že se výrobci zrcadlovek do USB 3.0 nehrnou?) či mini-HDMI.

Pentax K-5 II a K-5 IIs se objeví na trhu již příští měsíc. Doporučená cena za K-5 II je 1 200 USD (v kitu s 18-55mm WR objektivem o 150 dolarů více, s 18-135mm WR o 350 dolarů více). Pentax K-5 IIs vyjde na 1 300 USD za tělo. Na české ceny si samozřejmě počkáme až do uvedení, uvidíme, kde je e-shopy ustálí.

Pentax K-5 druhé generace je dle mého mínění asi nejpovedenější upgrade poslední generace. Podobně jako Canon, který se s EOS 650D nehoní za megapixely a místo toho ladí svůj 18Mpix APS- snímač k dokonalosti, se ani Pentax neutrhl ze řetězu a nesáhl po 24Mpix čipu od Sony. Místo toho se drží nadále při zemi s vynikajícím 16Mpix čipem, kterému dal o něco lepší elektroniku, o něco lepší AF modul a ve verzi K-5 IIs přichystal unikátní tělo prosté low-pass filtru. Fotoaparát je nadále tak kvalitně vyroben, že jej (i se setovým objektivem) klidně můžete osprchovat, nafotí téměř tisíc snímků, pracuje i v mrazu a lze s ním fotit astronomické objekty bez nutnosti investovat obrovské množství peněz do výbavy kompenzující rotaci země - to obstará (do jisté délky expozice) ASTROTRACER. Takto jsem si představoval upgrade Pentaxu K-5 a snad kromě absence H.264 mi Pentax mé představy splnil.


Více zde: http://www.fotografie-malek.com/news/pentax-vylepsil-legendu-unikatni-k-5-iis-prisla-o-low-pass-filtr-/

Pentax K-30 - nástupce K-r, již od poloviny července 2012. Možnost předobjednávek..

Pentax představil novou kompaktní digitální zrcadlovku, která bude uvedena do prodeje ve druhé půli letošního července. Ačkoli se jedná o fotoaparát s jednoduchým ovládáním určený pro amatérskou tvorbu, nabízený v černé, bílé a modré barevné verzi, zaujme svými technickými parametry. A zvlášť je třeba vyzdvihnout, že má jako první v této cenové kategorii voděodolné tělo.

Tělo fotoaparátu má celkem 81 ochranných těsnění pro kompletní ochranu proti vnikání stříkající vody, mokrého sněhu, prachu a jemného písku. K dispozici jsou přirozeně také voděodolné objektivy. Bajonet a systém připojení výměnných objektivů je Pentax KAF2 (AF spojka, kontakty pro přenos informací, K-bajonet s napájecími kontakty). Zajištěna je kompatibilita objektivů KAF3, KAF2, kompatibilních s funkcí power zoom, a s omezením KAF, KA, SDM a M-42/67/645 s adaptéry 37954, 38455 a 30120.

 

voděodolný Pentax K-30

 

Použitý obrazový snímač CMOS je formátu APS-C, má rozměry 23,7 × 15,7 mm a obsahuje cca 16,28 efektivních megapixelů. Pro odstranění prachu slouží potažení vrstvou SP a čištění s použitím ultrazvukových vibrací. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu s využitím pohybu obrazového senzoru CMOS – Shake Reduction System v těle fotoaparátu, který je k dispozici pro všechny kompatibilní objektivy. Citlivost ISO má základní rozsah 100 až 12 800 a v rozšířeném režimu až 25 600 s tím, že základní zpracování šumu realizuje už CMOS sensor.

 

Pentax K-30 - bajonet

 

Fotografie lze pořizovat jako soubory RAW (PEF, nebo DNG; 16 Mpx/4928 × 3264 px; úroveň kvality 12 bitů), JPEG (Exif 2.21; tři stupně kvality: dobrá, lepší, nejlepší); lze také současně zaznamenávat soubory RAW a JPEG. Fotoaparát umožňuje natáčet Full HD video formátu MPEG4 AVC s kodekem H.264. Maximem je 1920 × 1080 px s poměrem stran obrazu 16:9 a s frekvencí 25 snímků za sekundu. Možné je nastavit kvalitu HD/1280 × 720 px/16:9 á 30, nebo 25 obr./s a VGA/640 × 480 px s poměrem stran 4:3 a s frekvencí 30, 25 nebo 24 obr./s. Vestavěný mikrofon je monofonní. Pro ukládání dat lze použít paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Režim natáčení videoklipů má samostatnou pozici na otočném voliči režimů, vlastní nastavení barvy (jasné, přirozené, portrét, krajina, živé, ztlumené, bleach bypass, inverzní film, černobílý), možnost použít digitální filtry (dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, výtažková barva) a také funkci „sběrného videa“, přičemž interval záznamu je 3, 5, 10 a 30 sekund, 1, 5, 10 a 30 minut a 1 hodina, doba záznamu od 12 s do 99 hodin a také lze volit start záznamu ihned, nebo od nastaveného času.

 

Hledáček je „penta-prizmový“, tedy s optickým hranolem. Pole záběru je přibližně 100%, zvětšení obrazu cca 0,92× (s objektivem 50 mm 1:1,4 zaostřeným na nekonečno), použita je výměnná zaostřovací matnice, použita je čirá matnice III. Hledáček samozřejmě zobrazuje standardní informace a umožňuje také kontrola horizontu. Nechybí dioptrická korekce v rozsahu cca -2,5 až +1,5 m-1.

 

Pentax K-30 zezadu

 

Barevný monitor je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), rozlišení cca 921 tisíc obrazových bodů, široký pozorovací úhel – až 170 ° vodorovně i svisle a je opatřen antireflexní vrstvou. Samozřejmostí je, že umožňuje fotografovat v režimu živého náhledu a přirozeně slouží také pro natáčení videoklipů. Live View je typu TTL obrazovým senzorem s tím, že je k dispozici zobrazení se zoomem a mřížkou. Zobrazení pole záběru je cca 100 %, možný je zvětšený pohled (AF režim: 2×, 4×, 6×/MF režim: 2×, 4×, 6×, 8×, 10×), zobrazení pomocných mřížek (4×4 mřížka, zlatý řez, měřítko), histogramu a varování u jasných a tmavých ploch. Ve všech režimech je k dispozici optický, elektronicky ovládaný náhled a v režimu živého náhledu digitální kompozice, expozice, zaostření a potvrzení vyvážení bílé.

 

Pentax K-30 je digitální zrcadlovka s TTL autofokusem, umožňující automatickou expozici s vestavěným bleskem P-TTL. Systém autofokusu pracuje na základě porovnání rozdílů fází, má nový mechanismus a senzor SAFOX IXi+ pro rychlejší přesnější automatické zaostřování a 11 zaostřovacích bodů, přičemž 9 ve středu je křížového typu. Na výběr je jednoduchý režim AF.S, souvislý AF.C a režim Auto AF (AF.A), který automaticky přepíná mezi AF.S a AF.C. Uživatel má možnost volby AF bodu: Auto 5, nebo 11 bodů, střed a volitelný bod. Nechybí speciální LED jako pomocné světlo autofokusu a funkce detekce obličeje.

 

Pentax K-30 - výklopný blesk

 

Systém měření expozice typu TTL při otevřené cloně nabízí měření 77segmentové, středově-vyvážené a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV (lze zvolit krok po 1/2 a 1/3 EV). Vestavěný blesk P-TTL sériově řízený má směrné číslo cca 12 (m/ISO 100) a úhel pokrytí odpovídající úhlu záběru objektivu s ohniskem 28 mm (35mm formát). K dispozici je režim P-TTL, funkce snížení efektu červených očí, synchronizace s delšími časy i s velmi krátkými časy, synchronizace s chodem druhé lamely a synchronizace bezdrátového odpálení. Synchronizovaný čas je 1/180 s. Kompenzace zábleskové expozice od -2 do +1 EV. Jak lze soudit z připojené fotografie, blesk je ve vyklopené poloze poměrně vysoko nad podélnou osou objektivu, což by se mohlo příznivě projevit u míry efektu červených očí.

 

Pro vyvážení bílé je možno použít plně automatický režim, přednastavené režimy [denní světlo, stín, zataženo, zářivkové světlo (D: denní barva, N: denní světlo bílé, W: studené bílé, L: teplé bílé), žárovky, blesk, CTE], možné je jemné doladění nastavení (á ± 7 kroků v osách A—B a/nebo G—M), manuální vyvážení s použitím obrazovky (lze uložit až tři nastavení), také přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech a kopírování nastavení vyvážení bílé ze zaznamenaného snímku.

 

Pro fotografování je možno použít plně automatický expoziční režim, který nastavuje parametry podle scény: Standard, Portrét, Krajina, Makro, Objekt v pohybu, Portrét v noci, Noční scenerie, Modrá obloha, Les. Uživatel má na výběr scénické programy Portrét, Krajina, Makro, Objekt v pohybu, Portrét v noci, Západ slunce, Modrá obloha, Les, Noční scenerie, Noční scenerie HDR (jen JPEG), Noční momentka, Jídlo, Domácí zvířata, Děti, Pláž/sníh, Silueta v protisvětle, Světlo svíčky, Pódiové světlo, Muzeum (jen JPEG). A otočný volič režimů expozice také nabízí pružný automatický program (P), program s prioritou citlivosti (Sv), program s prioritou času expozice (Tv; 1/6000—30 s a čas B), program s prioritou clonového čísla (Av), režim s manuálním nastavením všech parametrů expozice (M) a jako samostatnou položku také čas B.

 

K-30 - souvislé snímání

 

Snímat je možno v režimu po jednotlivých snímcích, nebo využít režimy souvislého snímání (Hi á cca 6 obr./s, JPEG/16 Mpx, přičemž lze pořídit řadu až 176 snímků JPEG, nebo 21 RAW; Lo á cca 3 obr./s, JPEG/16 Mpx), použít samospoušť (zpoždění 12, nebo 2 s), režim s dálkovým ovládáním (ihned, 3 s, souvisle), anebo využít režim automatické expoziční řady (3 snímky). Uživatel má široký výběr funkcí: vlastní nastavení snímku (jasný, přirozený, portrét, krajina, živý, zlumený, bleach bypass, inverzní film, černobílý), redukce šumu (dlouhé časy závěrky, vysoká citlivost), zvýšení dynamického rozsahu – korekce přesvětlení/stínu, exponování v HDR (Auto, HDR 1, HDR 2, HDR 3), Automatické srovnání (automatická korekce kompozice), korekce objektivu (zkreslení, laterální chromatické aberace), Cross Processing, digitální filtr (dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, výtažková barva, měkký, shluk hvězd, rybí oko, uživatelský filtr), vícenásobná expozice (nastavit lze počet expozic od 2 do 9; k dispozici je Auto EV úprava), intervalová expozice (nastavení intervalu expozic od 3 s až do 24 hod., nastavení spuštění expozice ihned/v určitý čas, zaznamená až 999 snímků), ale k dispozici je i funkce pro úpravu kompozice a korekce horizontu.

 

Pentax K-30 shora

 

Fotoaparát má optimálně koncipované provedení a rozložení ovládacích a kontrolních prvků a navíc uživateli umožňuje některé individuální úpravy nastavení. Kupříkladu lze připravit a uložit až dvě uživatelská nastavení pro pohotové použití, uživatelské funkce mají 23 položek, režim paměti 12 položek, uživatelské tlačítko RAW/Fx umožňuje podle potřeby přiřadit různé funkce (formát jedním stisknutím, automatická expoziční řada, digitální náhled, elektronický horizont, úprava kompozice), AF/AE-L tlačítko nabízí řtyři režimy (aktivace AF1, aktivace AF2, zrušení AF, aretace AE), k dispozici je úprava autofokusu v rozsahu ± 10 kroků, pracovat je možno s exif metadaty, do nichž lze vložit copyright – ochranné informace se jménem fotografa a držitele copyrightu.

 

Řadu možností nabízí také režim prohlížení snímků. U samotného prohlížení lze postupovat po jednotlivých snímcích, lze porovnávat snímky, zobrazit několik snímků, nastavit zvětšené zobrazení (až do 16, k dispozici je rolování a rychlé zvětšení). Možné je ale také otáčení snímků, zobrazit histogram (Y/RGB), varování (jasné/tmavé plochy), zobrazení detailních informací a informace o copyrightu (fotograf, držitel copyrightu), zobrazení složky, zobrazení kalendáře, prezentace snímků, GPS data (šířka, délka, výška, směr, Coordinated Universal Time – UTC), ale také uplatnění různých digitálních filtrů, jako dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, kresba, vodní barvy, pastelky, plakát, miniatury, úprava základního parametru, černobíle, barva/výtažková barva, měkký filtr, shluk hvězd, rybí oko, zeštíhlující filtr, HDR, uživatelské nastavení. A je také možno „vyvolat“ RAW formát souboru a převést ho na JPEG a využít funkce jako korekce stínu, korekce zkreslení, korekce laterální chromatické vady, volba barevného prostoru, úprava/změna rozměru, výřezy, vytvoření indexu, editování videoklipu (dělení nebo mazání vybraných částí), záznam snímku do JPEG z videoklipu.

 

Pentax K-30 zepředu s objektivem DA 18-135 mm

 

Jako zdroj energie slouží nabíjecí lithium-iontová baterie D-LI109, která při 50% použití výklopného blesku umožňuje pořídit cca 410 snímků a bez použití blesku až cca 480 snímků (podle normy CIPA a s použitím nové baterie). Pro připojení má fotoaparát zdířku USB 2.0, která může posloužit i jako AV výstup, výstup HDMI, vstup pro konektor adaptéru síťového napájení a dále má zdířky pro kabelovou spoušť a pro X synchronizační kabel. Fotoaparát má rozměry cca 128,5 × 96,5 × 71,5 mm a hmotnost cca 590 g bez baterie a cca 650 g včetně baterie a paměťové karty Secure Digital.

 

Kompaktní zrcadlovka Pentax K-30 bude na trhu dostupná od poloviny července 2012 za tyto prodejní ceny s DPH: samotné tělo za 16 990 Kč a ve třech kitech – tělo s objektivem DA L 18–55 mm za 17 990 Kč, tělo s dvojicí objektivů DA L 18–55 mm a DA L 50–200 mm za 20 690 Kč a tělo s objektivy DA L 18–55 mm plus DA L 55–300 mm za 22 250 Kč. Od poloviny července 2012 bude v prodeji také nový objektiv DA 50 mm 1:1,8 za doporučených 6190 Kč s DPH.

 

Součástí prodejního balení zrcadlovky K-30 je kromě samotného fotoaparátu řemínek O-ST53, nabíjecí lithium-iontová baterie D-LI109 s nabíječkou D-BC109 (a kabelem), USB kabel I-USB7 a CD-ROM se softwarem S-SW128 – Digital Camera Utility 4, nechybí program SILKYPIX Developer Studio 3.0 for PENTAX. Na fotoaparátu je nasazena měkká očnice FR, krytka sáňkového kontaktu FK a krytka těla/bajonetu.

 

V nabídce příslušenství, které je možno dokoupit, jsou kromě nabídky objektivů externí blesky jako AF-540FGZ, AF-360FGZ, AF-200FG nebo makroblesk AF-160FC, náhradní Li-ion baterie, držák pro čtyři tužkové napájecí články či akumulátory D-BH109 (používat lze primární napájecí články alkalické i lithiové, ale také NiMH nabíjecí), adaptér K-AC128 pro napájení ze sítě, zvětšovací očnice O-ME53 (1,2×), dálková ovládání O-RC1 a F, AV kabel I-AVC7 (via USB port), ale také třeba brašna pro tělo a dva objektivy, fotobatoh X-bag nebo kufr z hliníkové slitiny, anebo kit pro čištění senzoru O-ICK1.

 

Zdroj: www.fotografovani.cz

Pentax K-01 s výměnými objektivy...
09.02.2012 14:55

Říká se, že když se dva perou, třetí se směje. V případě Pentaxu vše nasvědčuje tomu, že těch co se perou je mnohem víc než dva, a on je tím posledním, který se směje. Již několikrát v minulosti přišel Pentax s technickým řešením, které znamenalo jeho prvenství v poli fotografické techniky. A je tomu tak i tentokrát. Pentax K-01 je první Mirrorless, tedy bezzrcadlovka této značky, a nastupuje na trh vskutku impozantně. Jako první fotoaparát této třídy nabídne nejen plnohodnotný APS-C CMOS senzor s rozlišením 16,28 Mpix, ale především, a to je skutečně unikát, kompatibilitu se všemi dosud vyráběnými objektivy Pentax s bajonetem K, a dokonce, prostřednictvím redukce, i s objektivy Pentax 645 a Pentax 67. Otázkou zůstává snad jen to, jak trh přijme poněkud netradiční, a dá se říci dosti futuristický design přístroje, který navrhl přední světový designér Marc Newson. Pentax K-01 by se na našem trhu měl objevit již v druhé polovině března, a předběžná cena samotného těla byla stanovena na 15.000 korun.

2815b.jpg2815d.jpg

Z hlediska technických vlastností a funkcí převzal Pentax K-01 většinu prvků od poloprofesionální digitální zrcadlovky Pentax K-5, a to včetně vynikající integrované stabilizace obrazu pro všechny připojené objektivy, extrémní dynamický rozsah, nízký šum i při vysoké hodnotě ISO a mnoho dalších, uživatelsky velmi vysoko hodnocených funkcí.

 

Hlavní funkce a vlastnosti nového Pentaxu K-01:

 • CMOS snímač o velikosti 23.7 x 15.7mm, rozlišení 16.3MPix.
 • Bajonet PENTAX KAF2, kompatibilita se všemi objektivy s bajonetem PENTAX -K a příslušenstvím specializovaným pro Pentax DSLR.
 • Sekvenční snímání rychlostí 6 snímků za sekundu.
 • Autofokus na bázi detekce kontrastu.
 • Natáčí Full HD video (H.264, 30, 25 nebo 24 snímků/sekundu).
 • Kompletní expoziční výbava P, A, S, M.
 • Měření expozice: multi-segmentové, středově-vyvážené, bodové.
 • Snímání do JPEGu i RAWu.
 • 7.5cm LCD displej s rozlišením 921 000 bodů.
 • Ukládání na SD, SDHC nebo SDXC karty.
 • Rozsah závěrky 1/8000 - 30 sekund, režim Bulb (dlouhá expozice).
 • Rozsah citlivosti ISO 100 - 25600.
 • Menu v češtině.
 • Rozměry 121 x 79 x 59 mm, hmotnost 480g (bez objektivu).
 • Originální design od světově uznávaného designera Marc Newsona
 • Tělo z vysoce kvalitní slitiny hliníku s pogumovaným povrchem

 • Koncovka Micro HDMI pro záznam Full HD videoklipů se stereo zvukem

 • Vstupní koncovka pro extrémní mikrofon pro perfektní zvuk

Více zde:

2815e.jpg


Pentax 70mm - Recenze
09.02.2012 19:59

ok110112a

Již několik let jsem velmi spokojeným majitelem systému Pentax a jedním z hlavních důvodů mojí spokojenosti jsou určitě objektivy řady Limited. Jedná se o velmi povedenou sadu tzv. „pancake“ objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností (konkrétně 15mm, 21mm, 35mm makro, 40mm a 70mm), jejichž celokovová konstrukce a špičková optika je pohlazením na duši pro každého „fajnšmekra“.

Minule jsem popsal své uživatelské (nikoliv tedy optické) zkušenosti s velikostně nejmenším ze všech objektivů, tedy s „čtyřicítkou“. Dnes bych se rád podělil o minirecenzi objektivu s nejdelším ohniskem, což je SMC Pentax DA 70mm F2.4 Limited

Z optického pohledu se možná jedná o vůbec nejpovedenější objektiv řady Limited. Jeho ohnisko jej předurčuje pro portrétní fotografii a v ní opravdu vyniká. Skvělá ostrost a nádherný bokeh při otevřené cloně z něj dělají opravdu luxusní nástroj, zejména při studiové práci. Co se týče uživatelské hodnoty, je opět skvělá a v hodně bodech se s objektivem 40mm shoduje.

Výhody

Velikost

„Sedmdesátka“ není až tak miniaturní jako její 40mm sestra, ale pořád se jedná o milého drobečka. Váží pouhých 130g, což je zátěž, kterou by při troše snahy (a možná pár steroidy navíc…:o)) unesl i poštovní holub. Nesení holubem ostatně umožňují i rozměry – 26x63mm. V mém fotobatohu mám v kapse určené pro jeden „normální“ objektiv hned 4 objektivy řady Limited (včetně pouzder). Dát si objektiv do kapsy u bundy není také vůbec žádný problém, pokud nenosíte těsné džíny, tak by neměla být potíž ani s kapsou u kalhot.

Pro další dva body platí to samé co u objektivu 40mm, a proto jen rychle zopakuji:

 • Díky váze není problém nést objektiv na 50km túru a práce s fotoaparátem je také o mnoho rychlejší a snazší.
 • Krátká konstrukce objektivu umožňuje udržet z ruky kratší časy než při „standardní délce“. Se „sedmdesátkou“ mám odzkoušenu 1/45.

Celokovové provedení

Kov je prostě kov…. Solidnost konstrukce, která určitě přežije několik těl fotoaparátu a nejspíš i mě, je znát a člověk si na ni velmi brzo a rád zvykne. Již bych neměnil. S ohledem na to, jak často při používání monofokálních objektivů dochází k jejich výměně, si ani nedovedu představit něco plastového.

Sluneční clona

Sluneční clonu objektivu 70mm Limited jsem si doslova zamiloval, a podle mého skromného názoru by měla být vzorem pro ostatní. Stejně jako objektiv je vyrobena z kvalitního kovu a šroubuje se na objektiv do závitu pro filtr. Filtr je samozřejmě možné „předsadit“ a našroubovat pak clonu až na něj. To je perfektní služba, protože je dosaženo lepších výsledků při samotném clonění světla, ale hlavně to nesmírně usnadňuje práci s polarizačním filtrem, kterým mohu bez problému otáčet, aniž bych musel jakkoliv manipulovat se sluneční clonou (sundávat ji, zatahovat apod.).

Další „vychytávkou“ je fakt, že clona je „prodlužovací“. Základní délka je cca 2cm, ovšem uvnitř je ukrytá další část, která se dá povytáhnout a délka sluneční clony se tak téměř zdvojnásobí. Pokud si toto dáme do vztahu k velikosti samotného objektivu, pak je jasné, že by světlo mimo záběr muselo mít schopnosti Davida Copperfielda, aby napřímo proniklo k vstupní čočce objektivu…:o)

ok110112b

Filtry

Jak již bylo zmíněno u objektivu 40mm, všechny kousky z řady Limited mají shodný průměr závitu pro filtr, což značně ulehčuje peněžence. A to samozřejmě nejen tím, že nemusíte kupovat více průměrů filtrů, ale i faktem, že průměr 49mm je jak se říká „za babku“.

Řešit není potřeba ani otázku slim verzí filtrů, jelikož vinětace u ohniska 70mm nehrozí.

Ruční ostření

Co oceňuji na všech objektivech řady Limited, to platí pochopitelně i pro „sedmdesátku“. Velmi praktický Quick-Shift Focus systém, který umožňuje manuální ostření v jakémkoliv ostřícím režimu (tedy jak v režimu jednoduchého, tak kontinuálního ostření). Nemuset nikde hledat žádná přepínací tlačítka je věc, na kterou jsem si opravdu velmi rychle zvykl. Často dnes dostávám přes prsty, když si od někoho na ohmatání půjčím fotoaparát, a začnu „bez přepínátka“ rukou hrabat na ostřící kroužek….. Jednoduché věci jsou prostě geniální a návykové.

Výhrady

Výhrady k objektivu Pentax 70mm Limited v podstatě nemám. Jedinou výjimkou je otázka filtrů, která je společná pro celou řadu Limited – velikost 49mm není vždy standardně dostupná (např. vynikající filtry Hoya mají nejmenší vyráběný průměr 52mm; naopak u B+W to problém není). Lze to ale samozřejmě řešit redukčním kroužkem.

Doufám, že jsem nabídnul méně tradiční, ale přínosnou recenzi objektivu. Budu velmi rád, pokud moje informace komukoliv pomohou v rozhodování o výběru a nákupu „skla“, které pak bude léta spolehlivě sloužit. Někdy příště vám ve stejném uživatelském pohledu představím objektiv 15mm.

 

Autor: Ondřej Kulhánek


Více zde: http://www.fotografie-malek.com/news/pentax-70mm-recenze/

Gitzo - reportérskíá bunda

GITZO reportérská bunda - jediná bunda, ke které potřebujete návod...

07.11.2011 22:20

Každý tvůrčí fotograf ví, že působivé snímky nevznikají jen za krásného slunečného počasí, ale také, či spíše především, v zajímavých atmosférických podmínkách. Zkušený tvůrčí fotograf navíc ví, že pro tvůrčí mysl je nutná pohoda nejen mysli, ale i těla. Zkrátka, fotograf zmrzlý jako drozd v sobě jen těžko probouzí kreativitu, a určitě to není jen naše zkušenost...

 

Fotografické plátěné vesty byly až dosud zřejmě jediným speciálním oblečením pro fotografy, ale jinak byli fotografové módou nedotčeni a oblékali si co se dalo. Přitom je určitě fotografů srovnatelně s jinými zájmovými skupinami, pro které se běžně speciální oblečení prodává, ať již jsou to lyžaři, cyklisti, nebo golfisti. A navíc - fotografové mají k estetice rozhodně blíže, a dokáži ocenit dokonalost detailů, stejně jako exkluzivitu celku. Móda je přece jednou z mnoha oblastí umění, rozhodně velmi významnou, a ve fotografii nyní nese značku GITZO.

 

Když jsme fotobundy Gitzo poprvé uviděli na letošním veletrhu Photokina ( 2009 ), okamžitě nás zajujaly svým atraktivním vzhledem, i propracovaným systémem kapes a kvalitním zpracováním. Neváhali jsme s jejich objednávkou dlouho, a tak vás nyní můžeme s touto módní lahůdkou seznámit podrobněji. Jak už tomu u outdoorového oblečení bývá, nároky na kvalitu materiálů i provedení rostou úměrně s klesající teplotou. Náhoda tomu chtěla, že jsme se Soni vydali testovat bundy do hor v tom nejmrazivějším ledovém týdnu, kdy noční teploty klesaly hluboko pod -20 stupňů Celsia a sluneční paprsky hřály jen symbolicky. Přesto bundy nezklamaly ani v těchto extrémních podmínkách a to i při několikahodinovém pobytu venku bez většího pohybu či námahy. Naším hlavním přáním směrem k výrobci tedy je, aby k bundám začal dodávat také kalhoty s odpovídajícím tepelným komfortem i zajímavým designem.

Možná tomu nebudete věřit, ale můj první zimní pobyt na horách se konal dá se říci kvůli testování nové fotografické bundy Gitzo. Co bych také na horách v tomto období pohledávala, když jsem široko asi nejznámější zimouřivec a milovník tepla? počasí nám "přálo", denní teploty se pohybovaly pod -15 stupni Celsia. Sama bych nevěřila, kdybych to nezkusila, ale světe div se... Nemusela jsem nervózně přešlapovat a čekat, až se dostanu do nejbližší hospůdky, mohla jsem sledovat tu ledovou krásu kolem sebe, dýchat zhluboka horský vzduch a rozmýšlet si své nápady.

Jeden z nápadů byl zasněžit se, zadovádět si ve sněhu tak, až jsem měla mokré vlasy, které vzápětí zmrzly... A co myslíte? Bylo mi skvěle. Zamilovala jsem se ...Do hor...Díky bundám Gitzo, a budu se tam ráda vracet... Vždy jsem obdivovala fotografy, kteří fotografovali královnu zimu, a konečně mohu patřit mezi ně. Když si žena vybírá auto, zajímá se o vzhled, barvu, design... Technické parametry jsou pro ženu druhořadé, na rozdíl od mužů. U výrobků Gitzo máte stoprocentní jistotu, že úžasný design je doplněn technickou dokonalostí a propracovaností.

Uzavřený svět

Když píšeme o bundách v množném čísle, není to omyl, protože se skutečně jedná o dvě bundy - vnitřní Fleece Jacket a vnější Four Seasons, přitom  je lze objednat i používat samostatně, nebo jako komplet, který poskytuje největší ochranu fotografa před nepřízní počasí, a to i v arktických podmínkách. K výrobě obou modelů bund jsou použity nejmodernější materiály, a to jak z hlediska tepelné izolace, tak i propustnosti vlhkosti směrem ven (membránový systém) a ochrany proti větru, a také dokonalé odolnosti vůči pronikání vlhkosti a vody zvenčí (u vnější bundy).

Precizní je vytěsnění rukávů, které je zdvojené (vnitřní pružná manžeta a vnější systém se suchým zipem pro utěsnění s nasazenými rukavicemi), spodní okraj bund je možné stáhnout tkaničkami s oblíbeným systémem tlakových "olivek", překryvný dvojitý límec vnější bundy umožní utěsnění kolem hlavy při zachování dostatečné volnosti jejího pohybu. Vnější bunda je také osazena dvěma nezávislými zipy, vnitřním standartním, vnějším zdvojeným s možností rozepnutí shora i od spodu.

Na tomto místě ale musím být přece jen kritický. Zdvojený mechanismus vnějšího zipu je velmi náročný na přesné zasunutí druhé části zipu, a pokud nejste na mechanismus dvojzipu zvyklí, obrňte se při jeho zapínání trpělivostí, protože jeho zapnutí není nic snadného, ani pohotového. Jakmile ale získáte potřebný "grif", nemělo by vám již zapínání dvojzipu činit větších potíží, a naopak oceníte výhodu možnosti rozepnutí bundy od spodu. Zvláště pak fotografové - muži...

Bezproblémové se naopak ukázalo ovládání bočních dvojzipů, které mají hned tři funkce. Protože vnější Four Seasons bunda je poměrně dlouhá, bude vám bránit ve volném fotografování v podřepu nebo v pokleku na jedné noze. Stačí ale odspodu částečně rozepnout boční zip, a ani v těchto pozicích vás bunda nebude omezovat v pohybu. Odspodu můžete také bundu po straně rozepnout ve chvíli, kdy si potřebujete sáhnout pro něco do kapes kalhot, nebo do kapes vnitřní Fleece bundy, a není tak třeba rozepínat celý systém dvou předních zipů krytých přesahem na suché zipy. Boční zipy navíc nejsou „slabým“ článkem tělesného komfortu, protože se jedná o speciální systém odolný proti větru i vodě.

Výrobce uvádí použitelnost kompletu i v arktických podmínkách do -40 stupňů Celsia, což jsme sice neměli možnost ověřit, ale noční půlhodinová procházka při teplotě -24 stupnů Celsia nám nedávala důvod tomuto tvrzení nevěřit.článek bude pokračovat....

 

 

Článek použit z časopisu Photo life č. 69/2009

 

Jan Karbusický a Soňa Lechnerová

Endeavor - SPOTTING SCOPE & ED

06.11.2011 20:58

Spoustu věcí dělají lidé především kvůli pocitu, a užitečnost je až na druhém či třetím místě. Jsou chvíle kdy tak lidé činí i v případě silných dalekohledů. Dívají se do dálky a jsou fascinováni. Ne tím, co vidí, ale tím, že to vidí na takovou dálku. Samozřejmě, že se k tomu dá dojít nebo dojet, a bude to vidět daleko líp. Ale bude chybět ten fascinující pocit vidění úžasných detailů z místa, odkud oči nevidí téměř nic.

Je to samozřejmě trochu nadsázka, a moc dobře vím, že při používání dalekohledů je ta užitečnost mnohem častějším důvodem pozorování, než pocit. A čím je dalekohled silnější, tím častěji s ním můžete pozorovat i to, k čemu se prostě dojít nedá. Buď je to nedostupné, nebo je to nebezpečné, nebo to prostě uletí, když se přiblížíte. Na myšlenku napsat pro vás něco nejen o dalekohledech, ale také o Digiscopingu, mne přivedl, jak asi tušíte, článek na předchozí dvoustraně ( ČSF 7/2011 str.28-29 ).

Spotting Scop sice nemám ve své výbavě, ale české zastoupení značky Vanguard mému zájmu vyšlo vstříc, a několik delekohledů mi zapůjčilo k vyzkoušení a pokoukání, protože když o něčem píšu, zásadně to musím mít vyzkoušené na vlastní kůži, oči nebo fotoaparát. Tentokrát na vše dohromady a musím říci, že mě to ohromě bavilo. Především, přiznávám, pro ten již zmíněný pocit, protože takto silný dalekohled jsem ještě u oka neměl.

 

Jak se dívat?

Když vezmete výkonný Spotting Scop poprvé do ruky, budete asi nejvíce překvapeni tím, že se s ním vlastně vůbec nedá na nic dívat.

Důvodem je naprosto rozostřený obraz, který vám neumožní si to, co sledujete, pořádně prohlédnout. Důvod je prostý. Extrémně úzký obrazový úhel. A protože jste fotografové, budu se při vysvětlování držet srovnávání s fototechnikou. Ve své praxi se asi setkáváte nejčastěji s teleobjektivem s ohniskovou vzdáleností 300mm. Ten má v případě APS-C zrcadlovky obrazový úhel 5stupnů 20 minut, ekvivalentní ohnisko je 450mm. Z dostupných silných telezoomů je nejvýkonnější Sigma 50-500mm, která nabídne obrazový úhel až 3 stupně 10 minut při ekvivalentním ohnisku 750mm. Pokud jste měli možnost s takovým sklem někdy pracovat, asi víte, že z ruky je to téměř nemožné.

Nejsilnější teleobjektiv Nikkor s ohniskem 600mm má obrazový úhel 2stupně 40 minut při ohnisku 900mm. Pak jsou zde ještě superteleobjektivy Canon a Sigma s ohniskem 800mm, nabídnou ohnisko 1200mm, a dál už nic není. Silnější sériově vyráběný teleobjektiv neexistuje. Ale existují monokuláry, tedy pozorovací dalekohledy s extrémním zvětšením. Na zkoušení jsem měl k dispozici profesionální model Vanguard Endeavor 82A a model střední třídy, Vanguard High Plains 580. Oba tyto modely nabídnou obrazový úhel až 0,8 stupně. Při ekvivalentním ohnisku více než 3100 mm, tedy přes 3 metry ohniskové vzdálenosti. Tolik tedy pro představu, i když toto jsou již hodnoty na hranici představivosti většiny z nás. Že budete pohledem za pomoci takto silného dalekohledu fascinováni je tedy zřejmé. A současně je to vysvětlení toho, proč není možné se s takovým dalekohledem dívat jen tak z ruky. Prostě ho neudržíte v dostatečném klidu.

Ale jsme přeci fotografové, a tak máme po ruce kvalitní, pevný stativ, a ten vše vyřeší. Tedy téměř vše. Dokud to nevyzkoušíte, asi si nedokážete představit, jak obtížné je vůbec najít s tak úzkým obrazovým úhlem okuláru to, co chcete pozorovat. Na začátku pozorování budete muset trochu slevit, a zoom dalekohledu nastavit na větší obrazový úhel, který je v případě uvedených modelů 1,8 stupně. Ani to ale nestačí, naštěstí mají Spotting Scopy k dispozici jednoduchý zaměřovač. Endeavor má oválnou drážku na přední části, High Plains v oblasti hranolu. Nejprve tedy zaměříte dalekohled podobně jako pušku přes toto "hledí", pak objekt najdete v okuláru (pokud je to potřeba).

Je pochopitelné, že při takto silném zvětšení dalekohledu bude velmi malá hloubka ostrosti. Pro urychlení a přesné ostření jsou proto Spotting Scopy vyšší třídy vybaveny obvykle dvěma ostřícími kolečky. Větší kolečko slouží pro rychlé přeostření, menším kolečkem pak obraz jemně doostříte. Funguje to velmi dobře, a po chvilce zkoušení budete schopni ostřit zcela intuitivně, stačí si zapamatovat směr točení kolečkem pro ostření blíž nebo dál.

 

Fotografování, čili Digiscoping

Je vcelku pochopitelné, že fotografování, tedy Digiscoping za pomoci Spotting Scopu, je záležitostí především dokumentační, a účelem je získat snímky třeba ptáků pro vědecké a studijní účely, pro jejich dokumentování v rámci Birdwatchingu, v ornitologii apod. Monokulár nemůže kvalitou obrazu ani možnostmi nahradit klasický fotografický objektiv, což se dá jistě odvodit i z ceny. Profesionální 800 mm Sigma stojí téměř 150.000 korun, profesionální Endeavor s ekvivalentním ohniskem přes 3 metry koupíte za 13.000 korun, High Plains za 6.000 korun. Očekávat srovnatelnou kvalitu obrazu by bylo bláhové, nicméně pro zmíněné účely dokumentační se dá při fotografování se Spotting Scopem dosáhnout přijatelných výsledků. Použitelné jsou fotografie formátu 10x15cm, a samozřejmě internetové prezentaxe.

Hlavním problémem z hlediska kvality obrazu je silná chromatická aberace, kterou při pozorování očima nijak výrazně nevnímáte, a obraz vám připadá kvalitní, na fotografiích je však velmi zřetelná. Spotting Scop je opticky řešen jinak, než objektiv, a změna zvětšení není skutečným zoomováním, ale zvětšováním obrazu zviditelněného okulárem. Veškeré optické nedostatky hlavní optické soustavy jsou proto zvětšením rovněž zvětšeny, a to stejnou měrou, jako obraz. Ve výsledku se tedy vyplatí spíše fotografovat na menší zvětšení, a udělat následný výřez, protože se zvětšenou chromatickou aberací si již ani Raw konvertor neporadí. To platí zvláště pro monokuláry střední a nižší třídy.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet Digiscoping, ověřte si nejprve, zda váš fotoaparát umožňuje práci bez systémového objektivu, protože adaptér nemá žádnou elektroniku - to se týká ale jen několika levných amatérských modelů. Ověříte si to jednoduše. Sundejte z fotoaparátu objektiv a v režimu Av zkuste exponovat. Pokud dojde k expozici a uložení snímku, bude přístroj fungovat i se Spotting Scopem.

Pro spojení monokuláru s fotoaparátem je potřeba příslušný adaptér okuláru podle modelu Spotting Scopu, a adaptér bajonetu podle značky fotoaparátu. Vanguard ke svým monokulárům nabízí adaptér pro bajonet Canon, Nikon a Sony. Adaptér pro Pentax v nabídce není, ale protože se jedná o čistě mechanický kroužek se závitem a bajonetem, neměl by být problém si jej nechat na zakázku v nějaké dílně vyrobit. Adaptér okuláru je v podstatě válec se závitem pro připevnění k monokuláru, v jeho tubusu jsou dva protilehlé otvory zajišťující přístup ke kroužku změny zvětšení (zoomu). Příprava k fotografování vám zabere ani ne minutu, je to vskutku jednoduché.

Pro fotografování používejte snímací režim Av s předvolbou clony, kdy fotoaparát bude pracovat s automatickou expozicí. Spotting Scop žádnou clonu nemá, což ale fotoaparátu nebrání v nastavení správného expozičního času, rovněž expoziční korekce budou fungovat stejně, jako kdybyste měli na fotoaparátu nasazen objektiv. Stejně jako při sledování očima, ani při fotografování se neobejdete bez slušného stativu. Výhodu mají fotoaparáty s integrovanou stabilizací obrazu, která se uplatní i při snímání s monukulárem.

 

Oko do vesmíru

Kvalitní Spotting Scop je možné použít i pro amatérské sledování vesmíru, zdůrazňují, že opravdu velmi amatérské, pokud nemáte speciální stativ umožňující sledovat plynule otáčení nebeské sféry. Obrazový úhel je tak malý, že v okuláru vše velice rychle utíká. Nemalý problém s běžným stativem bez monosti nastavení souřadni je vůbec najít to, co případně hledáte. Přesto ten pohled stojí za to, bohužel fotografovat se vám nebude dařit, kvůli již zmíněnému pohybu nebeské sféry. S trochou úsilí (největší problé je zaostření na matnice bez středového klínu) se mi podařilo vyfotografovat alespoň Jupiter a jeho měsíce, i když astronomičtí nadšenci se asi chichotají, že taková banalita mě přivádí k úžasu. Určitě je ale lepší sledovat planety a vesmír bez fotografování. Pro ten pocit...

 

 

 

článek bude pokračovat....

 

Koupit můžete zde.

Článek použit z ČSF 7/2011

 

Jan KarbusickýHigh-End Goliáš: Vanguard Auctus Plus

Když se poprvé setkáte s profesionálním High-end stativem určeným pro nejnáročnější použití v terénu i v ateliéru, asi Vás napadne slovo "neuvěřitelné". Nesetkal jsem se sice se stativem této úrovně poprvé, ale přesto mne to slovo ihned napadlo, když jsem vzal do ruky neuvěřitelný Vanguard Auctus Plus 323CT.

Stativ s výškou 180cm bez hlavy, s výškou ve složeném stavu 71cm, a o hmotnosti 3,65kg v případě karbonového modelu, rozhodně není vhodnou volbou pro nějaké kompakty nebo ILC fotoaparáty, určitě byste si ho nevzali ani na vysokohorskou túru. Pro koho a na jaký účel použití je tedy tento mohutný stativ určen?

 

Auctus pro krajinu

Na horskou túru bez dobře placeného šerpy určitě ne, ale pro fotografování krajiny v nejvyšší profesionální technické kvalitě je Auctus rozhodně skvělou volbou v případě, že se budete pohybovat v rádiusu několika set metrů od auta. Stativ totiž zajistí extrémní stabilitu i za větrného počasí a při delších expozičních časech, kde sice pevné, ale lehké stativy subtilnějšího charakteru selhávají. Díky výšce stativu budete moci pracovat doslova s nadhledem, což je zvláště důležité při snímání se širokoúhlými objektivy, s výškou stativu nebudete mít problém ani při snímání ve strmějším svahu. Dělitelná středová tyč s možností reverzního upevnění a možností reverzního upevnění a možnost téměř vodorovného vyklopení sekcí zajistí v případě potřeby i velmi nízkou polohu fotoaparátu.

 

Auctus pro ateliér

 

Auctus jako asistent

 

Auctus pro kameru a D-SLR

 

Autor: Jan Karbusický, ČSF 6/2011

článek bude pokračovat..

Upgrade for Pentax K-5 ver 1.11

Thank you for using a PENTAX K-5 digital camera.
PENTAX wishes to announce the release of Firmware Update Software Version 1.11 for K-5.
Firmware in this document is the software that runs inside digital cameras.

Changes to V1.11
 • Corrected method for obtain GPS data when developing RAW images that is contain GPS data on Version 1.10.
 • *If you have already updated to Version1.10, we are very sorry for this inconvenience. Please update to Version 1.11.

Pentax 645 D Limited

17.07.2011 22:37

Pentax představuje speciální limitovanou sérii 40 Mpix D-SLR Pentax 645D, a to u příležitosti získání prestižního ocenění "Camera of the Year" v rámci Camera Grand Prix Japan 2011. Vítězný fotoaparát přichází v luxusním provedení s unikátní povrchovou úpravou založenou na ručně nanášeném, extrémně tvrdém laku se stříbrnými plátky, v nádherné višňové barvě. Logo na přední straně je pozlacené, stejně jako písmena na voliči snímacích režimů.

LCD panel na horní straně je bíle podsvícen a doplňuje tak eleganci limitované série. Každý kus bude individuálně číslován a doplněn luxusním popruhem z umělé kůže. Celá dodávka bude umístěna v dřevěné krabici. Tento limitovaný model Pentax 645D "Japan" je možné objednávat v období od 20. července do 20. září, dodán bude do čtyř měsíců po objednání na www.pentaxwebstore.com.

Technicky se tento speciální model téměř neliší od sériového modelu, nabízí pouze speciální matnici a již instalovaný ovladač GPS modulu. Pentax 645D je prachotěsný, vodotěsný, a umožňuje práci i při teplotách pod -10° C, rozlišení čipu je 40 Mpix. Spolu s modelem Pentax K-5 je v současnosti 645D nejlépe hodnoceným tělem digitálního fotoaparátu v roce 2011 na speciálním serveru DxO Mark www.dxomark.com.

 

 

Olympus - nové objektivy

 

id598asOlympus představuje hned čtyři nové objektivy pro fotoaparáty PEN, přitom dva mají inovovanou konstrukci, a dva jsou zcela nové. Upravený design starších konstrukcí nové generaci PENů vskutku sluší, a za velkou pozornost stojí zvláště objektiv Olympus M.Zuiko Digital ED 12mm f/2,0. Ten je totiž první vlaštovkou nově připravované řady exkluzívních High-end objektivů Olympus, o které jsme první informaci před časem přinesli. Že světlo světa první objektiv spatří tak brzy ale čekal málokdo.

Objektiv M.Zuiko Digital ED 12mm f/2,0 jsme si mohli "osahat" i vyzkoušet v průběhu mezinárodní tiskové konference ve Vídni tento čtvrtek, a rozhodně je tento objektiv ve skutečnosti snad ještě pohlednější, než na fotografii, navíc s velmi precizní kovovou konstrukcí, perfektní mechanikou bez vůlí a skvělými optickými vlastnostmi (ukázyk fotografií najdete v srpnové Československé Fotografii 6/2011). Přáním uživatelů PENů tak bude určitě brzké uvedení dalších objektivů tétu luxusní a skutečně High-endové série.


id598bOlympus M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm f/2,0

Atraktivní, oděný v prvotřídním štíhlém kovovém těle. Právě takový je nový objektiv pro širokoúhlé záběry s ohniskem 12mm (ekv. 24mm). Kromě jeho příhodnosti pro focení krajinek s dokonalou obrazovou čistotou a vynikající kresbou, je vhodný především pro focení za špatných světelných podmínek, kde je použití blesku zakázané, nebo pro danou situaci nevhodné. Kromě téměř miniaturních rozměrů poskytuje také unikátní obrazový výstup a vysokou světelnost 1:2.0.

Každý kdo rád fotí momentky si tento objektiv zamiluje. Navíc je vybaven právě mechanismem pro focení momentek. Díky stupnici s clonovými čísly a druhé stupnici vzdálenosti, již není nutné přesně zaostřovat. Stačí jen zvolit na měřítku vzdálenost vůči určité cloně a díky zvolené dostatečné hloubce ostrosti budou všechny objekty nacházející se v jejím rozmezí správně zaostřeny. To vše bez nutnosti sledování obrazu na LCD obrazovce nebo volitelném hledáčku.

Další výhodou je povrchová úprava čoček - ZERO (ZUIKO Extra-low Reflection Optical), která ve srovnání s běžnými objektivy snižuje na polovinu nepříjemné odlesky vznikající např. při focení v protisvětle.

 • Mechanismus pro focení momentek
 • Univerzální širokoúhlý objektiv s pevným ohniskem
 • Prvotřídní design v kovovém provedení
 • Ideální pro focení širokoúhlých záběrů krajiny
 • Prvotřídní obrazový výkon
 • Nová vícevrstvá povrchová ochrana
 • Vysokorychlostní AF s technologií MSC

Specifikace:

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost12 mm
Ohnisková vzdálenost ekv. na 35 mm fotoaparátu24 mm

Konstrukce objektivu

Konfigurace objektivu11 objektivy / 8 skupiny
DSA členy1
Asférické optické členy1
ED členy1
Super HR optické členy1
Mechanismus objektivuVnitřní zaostřovací mechanismus
Úhel záběru84 °
Nejkratší zaostřovací vzdálenost0,2 m
Maximální obrazové zvětšení0,08 x (Micro Four Thirds) / 0,16 x (35mm formát)

Clona

Počet lamel clony7 Kruhová clona pro přirozeně vypadající neostré pozadí
Maximální clona1:2,0
Minimální clona1:22

Rozměry

Průměr filtru46 mm
Rozměry56 mm ?, 43 mm
Hmotnost

130 g


id598cOlympus M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8

Portrétní objektiv s vysokou světelností

Nádherný vzhled plus vynikající cena, to je neodolatelná kombinace pro všechny začínající, ale i náročné fotografy. Díky prvotřídní světelnosti je tento objektiv s pevným ohniskem vynikajícím sklem pro focení portrétů. Bez potíží s ním dosáhnete výrazně rozostřeného pozadí, zatímco portrétovaný obličej zůstane dokonale ostrý. Pochopitelně jej lze použít nejen na focení, ale také pro natáčení video záběrů, ve kterých se projeví jeho extrémně rychlé ostření.

Kromě všech výtečných vlastností navíc ještě dobře vypadá. Štíhlé, kovově vzhlížející tělo, je přímo předurčeno pro nasazení na některý z nových fotoaparátů řady PEN. Přední část objektivu je tvořena výměnným prstencem, který lze zaměnit za jinou barvu, podle barvy fotoaparátu, se kterým jej právě používáte.

 • Vysoká světelnost pro extrémně malou hloubku ostrosti
 • Ideální pro portrétní fotografii
 • Prvotřídní poměr výkon-cena
 • Štíhlý, kovově vzhlížející design
 • Výměnný dekorační prstenec
 • Vysokorychlostní AF s technologií MSC

Specifikace:

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost45 mm
Ohnisková vzdálenost ekv. na 35 mm fotoaparátu90 mm

Konstrukce objektivů

Konfigurace objektivu9 objektivy / 8 skupiny
E-HR členy2
Mechanismus objektivuVnitřní zaostřovací mechanismus
Úhel záběru27 °
Nejkratší zaostřovací vzdálenost0,5 m
Maximální obrazové zvětšení0,11 x (Micro Four Thirds) / 0,22 x (35mm formát)

Clona

Počet lamel clony7 Kruhová clona pro přirozeně vypadající neostré pozadí
Maximální clona1:1,8
Minimální clona1:22

Rozměry

Průměr filtru37 mm
Rozměry56 mm ?, 46 mm
Hmotnost116 g

id598did598eOlympus M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II R

Na scéně se objevuje již třetí generace základních objektivů. Optimalizovaný design přichází na trh s objektivem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II R (35mm ekv.: 28-84mm). Tento ultra kompaktní zoom objektiv poskytuje 3x optický zoom v malém provedení a ve zcela novém hávu. Samozřejmě je vybaven technologií MSC, která zaručuje rychlé a především velmi tiché zaostřování a zoomování ve foto i video režimu.

Ať už jsou focené objekty jakkoli daleko či blízko, tento objektiv si dokáže poradit prakticky za všech okolností a poskytne vám fotky s vynikající kresbou a výborným vykreslením detailů po celé ploše záběru, nejen ve středové oblasti. Přední část objektivu je tvořena výměnným prstencem, který lze zaměnit za jinou barvu, podle barvy fotoaparátu, se kterým jej právě používáte.

 • Nový přepracovaný design
 • Stylový kovový vzhled
 • Kompaktní a výkonný 3x zoom
 • Tiché automatické zaostřování pro tiché video nahrávky
 • Extrémně rychlé AF zaostřování
 • Vyberte si ze dvou barev
 • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost 25 cm

Specifikace:

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost14 mm - 42 mm
Ohnisková vzdálenost ekv. na 35 mm fotoaparátu28 mm - 84 mm

Konstrukce objektivů

Konfigurace objektivu8 objektivy / 7 skupiny
Mechanismus objektivuVnitřní zaostřovací mechanismus
Asférické optické členy3
Úhel záběru75 - 29 °
Nejkratší zaostřovací vzdálenost0,25 m
Maximální obrazové zvětšení0,19 x (Micro Four Thirds) / 0,38 x (35mm formát)

Clona

Počet lamel clony7 Kruhová clona pro přirozeně vypadající neostré pozadí
Maximální clona1:3,5 (široký) / 1:5,6 (tele)
Minimální clona1:22

Rozměry

Průměr filtru37 mm
Rozměry56,5 mm ?, 50 mm
Hmotnost113 g

id598fid598gOlympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:4.0-5.6 R

Tento výměnný tele-zoom objektiv je ideální pro fotografování vzdálenějších objektů. Je malý a lehký a svým výkonem pokrývá záběry od detailních portrétů, až po vzdálené objekty. Hodí se jak na focení v interiéru, tak pro snímání venkovních záběrů. Lze jej použít jako výborný doplněk k základnímu objektivu, aniž byste sebou museli brát příliš mnoho dalšího vybavení.

Díky rychlému a tichému zaostřování (MSC), je tento teleobjektiv vhodný nejen pro focení, ale i pro natáčení videa.

 • Nový přepracovaný design
 • Stylový kovový vzhled
 • Ideální pro zachycení detailů
 • Extrémně rychlé AF zaostřování
 • Přizpůsobený pro natáčení videa se sníženou hladinou ruchů při zaostřování
 • 3,8× telefoto zoom
 • Kruhová clona
 • Volitelná sluneční clona (LH-61D)
 • Kompaktní a lehký pro pohodlné nošení

Specifikace:

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost40 mm - 150 mm
Ohnisková vzdálenost ekv. na 35 mm fotoaparátu80 mm - 300 mm

Konstrukce objektivů

Konfigurace objektivu13 objektivy / 10 skupiny
Mechanismus objektivuVnitřní zaostřovací mechanismus
ED členy1
Úhel záběru30 - 8,2 °
Nejkratší zaostřovací vzdálenost0,9 m
Maximální obrazové zvětšení0,16 x (Micro Four Thirds) / 0,32 x (35mm formát)

Clona

Počet lamel clony7 Kruhová clona pro přirozeně vypadající neostré pozadí
Maximální clona1:4,0 (široký) / 1:5,6 (tele)
Minimální clona1:22

Rozměry

Průměr filtru58 mm
Rozměry63,5 mm ?, 83 mm
Hmotnost190 g
Olympus PEN E-P3

id597asNová vlajková loď fotoaparátů PEN E-P3 nabízí nejrychlejší AF systém na trhu a dotykový displej. Když Olympus představil před lety fotoaparáty PEN, Mikro 4/3 standardu, vytvořil tak zcela novou kategorii fotoaparátů.  Nyní Olympus uvádí na trh vizionářskou vlajkovou loď, která celou kategorii posouvá opět o krok kupředu. PEN E-P3, nebo prostě ‘PEN’, má ze všech fotoaparátů s výměnnými objektivy nejrychlejší* zaostřovací systém. Se světově nejrychlejší technologií FAST AF (Frequency Acceleration Sensor Technology), nadčasovým kovovým designem a rychlým dotykovým OLED displejem, je E-P3 prvotřídní alternativou velkých a těžkých zrcadlovek.

Za extrémní rychlost vděčí nové PENy mimo jiné také novému obrazovému procesoru TruePic VI, který byl navržen speciálně pro tento typ fotoaparátů. Kromě nového systému FAST AF, slouží procesor TruePic VI jako pohon všech uměleckých filtrů i rozměrné dotykové OLED obrazovky. V kombinaci s rychlejším a citlivějším 12.3 megapixelovým snímačem zaručuje TruePic VI prvotřídní obrazovou kvalitu a to i za nedostatečného světla.

Zkušeným fotografům nabízí nový PEN dva voliče rychlé volby a několik uživatelsky definovatelných tlačítek. Vestavěná stabilizace obrazu zaručuje ostré snímky s libovolným použitým objektivem. Nový PEN E-P3 bude v prodeji koncem července 2011.

Digitální klasika

Vezměte nový PEN do ruky a uvědomíte si, že držíte stylovou ikonu. Precizní provedení každého detailu, použitý materiál a celková elegance přístroje nenechá nikoho na pochybách. Snoubí se v něm zlatá éra klasických fotoaparátů PEN, které poprvé spatřili světlo světa před více než 50 lety a nejmodernější digitální technologie 21. století. Na světě není mnoho fotoaparátů, o kterých by se dalo říci, že patří mezi digitální klasiku. Nový PEN mezi nimi rozhodně je.

id597bid597cid597did597e
id597fid597gid597hid597i
id597jid597kid597lid597m

Okamžité zaostření

Kompaktní design, uživatelsky přívětivé ovládání a funkce, prvotřídní kvalita snímků, to vše činí z fotoaparátů PEN ideální nástroje pro začínající i profesionální fotografy. Vlajková loď E-P3 výrazně zvyšuje reputaci modelové řady PEN. Jedním z naprosto převratných prvků nových PENů je závratná rychlost automatického zaostřování. Nový PEN, poháněný výkonným procesorem Olympus TruePic VI, zaostřuje díky novému režimu FAST AF rychleji*, než jakýkoli jiný fotoaparát s výměnnými objektivy na světě. Majitelé fotoaparátů PEN tak mají nyní možnost zachytit jedinečné záběry rychle se pohybujících objektů. Navíc umožňuje zaostřovací systém výběr z 35 zaostřovacích zón, které pokrývají pravidelně celou plochu záběru.

Za špatného světla pomůže při zaostřování přisvětlovací lampa (AF illuminator), zatímco Tracking AF systém se postará o zpětné zaostření objektu i tehdy, když na chvíli zmizí z obrazu. Dalším prvkem, který výrazně zkrátí prodlevu při stisknutí spouště je tzv. Full Time AF – kdy je zaostřování permanentně aktivní a neustále doostřuje na objekty, na které objektiv míří. Fotoaparát tak neztrácí čas zaostřováním při prvním namáčknutí spouště, jelikož je v danou dobu již zaostřen.

Okamžité ovládání

Unikátní pro vlajkovou loď PENů je třípalcový, dotykový OLED displej. Není jen intuitivní a praktický na ovládání, ale současně poskytuje velmi detailně prokreslené zobrazení nezávisle na okolním světle. Ve srovnání s podobnými LCD displeji je OLED displej výrazně kontrastnější, černé plochy jsou skutečně černé (u OLED displejů při zobrazení černé jsou vybrané pixely vypnuté), poskytuje širší pozorovací úhel a také spotřeba energie je menší. Dotykový PEN displej umožňuje posouvání fotek, jejich zvětšování, stejně jako i samotné pořízení fotky. Stačí se prstem dotknout vybrané oblasti, na kterou fotoaparát zaostří a vyfotí.

Zaostřovací body a pomocné menu Live Guide jsou velmi pozitivně hodnoceny začínajícími i pokročilými fotografy. Díky Live Guide menu dokáže nastavit clonu, hloubku ostrosti, rychlost závěrky i další ryze fotografické parametry i úplný začátečník. Jistě i profesionálové ocení přímý přístup do pomocného menu z režimů P,A,S a M. Na rozdíl od některých konkurenčních modelů je pomocné menu Live Guide k dispozici pro foto i video režim.

Pro zkušenější a pokročilé fotografy může být hledání konkrétních položek v menu příliš zdlouhavé. Proto Olympus vybavil tělo E-P3 dvěma samostatnými ovladači na zadní straně. Palcem pravé ruky tak dokážete ovládat nastavení clony i času, aniž byste museli přepínat další tlačítka. Nastavené hodnoty jsou jasně a zřetelně zobrazeny na OLED displeji, nebo ve volitelném elektronickém hledáčku.

Opravdu nároční majitelé nového PENu přivítají s povděkem tři uživatelsky nastavitelná tlačítka, kterým lze přiřadit jednu z mnoha funkcí. Tlačítka, ovladače a nový zaostřovací systém FAST AF zrychlují celkové ovládání fotoaparátu a schopnost zaostřit a zachytit pohybové scény. S novým E-P3 vám již žádný okamžik neunikne.

Okamžité umění

Široký výběr uměleckých filtrů a efektů je bonus pro ambiciózní uživatele stejně jako pro profesionály. PEN nabízí 10 různých filtrů pro přidání speciálních efektů bez použití počítače.  Některé z nich lze kombinovat s dalšími efekty, jako například s novými efekty Starlight a White Edge. Mezi umělecké filtry patří: Pop Art, Jemná kresba, Bledé barvy, Světlý tón, Zrnitý film, Camera obscura, Diorama, Cross process, Jemná sépiová a Dramatický tón. Všech 10 filtrů je možné aplikovat na fotografie i videa.

PEN nahrává video se stereo zvukem ve Full HD kvalitě a s frekvencí 60 s./s. Navíc je možné si vybrat z několika různých formátů. Pro přehrávání na TV je vhodný formát AVCHD, který je kapacitně úspornější, zatímco pro střih a další úpravy na počítači je vhodný formát 720p HD Motion JPEG.

Okamžitý výkon

Srdce každého nového PENu  tvoří výkonný obrazový procesor TruePic VI. Jako procesory používané v počítačích, je i TruePic VI tvořen dvěma procesory v jednom, kdy je jeden z nich určen výhradně pro zpracování obrazu. Výsledkem je vysoká kvalita, věrná reprodukce barev, vykreslení detailů a schopnost fotit za špatného světla s citlivostí až 12800 ISO. TruePic VI zkracuje také prodlevu spouště a výrazně snižuje hladinu šumu při natáčení videa.

Široká kompatibilita

Tak, jako ostatní fotoaparáty PEN, je i PEN E-P3 systémový fotoaparát s výměnnými objektivy. Již v okamžiku koupě tím zákazník získává přístup k více než 500 objektivů Micro 4/3 standardu, 4/3 standardu a dalších (s pomocí adaptéru), včetně proslulých Olympus objektivů M.ZUIKO DIGITAL. Vrcholem v řadě jsou dva nové vysoce světelné objektivy. Širokoúhlý reportážní objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 (24mm**) ideální pro focení přírody, interiérů či reportáží a to i za špatného světla. Druhý objektiv je svým ohniskem naopak portrétní - M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 (ekv. 90mm**). Hodí se především na jedinečné portrétní záběry s profesionálně rozostřeným pozadím. Další volbou může být redesignovaný základní objektiv M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm (28-84mm**) 1:3.5-5.6 II R.

Všechny tři objektivy jsou navrženy speciálně pro téměř dokonale tichý chod, který je nutný při natáčení videosekvencí se zvukem. Jejich kovový vzhled a kompaktní lehký tvar je činí dokonalými společníky všech fotoaparátů PEN. Stabilizátor obrazu vestavěný v těle fotoaparátu funguje se všemi nasazenými objektivy. Kterýkoli z 500 objektivů, které lze na E-P3 nasadit bude za všech okolností stabilizovaný. Díky konektoru pro příslušenství AP 2, lze na PEN nasadit celou řadu dalších doplňků, včetně Bluetooth® modulu PENPAL pro bezdrátový přenos dat, který automaticky zmenšuje snímky pro odeslání do chytrého telefonu nebo počítače a následně kamkoli na internetovou síť.

PEN E-P3 bude k dostání samostatně v černé, bílé nebo stříbrné barvě od července 2011, nebo v kitu s některým z objektivů.

PEN E-P3 - hlavní charakteristika:

Obrazová kvalita

·         Výkonný obrazový procesor TruePic VI pro rychlejší start a jedinečnou kvalitu obrazu

·         Ultra-efektivní vestavěný stabilizátor obrazu pro dokonale ostré snímky se všemi objektivy

·         Vysokorychlostní Live MOS snímač s rozlišením12.3 efektivních megapixelů pro excelentní výkon za špatného světla a video nahrávky v režimu Full HD

·         Citlivost ISO 12800

·         1080i Full HD (60 s./s.) video se stereo zvukem ve formátu AVCHD nebo Motion JPEG

·         Kompatibilní s novou generací PEN objektivů

Vždy připraven

·         Nejrychlejší* FAST AF zaostřovací systém na světě s 35 ostřícími zónami, AF iluminátor pro zhoršené světelné podmínky a režim sledování zaostřeného objektu AF Tracking

·         Super jasný, dotykový 3.0” OLED displej s rozlišením 610,000 pixelů s širokým pozorovacím úhlem

·         Dva samostatné ovladače pro individuální nastavení clony a času v manuálním režimu

·         Dotyková menu v režimu HD video, i ve foto a P/S/M/A režimech

·         Živý náhled v režimech HD video i foto

·         3 nastavitelná tlačítka

·         Digitální vodováha pro správné zarovnání komponovaných subjektů

·         Intuitivní menu s kruhovým ovladačem

Kreativita & univerzálnost

·         Deset kreativních uměleckých filtrů pro HD video i foto režimy

·         5 efektů, které lze kombinovat s uměleckými filtry: Camera Obscura, Změkčení, Rámeček, plus nové efekty Starlight a White Edge

·         Konektor pro příslušenství AP2, kompatibilní s řadou volitelného příslušenství pro fotoaparáty PEN, např. elektronický hledáček VF-2, PENPAL komunikátor apod.

·         Kompatibilní s 20 Micro 4/3 objektivy, 27 objektivy standardu 4/3 a více než 500 dalšími objektivy (s adaptérem)

·         1/4000 s. rychlost závěrky, sekvenční snímání až 3 s./s.

·         Multi expozice pro složení 2 RAW snímků

·         Li-ion baterie BLS-5

Další prvky

·         Nadčasový PEN design s výměnným, snímatelným gripem ve dvou velikostech

·         3D foto režim

·         Kompatibilní s kartami SDXC** a Eye-Fi

·         Bezdrátové ovládání externích blesků

* K červnu 2011.

** 35mm ekvivalent.
*** SD je registrovaná ochranná známka asociace SD Card Association.

Olympus připravuje...

id580sOlympus zahájil tajemnou předkampaň na připravovaný nový fotoaparát PEN. PEN nové generace "coming soon...", to je zatím vše, co se v odkazu ZDE dozvíte, a krátké video poodhalí jen růžek nového přístroje. Pokud jste si již oblíbili systém "bezzrcadlovek" s výměnnými objektivy, věřte, že Olympus vás s novou generací určitě nezklame, a že nepůjde jen o "facelift" dosavadních modelů.

Spuštění nové generace PEN je totiž doprovázeno hned na několika místech světa mezinárodními tiskovými konferencemi, kde bude nový PEN představen novinářům a následně veřejnosti - a takové akce se nedělají jen kvůli změně v umístění nějakého tlačítka! Máte se tedy na co těšit! A kdy bude nová generace PEN odhalena? Již za několik dnů, přesněji 30. června...

Otazník naproti tomu zatím visí na digitálními zrcadlovkami Olympus E. Příznivci Olympusu již asi postřehli, že D-SLR postupně mizí z nabídky obchodů, a jedinou D-SLR Olympus je profesionální model Olympus E-5. Pokud někde narazíte na jiné modely, pak se jedná již jen o doprodej. Chystá Olympus novou řadu D-SLR, nebo zůstane v nabídce již jen profesionální zrcadlovka, a zájem fotografů bude Olympus soustředit na systém PEN? I to se pro vás pokusíme zjistit, vždyť majitelů špičkových objektivů Zuiko Digital je opravdu hodně...

Pentax Q Lenses

id579csPentax představuje pět nových objektivů systému Pentax Q, který bude uveden na trh na podzim letošního roku. Stejně jako neobvyklost systému Q jsou neobvyklé i oznámené objektivy a mají vskutku zajímavé vlastnosti i způsob použití. Objektivy jsou zatím uvedeny ve dvou uživcatelských třídách - High-performance a Unique-lens, hned od počátku tedy Pentax připisuje systém Q jak pro vážnou práci, tak pro experimenty a "hraní" si. Oproti všem zvyklostem nejsou nové objektivy označovány ohniskovou vzdáleností, ale názvem určujícím jejich použití.

High-performance lenses

Tato řada objektivů slibuje vysokou kvalitu obrazu, ostrou kresbu a vysokou rozlišovací schopnost vázanou na potlačení všech optických vad optické soustavy. Objektivy jsou vybaveny kvalitními anitireflexními vrstvami a optická soustava obsahuje speciální optické členy a vlastní zaostřovací motorek. Další zajímavostí je instalace mechanismu závěrky přímo do objektivu, což umožňuje práci s bleskem v expozičních časech až 1/2000 sec. s vestavěným, a 1/250 sec. s externím bleskem. Objektivy jsou také vybaveny vestavěným ND filtrem pro snímání v extrémním jasu, pro použití dlouhých expozičních časů apod.

Pentax-01 Standard Prime

Základní monofokální objektiv s ekvivalentním ohniskem 47 mm a světelností f/1,9 nabídne špičkovou kvalitu obrazu a možnost snímání i za velmi špatných světelných podmínek a práci s malou hloubkou ostrosti.

Pentax-02 Standard Zoom

Standardní univerzální zoomový objektiv s ekvivalentním ohniskem 27,5–83 mm při světelnosti f/2,8-4,5. Optická soustava obsahuje dva členy z Extra-Low-Dispersion skla a dva členy z Low-Refractive skla s asférickým profilem. Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm umožní snímat i velmi detailní záběry.

Unique series Lenses

id579xTato série objektivů je určena především umělecké a experimentální fotografii. Jedná se o manuálně zaostřované objektivy s pevnou clonou a plastovým bajonetem ve velmi zajímavé cenové relaci.

Pentax-03 Fish-eye

Ultraširokoúhlý objektiv se záběrem 160° s efektem sférického zkreslení obrazu známém jako Fish-eye s extrémním rozsahem hloubky ostrosti.

Pentax-04 Toy lens Wide a 05 Toy lens Telephoto

Objektivy založené na principu Lensbaby, tedy skla s ponechanými optickými vadami pro kreativní a experimentální práci, ekvivalentní ohnisko objektivů je 35 a 100 mm.

Polarizační filtr

Pentax-100 PL filter je speciální polarizační filtr s průměrem 40,5 mm, určený pro použití s objektivy Pentax 01 a 02.

Pentax Q System

id579asHezky v tichosti a bez předchozích "návnad" připravil Pentax k uvedení na trh zcela nový systém založený na principu bezzrcadlových fotoaparátů s výměnnými objektivy. Pentax Q je první model systému a je vybaven CMOS snímačem typu back-iluminated, formátu 4:3 s rozlišením 12 Mpix. Současně s fotoaparátem je na trh uvedeno hned 5 systémových objektivů s bajonetem Pentax Q a doplňkový optický hledáček. S rozměry 98.0mm (W) x 57.5mm (H) x 31.0mm (D) a hmotností 200 g (vč. baterie) se stává Pentax Q nejkompaktnější systémovou "nezrcadlovkou" na trhu.

Pentax Q elegantně vplouvá do rozbouřených vod profesionálních systémových kompaktních přístrojů a rozhodně má co nabídnout. Již design napovídá, že je určen vyspělým fotografům a umožní práci s dalším systémovým příslušenstvím, každodennímu bezpečnému používání napomůže odolné magnesiové tělo, nechybí systémové synchronizační sáňky pro externí blesk a přídavný hledáček, mnoho důležitých funkcí je asociováno na mechanické ovladače.

id579bsPentax Q je vybaven osvědčeným systémem obrazové stabilizace SR a odstraňováním prachu z čipu DRII, obě funkce jsou používány zrcadlovkami Pentax. K dispozici je sériové snímání frekvencí 5 obr./sec, citlivost čipu až ISO 6400 a možnost snímání Full HD videoklipů (1920 x 1080 pix). Další funkcí je kompozitní snímání HDR fotografií pro scény s extrémním kontrastem.

Závěrka pracuje s expozičním časem 30" – 1/8000 sec., k dispozici jsou klasické snímací režimy P, Av, Tv a Manual. Měření expozice je multisegmentové, se středovým zvýhodněním a Spot. K dispozici je možnost multiexpozice do jednoho souboru, a to až pro 9 expozic s možností automatického výpočtu souhrnné expozice. Snímat je možné ve čtyřech formátech - poměr stran 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1. K dispozici je také intervalové snímání pro fotografování průběžných změn scény, autoportrétování apod.

K dispozici je snímání ve formátu RAW se standardem DNG, a JPEG, volba barevného prostoru sRGB i AdobeRGB.

Na našem trhu by se měl objevit nový systém začátkem podzimu letošního roku.

Tisková zpráva:

Tokyo, 23. června 2011 - HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems Division s potěšením oznamuje uvedení výroby nového digitálního kompaktu PENTAX Q s výměnnými objektivy. PENTAX je znám pro své knowhow v oblasti miniaturizace, to bylo velkým přínosem proto, aby se PENTAX Q stal nejmenším a nejlehčím fotoaparátem bez zrcátka na světě *. Tloušťka těla fotoaparátu je pouhých 3.1 cm. Díky velkým znalostem firmy PENTAX ve vývoji digitálních zrcadlovek, se může uživatel těšit z vysoce
kvalitních snímků a celé řady vlastností, které jsou běžně dostupné jen u zrcadlovek.

S vysokým rozlišením, 12.4 megapixelů back illuminated 1/2.3-palcový CMOS senzor, PENTAX Q nabízí širokou řadu pokročilých vlastností, mezi které patří nově vyvinuté, super-kompaktní objektivy s bajonetem Q-mount. Pět různých objektivů bude k  dispozici při zahájení prodeje. Díky následujícím vlastnostem nabízí PENTAX Q vysoký a spolehlivý výkon: vysokorychlostní kontinuální expozici s maximální rychlostí pět snímků za sekundu; nízkou hladinu šumu při vysoké citlivosti ISO 6400; a vysoce kvalitní konstrukci těla ze slitiny hořčíku a širokému 3’’ LCD monitoru se 460 000 body a širokým pozorovacím úhlem 170°.

PENTAX Q má navíc funkci full HD movie se záznamem do formátu H.264 s obnovovací frekvencí 30 snímků/sek. A výstupem HDMI. Mezi další funkce, uživatelsky přívětivé vlastnosti patří multi-režimový expoziční systém včetně manuálních funkcí jako je režim Priority clony AE a Uživatelský snímek pro optimální jemné doladění každého snímku. Stejně jako u modelů SLR, je PENTAX Q vybaven celou sadou spolehlivých zařízení — mechanismus in-body SR (Shake Reduction) a DRII (Dust Removal II) - mechanismus pro odstranění prachu — umožňují i začátečníkům bez velkého úsilí zaznamenávat překrásné, brilantní nerozmazané snímky bez skvrn. PENTAX Q má nejnovější nástroje pro zpracování obrazu, včetně funkce pro kontrolu bokeh pro úpravu intenzity efektu rozostření pozadí subjektů, zvláště v případě portrétů, právě jako kreativní funkce Smart Effect pro vytvoření vysoce uměleckých snímků s charakteristickým styl.

Přidáním nového bajonetu Q k stávajícímu K a středo-formátovému bajonetu 645, PENTAX nyní nabízí tři odlišné bajonety objektivů pro další obohacení kreativity a všestrannosti jeho digitálnímu systému výměnných objektivů. Tělo PENTAX Q bude dodáváno ve dvou barvách bílé a černé.

* Nejmenší a nejlehčí na světě fotoaparát se systémem výměnných objektivů k 23. 6. 2011 (založeno na průzkumu PENTAX).

1. Nejmenší a nejlehčí tělo fotoaparátu na světě, s nově vyvinutým systémem upevnění výměnných objektivů - Q mount systém PENTAX Q má nově vyvinutý bajonet Q mount, jehož průměr odpovídá rozměru 2/3 konvenčního bajonetu K. To je umožněno zmenšením zadní příruby (vzdálenost od povrchu bajonetu objektivu k povrchu obrazového senzoru) až téměř na 1/5 bajonetu K, rovněž byl optimalizován rozměr kruh obrazu objektivů aby proporčně odpovídal rozměru kompaktního obrazového senzoru. Q mount systém také eliminuje potřebu optického hledáčku, schránku pro zrcátko, zaostřovací destičku a senzor AF, to vše dovoluje, aby tělo PENTAX Q bylo nejmenší a nejlehčí ve své třídě. Elegantní tělo je vyrobeno ze slitiny hořčíku, s velmi kvalitní povrchovou úpravou a lehkou konstrukcí a zvýšenou odolností.

2. Mimořádná kvalita obrazu se systémem výměnných objektivů - PENTAX Q je vybaven 1/2.3-palcovým CMOS back illuminated obrazovým senzorem s přibližně 12.4 efektivními megapixely, který poskytuje nádherné snímky s vysokým rozlišením. To je umožněno efektivní optickou konstrukcí, která zajišťuje vynikající vysokou citlivost a nízký šum a rychlý odečet datových signálů obrazu. PENTAX Q má pro zpracování obrazu procesor nové generace, který patří k nejmodernějším obrazovým digitálním technologiím fy PENTAX, které byly vyvíjeny a shromažďovány během mnoha let vývoje digitálních SLR. Spojením tohoto obrazového procesoru s exkluzivně zkonstruovanými, vysoce výkonnými objektivy série Q mount, dává PENTAX Q jasný, vysoce kontrastní snímky s bohatou gradací a tstrukturou až do okrajů snímku. U vysoké citlivosti je šum snížený na minimum, fotograf může využívat celý rozsah citlivosti — od ISO 125 do nejvyšší ISO 6400 — bez toho, aby se musel zabývat rušivým digitálním šumem. S výhodou exponování pomocí funkce HDR (High Dynamic Range) lze vytvořit jeden kompositní snímek složením z několika expozic, lze tak jednoduše vytvářet nádherné snímky s extra širokým dynamickým rozsahem a bez přesvětlených nebo naopak velmi tmavých ploch.

3. Inovační kreativní nástroj pro osobní doladění snímků
PENTAX Q nabízí zcela nový styl exponování snímků. Zařazením nové funkce Smart Effect je možno použít devět charakteristických vizuální výrazů pomocí snadno dostupného kolečka Quick-Dial, které je umístěno na předním panelu fotoaparátu, fotograf může snadno provést konečnou požadovanou úpravu snímku a tuto úpravu sledovat na monitoru LCD. Quick-Dial má čtyři polohy, na které lze předem 4 oblíbené režimy favorite Smart Effect přiřadit. Populární funkce Uživatelský snímek a Digitální Filtr byly dále propracovány, aby nabízely ještě větší rozsah nástrojů pro zpracování snímků. Pro přizpůsobení PENTAX Q odpovídajícím specifickým expozičním stylům a preferencím uživatele, si může uživatel přiřadit další volby jako nastavení uživatelského snímku, digitálního filtru nebo nastavení zobrazovacího poměru na kolečko Quick-Dial.


?? Jasná barva: vytvoří živou atmosféru zvýšením hladiny saturace
?? Unicolor Bold: vytvoří snímek s extrémně vysokým kontrastem, uchová jednu specifickou barvu na snímku.
?? Vintage Color: vytvoří snímek s efektem dětského fotoaparátu, s možností výběru ze sedmi technik.
?? Cross Processing: vytvoří unikátní snímek v neobvyklých barvách, jedná se o obdobný efekt cross processing** používaný ve filmové fotografii .
?? Teplá prolínačka: vytvoří snímek s nízkým kontrastem s vyvážením bílé nepatrně posunuté do růžových odstínů.
?? Tone Expanse: vytvoří dramatický snímek s umělecky laděnou konečnou úpravou, blíží intenzivnímu efektu HDR (High Dynamic Range).
?? Bold Monochrome: vytvoří low-key, vysoce kontrastní snímek se zdůrazněnou ostrostí.
??Water Color: upraví snímek jako by byl nakreslen vodními barvami.
?? Zdůraznění živých barev: vytvoří květinovou atmosféru s nepatrně zdůrazněným kontrastem.
?? USER: lze zadat uživatelem zvolenou kombinaci uživatelského režimu a digitálního filtru.
** Technika při vyvolávání filmu, při které je použita nekonvenční složení vývojky pro vytvoření charakteristické konečné
úprava v dramatický barvách.

4. Vysoká kvalita, záznam videoklipů full HD
PENTAX Q má funkci záznamu videoklipů s Full HD movie s použitím formátu záznamu H.264, dovoluje uživateli zaznamenávat vysoce kvalitní, rozšířené videoklipy (1920 x 1080 pixelů) s obnovovací frekvencí 30 snímků za sekundu. Uživatel může využít výhody výměnných objektivů série Q-mount pro vytvoření osobitých pohledů nebo efektivně použít režimy Smart Effect*** a další vestavěné nástroje pro úpravu videoklipů a vytváření, dramatických vizuálních pohledů, snadno i během záznamu videoklipu. PENTAX Q má také koncovku micro-HDMI (typ D) s výstupem videoklipů Full HD a zvuku do externích přístrojů. *** Frekvence snímků se může lišit, když je zvolen režim Smart Effect, který vyžaduje nestandardní zpracování snímku.

5. Snadná kontrola bokeh
PENTAX Q je vybaven nově vyvinutou funkcí pro kontrolu bokeh, kdy uživatel zaznamená snímek a v poli záběru budou na pozadí rušivé objekty optimálně rozostřené. Pomocí této funkce, fotoaparát automaticky vyhodnotí subjekt a relativní vzdálenost každého objektu od fotoaparátu, které jsou v poli záběru pro optimální efekt rozostření objektů, které jsou umístěné mimo hlavní subjekt. Tato funkce poprvé dovoluje fotografům snadno zaznamenat snímky s efektem rozostřeného pozadí, tento
efekt jinak vyžaduje širší obeznámení se zákonitostmi fotografie.

6. SR mechanismus pro ostré, nerozmazané snímky
PENTAX Q využívá mechanismus vyvinutý firmou PENTAX SR (Shake Reduction), který automaticky pohybuje obrazovým senzorem CMOS pro kompenzování detekovaných otřesů pohybem senzoru fotoaparátu. Výsledkem jsou ostré, nerozmazané snímky i za nepříznivých podmínek, kdy je pravděpodobné rozhýbání fotoaparátu během expozice jako např. při použití teleobjektivu, exponování ve tmě bez osvětlení bleskem nebo zachycení krajiny v šeru. Všechny nasazené objektivy na PENTAX Q jsou automaticky stabilizované, mechanismus je součástí těla fotoaparátu, je to další finanční výhoda pro uživatele.

7. Spolehlivé vlastnosti, které najdete jen u fotoaparátu s výměnnými objektivy
PENTAX Q má celou řadu uživatelsky přívětivých, praktických vlastností, které jsou k dispozici jen u fotoaparátů s výměnnými objektivy. Čas závěrky je 1/2000 sekundy, při které je zachycen rozhodující moment akce subjektu. pro přizpůsobení preferencím uživatele a různým fotografickým aplikacím jsou na výběr čtyři různé expoziční režimy: uživatelsky přívětivý Program AE (P), který automaticky zvolí optimální kombinaci clony a času závěrky; Priorita clony AE (AV) a Priorita času AE (TV), které umožňují
fotografovi na snímcích věrně reprodukovat kreativní záměry; a režim Manuálního měření (M) . Z režimu P může fotograf přepnout okamžitě na režim AV nebo TV jednoduchým otočením elektronického kolečka.

8. Velký, široký LCD monitor
PENTAX Q má velký, dobře čitelný, 3.0-palcový barevný LCD monitor s vysokým rozlišením s přibližně 460,000 body. Jeho design zajišťuje jasný obraz na monitoru od přibližně 170 stupňů horizontálně i vertikálně, to je zvláště užitešné při exponování snímků z podhledu nebo nadhledu.

9. Spolehlivý DRII mechanismus pro efektivní odstraňování prachu
Mechanismus DRII (Dust Removal II) efektivně chrání snímky před výskytem rušivého prachu, který kazí výsledné snímky. Jako digitální fotoaparáty PENTAX K-5 a 645D má vysoce efektivní ultrazvukový vibrační mechanismus, který pohybuje senzorem ve velké rychlosti pro setřesení prachu z jeho povrchu.

10. Velmi rychlá kontinuální expozice přibližně 5 snímků za sekundu
Expozice v dávkách s velkou rychlostí u PENTAX Q dovoluje fotografovi zaznamenat až pět snímků (formát záznamu JPEG) v jedné sekvenci. Tento režim je vhodný pokud chcete zaznamenat akci rychle se pohybujících subjektů do série snímků.

11. Vestavěný automatický blesk s vyskakovacím mechanismem
PENTAX Q je vybaven vestavěným automatickým bleskem (směrné číslo 7 při ISO 200/m). Fotograf může použít výchozí nastavení nebo jednoduchým úkonem blesk vysunout do polohy, kdy světlo blesku pokrývá úhel odpovídající fokální délce 28mm  (formát 35mm).

12. Další vlastnosti
1) Měření na obrazovém senzoru TTL, s volbou multi-segmentového, středově- vyváženého a bodového
2) Systém autofokusu na bázi detekce kontrastu, funkce rozpoznání obličeje a 25 volitelných bodů
3) Ovládací režim CTE pro vyvážení bílé pro zdůraznění dominantní barvy u zvláštních scenerií, jako je např. západ slunce
4) Auto režim dle scenerie
5) 21 scénických režimů, včetně nového Les a Pódiové osvětlení
6) Výběr z rozměru snímku (4:3, 3:2, 16:9 nebo 1:1) pro přizpůsobení odlišným subjektům a aplikacím
7) Multi-expoziční režim (až 9 expozic na jednom snímku), funkce kompenzace automatické expozice
8) Režim intervalové expozice, vhodný pro záznam změn kraji, květin a rostlin ze stejného místa
9) Režim HDR pro tvorbu snímků s extra širokým dynamickým rozsahem vytvořených kompozicí tří snímků s odlišnou expozicí
10) Výběr média pro ukládání dat: paměťové karty SD, SDHC a nový-standard SDXC****
11) SILKY Developer Studio 3 for PENTAX RAW-software pro vyvolání dat (vyvinutý Ichikawa Soft Laboratory) včetně; vyvolání RAW-dat v těle fotoaparátu
**** Není kompatribilní s přenosovou rychlostí UHS Speed Class.

Volitelné příslušenství
Externí hledáček O-VF1 - Přijde na trh současně s uvedením PENTAX Q. Optický hledáček je zkonstruován pro výhradní použití s novým standardném objektivem s pevným ohniskem “PENTAX-01 STANDARD PRIME” . Nabízí jasný pohled na subjekt i na ostrém slunci. Subjekt lze pozorovat bez časové prodlevy — to je důležité při momentkách a portrétních snímcích kdy je čas spuštění závěrky kritický.
Pouzdro
Exklizivně zkonstruované pro PENTAX Q, pouzdro má na bocích dvě poutka pro řemínek pro držení fotoaparátu v horizonzální poloze, aby mohl fotograf rychle reagovat na nečekané příležitosti ke spuštění závěrky. Fotoaparát vypadá v pouzdru elegantně.

? PENTAX je obchdoní značkou HOYA CORPORATION.
? HDMI, HDMI Logo a High-Definition Multimedia Interface jsou bchodní značky nebo registrované známky HDMI Licensing LLC.
? Všechny ostatní značky a názvy produktů jsou obchdoními značkami nebo registrovanými známkami příslušných společností.
? Design a specifikace jsou předmětem změn bez upozornění.

id579csid579d

D-SLR Sony Alpha a35

13.6.2011 10:14

id565dsSpolečnost Sony uvede v srpnu na trh novou digitální zrcadlovku Alpha ?35 vybavenou polopropustným zrcadlem (Translucent Mirror Technology) úspěšně zavedeným u modelů ?33 a ?55. Technologie polopropustného zrcadla umožňuje nejen rychlejší frekvenci snímání bez otřesů kmitajícího zrcadla, ale především zásadním způsobem zrychluje a zpřesňuje práci autofokusu v servo režimu, a to při snímání fotografií i HD videa.

Sony navazuje na tradici digitálních videokamer a implementuje osvědčené technologie i do svých nových digitálních zrcadlovek, které jsou pro natáčení kvalitních videoklipů stále oblíbenějším nástrojem.

Sony ?35 je vybavena APS HD CMOS senzorem s rozlišením 16,2 Mpix., k zajímavým funkcím patří uživatelsky programovatelná tlačítka na horním panelu, kterým je možné přiřadit až 14 různých uživatelských funkcí podle potřeby fotografů.

Sony ?35 může snímat rychlostí 5,5 obr./sec., pro sportovní fotografy je k dispozici frekvence 7 obr./sec. při současném zvýšení crop-faktoru 1,4x, celkem je tedy k dispozici ohnisko objektivu násobeno 2x. Zadní barevný monitor s vysokým rozlišením je širokoúhlý a maximálně tak využívá standardní širokoúhlý formát obrazu při natáčení HD videoklipů.

id565asid565bid565c

Cena nové zrcadlovky byla oznámena v úrovni cca 600 USD za tělo, k dispozici by měla být v srpnu letošního roku.

Canon EF-S 55-250 mm IS

id567sCanon dnes představil svůj nejnovější teleobjektiv. EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II je kompaktní, cenově dostupný teleobjektiv, který nabízí vysokou kvalitu obrazu, takže je ideální volbou pro začínající fotografy, kteří se chtějí dostat co nejblíže k fotografovanému objektu.

Nový univerzální objektiv přináší široké možnosti nastavení ohniskové vzdálenosti, takže fotografové mohou snadno zachytit různé scény. S EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II je snadné fotografovat jakoukoli situaci, od focení portrétů až po fotografování na větší vzdálenosti, například divoké zvěře, sportu nebo krajiny. Novinka každý moment zachytí v působivých detailech.

EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II bude dostupný samostatně a také spolu s EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II jako součást balení s dvojicí objektivů. Balíček se bude dodávat spolu s nedávno představenými těly digitálních zrcadlovek EOS 550D, EOS 600D a EOS 60D. Začátečníci získají v jednom balení vše potřebné pro úspěšné fotografování na vysoké úrovni.

EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II byl navržen a vyroben podle přísných norem. Canon při vývoji využil své nejlepší technologie, takže teleobjektiv zaručuje špičkovou kvalitu obrazu. 4-krokový stabilizátor obrazu s automatickou detekcí pohybujícího se objektu ocení uživatelé například při slabém světle nebo při fotografování z ruky. EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II využívá prvek objektivu Canon UD (Ultra-low Dispersion - ultranízký rozptyl) a povrchovou úpravu Super Spectra, což zaručuje krásně ostré snímky s vysokým kontrastem a bez odlesků. Nejnovější objektiv řady EF-S je ideální pro fotografy, kteří hledají cenově dostupný a univerzální teleobjektiv.

EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II bude v prodeji od července 2011.

Specifikace:

Pokrytí čipuAPS-C
Ekvivalent. ohnisko88-400 mm
Úhel (horizontal, vertical, diagonal)23? 20' - 5? 20',
15? 40'- 3? 30',
27? 50' - 6? 15'
Čočky/skupiny12/10
Počet lamel clony7
Minimální clonaf/22-32
Zvětšení max.0,31x při 250 mm
Obrazová stabilizaceaž 4 EV
ZaostřováníMicro Motor
Odolnost prach/vlhkone
Průměr filtru58 mm
Rozměr70x108 mm
Hmotnost390 g
Sluneční clonaET-60
Pentax O-GPS1

02.06.2011 12:28

id552sGPS modul k fotoaparátu již dnes není ničím výjimečným, ovšem modul, který aktivně ovládá čip fotoaparátu, to je skutečný unikát, a zvláště astrofotografové mohou jásat. Modul Pentax O-GPS1 totiž umí tzv. Astrotracking, tedy podle polohy, náklonu a směru snímání během expozice automaticky pohybuje čipem fotoaparátu tak, aby bylo možné vesmírná tělesa snímat bez jejich rozmazání vlivem otáčení zemské osy a to až při několikaminutových expozičních časech!

Pentax oznamuje uvedení na trh aktivního GPS modulu PENTAX O-GPS1. Jednotka je zkonstruovaná pro použití s digitálními zrcadlovkami PENTAX (K-5, K-r, 645D). O-GPS1 neudává jen základní data o poloze, ale má celou řadu dalších originálních vlastností pro snadné sledování nebeských těles.

Jednoduchým nasazením O-GPS1 do sáněk pro blesk na digitální zrcadlovkách PENTAX*, může uživatel zaznamenávat ke snímkům zeměpisnou šířku a délku, výšku, univerzální čas koordinovaný s (UTC). Soubory snímků, u kterých jsou data GPS, lze použít pro sledování fotografických míst a prohlížet snímky na PC s určením polohy. Data poloh GPS uložená v těchto souborech usnadňují třídění a archivaci zaznamenaných snímků.

• Spojením dat GPS se systémem fotoaparátu SR (Shake Reduction), nabízí jednotka řadu unikátních a pokročilých aplikací, včetně ASTROTRACER, jednoduché navigace a elektronického kompasu.
* Kompatibilní modely jsou K-5, K-r a 645D (stav ke květnu 2011). Některé funkce O-GPS1 nejsou u modelu 645D k dispozici.

• Poznámka: Pro správnou funkci O-GPS1 s kompatibilními zrcadlovkami PENTAX, musí mít být firmware fotoaparátů aktualizován na poslední verzi.

Hlavní vlastnosti

id552a1. GPS funkce pro snadný záznam dat poloh exponovaných snímků O-GPS1 se nasazuje na kompatibilní fotoaparát do sáněk pro blesk a zaznamenává zeměpisnou délku, šířku a výšku, čas koordinovaný s (UTC) a směr při fotografování ke exponovaným snímkům. Při použití mapovacího softwaru jako je Google Earth™, uživatel si může snadno obnovit fotografická místa a směry na mapě. Tato funkce je velmi užitečná později pro třídění a archivaci zaznamenaných snímků.
Poznámka: Je-li O-GPS1 použita na místech, kde není příjem signálu ze satelitů GPS, může být záznam dat polohy chybný nebo nedostupný.

2. ASTROTRACER pro astrofotografii
Při nasazení na tělo PENTAX K-5 nebo K-r, O-GPS1 je k dispozici pokročilá funkce ASTROTRACER (jen zrcadlovky PENTAX, které mají magneticky ovládaný systém SR), při které je propojena jednotka se systémem SR (Shake Reduction) fotoaparátu pro snadné sledování a fotografování nebeských těles. Jednotka vypočítá pohyb hvězd, planet a dalších těles s použitím zeměpisné šířky získané z GPS dat a z dat pro vyrovnání sklonu (horizontálně a vertikální inklinace a postavení planet), která jsou získána
z magnetických a gravitačních senzorů, potom pohybuje obrazovým senzorem fotoaparátu v synchronizaci s pohybem objektů. Výsledkem je, že hvězdy a další tělesa jsou zachyceny jako pevné body a ne jako rozmazané pruhy, a to i při dlouhých expozičních časech. To vše usnadňuje tvorbu astronomických snímků, potřebujete jen stativ a není třeba dodatečného příslušenství jako je rovníkový teleskop.

id552b3. Jednoduchá navigace pro indikaci polohových dat cílového místa
O-GPS1 má funkci Simple Navigation, která vypočítá z aktuální polohy směr a vzdálenost do cíle. Uživatel může vyhledávat cíle s využitím uložených dat ke snímkům nebo je registrovat a/nebo přiřadit je nahráním polohových dat vytvořených na PC.****
**** Nový O-GPS1 má v předvolbách destinací devět mezinárodních servisních center PENTAX.

4. Pomocí funkce Elektronický kompas lze indikovat a zaznamenat směr
O-GPS1 je vybaven funkcí Elektronický kompas, která zobrazí s velkou přesností směr fotoaparátu na LCD monitoru. S pomocí geomagnetismu detekovaném magnetickým senzorem a pomocí polohových dat GPS, určí jednotka směr v relaci k opravdovému severu. Uživatel může též zaznamenat ke snímkům data o směru.

5. Další vlastnosti
1) Jednoduchá konstrukce počasí odolná, lze používat při drobném dešti
2) Nezávislý zdroj energie (jedna baterie typ-AAA)
• PENTAX K-5, K-r a 645D jsou obchodní značky HOYA CORPORATION.
• Google a Google Earth jsou registrované značky a nebo obchodní značky Google Inc.
• Všechny ostatní značky nebo názvy produktů jsou obchodní značky nebo registrované značky příslušných společností.
• Design a specifikace jsou předmětem změn bez předchozího upozornění.

PENTAX O-GPS1 bude k dispozici koncem července 2011, doporučená cena 4.790,- s DPH

Specifikace:

Typ: nasuvná jednotka GPS
Zaznamenávané informace: zeměpisná šířka a délka, výška, čas (UTC), směr
Funkce přijímání sledování kanálů: 50 podporuje SBAS (WAAS/EGNOS/MSAS)
Doba určení studený start: cca. 40 sekund, teplý start: cca. 5 sekund
Interval polohování: 1 sekunda
Přesnot GPS: 10m RMS
Formát dat: NMEA-0183
Geo prostor: World Geodetic System (WGS84)
Elektronický kompas: Přesnost: ±5° (přesná kalibrace) , polohovací interval: cca. 8 krát, referenční směr: pravý sever
Zdroj energie: AAA baterie x 1 (alkalické, nikl-metal hydrid nebo lithiové baterie)
Životnost baterií: cca. 7 hodin (23°C) / 4 hodiny (0°C) s alkalickými bateriemi, cca. 7 hodin (23°C) / 5 hodin (0°C) s nikl-metal hydridovými bateriemi, cca. 12 hodin (23°C) / 9 hodin (0°C) s lithiovými bateriemi
Rozměry: cca. 49.0mm (š) x 33.0mm (v) x 59.5mm (h)
Hmotnost: cca. 61g (včetně alkalických baterií), cca. 50g (bez baterií)

 

©2018 - Foto Málek | Praha-Letňany

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.