16 důvodů proč nakupovat u nás:

 

 • Široký sortiment (přes 33 značek, přes 2990 produktů na výběr a pořád se rozšiřujeme)
 • Běžné slevy/zvýhodnění 2-15% dle druhu zboží jsou již promítnuty v ceně
 • Slevové kupóny, které se odečítají v průběhu objednávky - měníme v příslušenství navíc
 • Česká distribuce - záruka servisu, zboží obsahuje tištěný návod v českém jazyce.
 • E-mailové a tel. poradenství ZDARMA
 • Rychlá komunikace, otevřený a individuální přístup k zákazníkům
 • Pro objednání zboží není potřeba se registrovat
 • Osobní odběr v Praze( dle domluvy )
 • Osobní doručení po Praze ( dle domluvy )
 • Při nákupu nad 7.261,- s DPH doprava v síti Zásilkovny.cz a Uloženky.cz ZDARMA
 • U některých produktů doprava zdarma již od 2.490,-
 • Platba dobírkou, převodem na účet, se splatností.
 • Recenze a zkušenosti zákazníků
 • Jsem plátcem DPH
 • 5 způsobů dopravy ( doprava již od 60,- )

 

 

FOTO MÁLEK - Petr Málek - idatabaze.czFotoaparáty a příslušenství - idatabaze.cz

 

 

Doporučuji:

 

 

 

 

 

 

 

 1. Úvod
 2. Poradna
 3. Pulsar Apex XD75 - termovize
Termovize – budoucnost nočního lovu

Termovize – budoucnost nočního lovu
01.09.2016 10:34 | Binox

(Svět Myslivosti 07/2016)

V prosinci jsem u kamaráda viděl termovizi Pulsar Apex XD75 a hned jsem věděl, že to je jiná liga. Nyní se mi podařilo získat přístroj na krátké testování, tak se chci podělit o své první dojmy.

V průběhu posledních 10 let jsem měl možnost aspoň na chvíli vyzkoušet některé přístroje nočního vidění, ať už ve formě pozorovacího přístroje (Pulsar Recon) nebo i v podobě puškohledu. Zde jsem měl možnost vyzkoušet přístroj na principu zesílení zbytkového světla (noktovize) ve II+. generaci (Dedal 440) a na principu CCD kamery (Pulsar Digisight 750). Tyto přístroje pomohly trošičku odhalit, co se děje v honitbě v noci, něco málo jsem s tím i ulovil. Na sněhu, nebo když svítil měsíc, bylo vše v pořádku. Velmi rychle ale šlo najít hranice použití těchto přístrojů, kdy už nebylo nic vidět.

Apex 75 je zaměřovací dalekohled na principu termovizní kamery, určený pro lovecké účely. Ke své činnosti využívá nechlazený mikrobolometr, kterým snímá tepelný obraz, zpracovává vnitřním procesorem a následně zobrazuje v kvalitě 640x480px za pomoci mikro OLED displeje. Technologie OLED zobrazuje obraz s vynikajícím kontrastem, prokreslený do nejmenších detailů, navíc je to jediná technologie spolehlivě zobrazující nezpomalený obraz v mrazivých podmínkách. Díky velkému objektivu o průměru 54mm Apex dosahuje zvětšení 3x (až 6x se zoom) a umožňuje detekcí objektů na vzdálenost až 1600m. Zaměřovač je voděodolný a mrazuvzdorný a konstruován pro použití na loveckých zbraních různých ráži a to včetně .375.

Tolik ze stránek prodejce. Mě na termovizi fascinovalo, že funguje ve dne i v noci, za deště, mlhy, sněžení. Detekce zvěře (zdroje tepla) probíhá na opravdu velkou vzdálenost. Ve volné krajině je vidět zvěř opravdu daleko - včera jsem našel srnce v obilí na 700m. Přístroj vidí částečně i do porostu, na 300 jsem přes pšeničné pole koukal na kraj lesa a v lese stál kus srnčí zvěře - i ten přístroj odhalil. Když jsem slezl z posedu, vydal jsem se kolem pšeničného pole. V něm jsem objevil rudl divočáků asi 200 m ode mne. Vlezl jsem do kolejového řádku a postupoval směrem k nim. Vždy po pár metrech jsem zastavil a zkontroloval, že tam stále jsou. Bachyně brzy zpozorovala, že se k nim něco blíží, ale měl jsem dobrý vítr a tak se divočáci dál pásli. Jen ta bachyně občas vyrazila na průzkum, cože se to k nim blíží. Nic podezřelého ale necítila a tak se vrátila k ostatním a dál se s nimi pásla. Já je nechal uklidnit a zase postoupil o pár metrů blíž. Tak se situace několikrát opakovala. Pšenice mi dosahovala do půli stehen. Dva divočáci z této pšenice měli hřbet venku, ostatních 6 bylo v se hřbetem zhruba v rovině klasů, ale vždy jim vykoukla hlava, když se natáhli pro nové klásky. Dalo se očekávat, že tam budou i selata, ty jsem ale v obilí neviděl - možná, kdybych se dostal ještě blíž. Po půl hodině pozorování a vzájemného přibližování se bachyně rozhodla, že definitivně zjistí, co že se to k nim blíží. Obešla mě z druhé strany a přišla si čuchnout do řádku, kterým jsem se pohyboval. Pak už následovalo jen výhrůžné odfouknutí a útěk celé tlupy do krytiny.

Při jiné vycházce jsem seděl na posedu v louce, ze dvou stran lemované lesem. Les byl ode mě víc jak 100m, jednu část porostního okraje tvořily listnaté stromy s průměrem kmínků asi jako ruka silné. Pravidelně jsem propátrával, co se objeví na louce, ale prohlížel jsem i okraj lesa, zda se tam něco nezdržuje. Asi půl hodiny po setmění jsem zpozoroval 6 divočáků, jak se pohybuje mezi těmi listnáči v lese. Postupovali směrem k louce, tak jsem se připravil k lovu. Na louku ale nevyšli. Znovu jsem se tedy zadíval na listnatý les a mezi stromy jsem viděl pravděpodobně hřbet jednoho z divočáků opakovaně na stejném místě. Zřejmě zde zalehli a čekali, až bude ještě větší tma. Rozhodl jsem se také vyčkat, co bude dál. Když se ale víc jak hodinu nedělo nic, ale Apex říkal, že tam stále jsou, rozhodl jsem se zkusit je našoulat. Zašel jsem pod vítr a pak proti němu postupoval k nim. Došel jsem tak na 30m, když jsem je zvedl. Byly to 2 bachyňky a 4 maličkatá selátka. Nádherná podívaná.

Třetí příběh je z mé vůbec první vycházky s Apexem. Šel jsem zkontrolovat zasetou kukuřici, zda si na ní o půlnoci nehodují divočáci. Na poli bylo pusto prázdno, jen asi na 400m jsem zpozoroval něco malého. Jakmile se to dalo do pohybu, poznal jsem, že to není liška, ale mohla to být kočka, kuna, možná i psík. Začal jsem šoulat blíž, abych to zjistil. Na mezi na kraji pole, zhruba v úrovni pozorovaného kusu, stála kazatelna. Kdyby se mi podařilo dojít k ní, mohlo by to zlepšit možnosti pozorování. Jenže kuna (jak se brzy ukázalo, o co jaké zvíře se jedná) postupovala stejným směrem a u kazatelny byla dřív než já. Vylezla na ni a snažila se dostat dovnitř. Zkoušela to podlahou, zkoušela otevřít dveře a lezla i po stěně, aby ověřila těsnost oken. Mě poskytla nádhernou podívanou. S předchozími přístroji pro noční vidění by se mi pravděpodobně žádná z těchto příhod nepovedla. Jejich možnosti jsou dostatečné na čekání na krmelišti. Na vyhledání zvěře v krajině a na pokusu přiblížit se k ní už ale většinou nevyhovují.

Pulsar Apex XD75 je puškohled. Součástí balení je návod v češtině, baterie a příslušenství v podobě kabelů pro připojení externích doplňků. Velmi praktické je dokoupit externí napájecí zdroj, který umožní několik vycházek na jedno nabití (u Pulsar Digisight jsem ho neměl a výdrž baterií mi vždy dělala starost). Pokud má někdo zájem pořizovat si záznam toho co vidí (případně jak loví), může si dokoupit i externí videorekordér a na něj si nahrávat snímky či videa z pozorování. V krabici s přístrojem je také montáž na weaver lištu. Já využil svou montáž pro Digisight, ten jsem sundal a nasadil Apex - vše je stejné, takže montáž zabrala jen pár minut. Nastřelení je také jednoduché. Kamarád Vašek naplnil plastové láhve od mléka teplou vodou a vyrazili jsme nastřelovat. Jako podložku jsme použili karton z kalendáře, na něj jsme za drátek pověsili láhev. Namířil jsem na hrdlo lahve a stiskl spoušť. Přišel jsem k terči a ukázal prstem, kam šel zásah. Vašek namířil na hrdlo a stiskl ovladač na Apexu. Ten sejmul snímek, na kterém je kříž se záměrem na hrdlo, ale také s mým prstem v místě skutečného zásahu. Pak již stačí jen posunout kříž na prst. Kontrolní rána znamenala, že bylo třeba podat z auta druhou láhev. Zásah seděl přesně, jak byla láhev uzavřená, tlak vody ji roztrhal. Chtěl jsem ještě nastavit, aby bod zásahu byl ve 100m asi o 3cm nad záměrným bodem, ale to už jsem raději střílel na otevřenou láhev. Místo láhve s teplou vodou lze použít jakýkoliv jiný zdroj tepla.

Apex umožňuje nastřelit na 3 různé body. Toho lze využít pro použití na různých zbraních (pokud mají stejnou montáž), pro nastřelení na různé vzdálenosti nebo pro použití různého střeliva. Jen se na voliči vybere, které nastřelení chci použít. Na přístroji si lze vybrat z různých typů záměrných osnov, ze dvou typů zobrazování (teplé předměty jsou bílé nebo černé, studené naopak). Pro vyhledávání zvěře se mi osvědčil bílý režim - i zvěř mezi stromy je velmi dobře vidět. Někomu vadí, že termovize nezobrazuje paroží (není to zdroj tepla). Moje zkušenost v tomto ohledu zatím není velká, ale u srnce ve vzdálenosti do 50 m jsem s tím přečetl, že se jedná o šesteráka. Ve větší vzdálenosti už nejde rozeznat srnce od srny. Pro čtení paroží se mi lépe jevil černý režim. Jak budou parohy vidět v zimě jsem zatím neměl možnost vyzkoušet, ale Vašek mi říkal, že dančí lopaty jsou vidět dobře. Termovize ale není určená na lov trofejové parohaté zvěře a česká legislativa to ani neumožňuje. Pro lov černé zvěře a lišek v noci je to ale vynikající pomůcka.

Jako hlavní přednosti termovize Pulsar Apex XD75 bych viděl:

 • Je to legální prostředek, který není v rozporu ani s §45, odst. 1, písm. g) nebo j) zákona o myslivosti, ani není v rozporu s §4 písm. c) zákona o zbraních a střelivu. Na jeho použití není třeba shánět žádné povolení, nemusí se nikde registrovat a nemusí se vyjednávat žádná výjimka.
 • Je to universální přístroj, umožňující obeznání a lov bez ohledu na klimatické podmínky - provozní rozsah deklarovaný výrobcem je -25°C až +50°C, přístroj vidí ve dne i v noci, v dešti, sněžení i v mlze. Využívám ho při lovu i ve dne pro vyhledávání zvěře, další čtení a případný lov pak klidně proběhne přes denní optiku.
 • Přístroj vidí částečně i do lesa nebo za drobnou překážku (např. listí)
 • Přístroj má vysokou odolnost na zpětný ráz, kde by měl vydržet až do ráže .375 včetně (já ho budu prověřovat na 9,3x62, tak snad má výrobce pravdu).
 • Přístroj po zakoupení příslušenství umožňuje pořizovat foto a video

 

Nevýhody přístroje:

 • Vyšší cena (ale srovnatelná s přístroji na principu noktovize s lepším měničem II+. generace nebo nejlevnějšími přístroji III. generace. Ty jsou ale zakázaným doplňkem zbraně a je třeba na ně získat zvláštní povolení). Apex XD 75 stojí nyní 134.900 Kč. Apex lze pořídit i ve verzi XD 38 nebo XD 50, které mají menší zvětšení, jinak celý zbytek přístroje je stejný. Apex XD 38 pak stojí 98.990 Kč a XD 50 119.990 Kč. Ceny jsou včetně DPH.
 • Je to žrout baterek - bez externího zdroje je nutné před každou vycházkou dát nové nebo baterky dobít.

 

apex 75

Srnčí zvěř pozorovaná v lese na vzdálenost 300 m přes pšeničné pole

apex 75

Srna pozorovaná na krátkou vzdálenost, tělo je schováno za listím, přesto je vidět

apex 75

Jeleni v obilí

apex 75

Ta bílá tečka vpravo dole u záměrného kříže je kus srnčí zvěře v pšenici - vzdálenost 700m

apex 75

Divočáci v pšenici - vzdálenost 100m

apex 75

Bachyně jde zkontrolovat, kdo jsem - asi na 20m

 

©2018 - Foto Málek | Praha-Letňany

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.